Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Yazı Dizisi 4 : Ara Tatil Planlaması..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

okullar-tatil-oluyor
Merhaba arkadaşlar..

Sizinle bu zamana kadar uzun ama gözümüze kısa gelen bir yarı dönem bitirmiş olduk. Şimdi de ara tatil için zamanı nasıl verimli kullanabiliriz bunu ele alacağız.

Ara tatilde dershaneler bir iki haftalık hızlandırma programları yaparlar. Bu planlamada sizin okulunuz tatile girdiği için yurtta kalan öğrenciler için bir sıkıntı oluşturacak durum ortaya çıkacaktır. Okul ile yurdun paralel olarak açık olduğu yerlerde çıkar böyle sorunlar genellikle.. Evde olan öğrenciler için bir problem yoktur. Dershane sizin nerede kalacağınıza karışmaz. Siz bir çaresini bulacaksınız. Bir arkadaşınızın evi olur , yurt ile anlaşabiliyorsanız yurt olur , ev zaten olur. Ama duruma göre kalacak yeri olmayan arkadaşlar çaresizce memlekete dönüş planını uyguluyorlar. Ya da tercihe göre direk memlekete geçen arkadaşlar da bulunmakta.. Ama size tavsiyem bir arkadaşınızın evinde bir haftalık misafir olup hızlandırma derslerini kaçırmamanız.. Öyle kitaplarınızı da bir yerden bir yere taşımayın hiç.. Sadece bir iki ders üzerinde yoğunlaşacağınız kitaplarınızı yanınıza alın.

Dershanede dersler hızlandırılmış bir şekilde verilir. Öğrenci eve kendini atmak için can atar. Beslenmesiyle , barınmasıyla , zihnindeki düşünceleriyle tam bir boşlukta ve varlıkta olduğunu gelgitlerle hisseder. Ama önemli olan bir şey var ki orada bulunma amacını yeniden aklına getirmesi kendine gelmesini sağlayacaktır. Azminizi hiçbir zaman bırakmayın. Kendinize güvenin. Pozitif olun. Olabildiğince verimli ve başarılı bir şekilde tamamlamaya çalışın. Çünkü geçen zamanlar artık telafisi olmayacak bir sürece götürüyor sizi..

Düşüneceksiniz , geçen ara tatilde neler yapıyordum, şimdi annemin yemeklerini yemek vardı , iyi ki bu arkadaşlarım var … Ama üzülmeden bir sonraki ara tatilinizi hayal etmeye başlayın. Güzel düşünün güzel sonuçlar alın. ; )

Yoğun bir şekilde evde çalışamazsınız ama tekrarlarınızı yapabilirsiniz. Evde çok arkadaş olacağı için çalışma düzeniniz de bozulabilir. Tabi yemek yapma ya da bulaşık yıkama , markete gitme problemlerini de düşünürsek tam bir zamana karşı savaş vereceksiniz 😀 Ben bunları kolay hallederim diyorsanız bence yanılıyorsunuz. Çünkü evdeki hesap hiç çarşıya uymuyor. Günler geçmeye başlıyor , evdeki durumlar birbirinden renkli haller alıyor ve artık son dershanenizin olduğu güne geliyor.. O gün dershaneye bir farklı gidiyorsunuz.. Belki de son iki ders öncesi çıkabilirsiniz : ) Biletinizi ayarlamışsınız , valizinizi toparlamışsınız ve artık otobüs biletinize bakıp bakıp yola çıkacağınız o anı beklemeye başlamışsınız..

plan yok
Dershaneniz de tatile girdi. Ama siz hala tatile girmediniz. İşte en önemli olan kısımlardan bir tanesine geldik. En çok sevdiğimiz şeylerden bir tanesi de tatiller.. Biz tatili görünce dayanamıyoruz. Eve geldiğiniz anda ilk olarak bir çalışma ortamı oluşturmanız , masanızı sandalyenizi ayarlamanız ve ara tatil süresi boyunca neler yapacağınızı planlamanız olmalıdır. Bunu sakın yarın ertesi gün yaparım diye düşünmeyin. Eğer öyle yaparsanız ara tatiliniz sizin için gerçekten de bir tatilden ibaret olur.

Ara tatil öncesinde verilen eğitimi düşünün. Ne kadar öğrendim, nerede eksikliklerim var , neleri kaçırdım , neleri tamamlamalıyım , ne kadar ilerlemeliyim ? Neler yapmalıyım diye kendinize bir sorun. Eğer geriye dair bir eksiğiniz yok ise ileriye doğru adım atın. Bir A4 kağıt alın. Ve onu gününüzden itibaren okula dönüş vaktine kadar olan zamanı orada belirtmek üzere haftalık bir takvim hazırlayın. Günleri kutucuk şeklinde gösterip içlerine yapacaklarınızı yazabileceğiniz şekilde hazırlayın. Zaman çizelgesini oluşturduktan sonra da şimdi çalışmanız gereken konuları belirleyin.

takvim program
Örneğin , eğitim bilimlerinden sınıf yönetimi , materyal tasarımı son anlatılan küçük konular.. Denemelerde sürekli çıkar ve sizin canınızı hep sıkar. O yüzden bunları baştan halledebilirsiniz. Coğrafya ve tarihten ki tarihe daha fazla ağırlık verin , çünkü kapsamı daha geniş ve bitmek bilmeyen çalışma istiyor. Vatandaşlık dersi için tamamına yakınını ezberleyebileceğiniz , çalışabileceğiniz, konunun özünü içeren çalışma kağıtları hazırlayın. Çünkü vatandaşlık soyut ve ilginizin olmayacağı bir ders olduğu için son ay , son hafta bakarım diyeceksiniz. O zaman demektense şimdi aradan bir kez çıkartın. Güncel bilgileri not alın , okuyun , ezberlemeye çalışın. Konu anlatımı ağırlıklı gidin. Deneme falan yapmayın sakın. Çünkü anlamsız olur. Konu eksiğinizi kapatmaya çalışın. Soru bankasındaki soruları bitirmeye çalışın. Her gün çalışmak elbette olmaz, arada bir gün boşluklar koyabilirsiniz. Ama programınızı uygulayacağınız şekilde planlayın. Eğer çok sıkıştırırsanız plana bağlı kalma konusunda sarkmalar yaşayabilir ve kendi motivenizi fark etmeden tamamlama yapacağım derken düşürebilirsiniz. Elbette biraz dışarıda takılıp, oyun da oynayacaksınız. Planınızı bunları göz önüne alarak sıkılmayacak ama verimli olacak bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Gideceğiniz birkaç gün öncesinde kendinize de dinlenme verebilir , ailenize de vakit ayırabilirsiniz. Biliyorsunuz ki aileniz sizin en büyük destekçiniz.. Sizin için emek veriyorlar ve sizin çalışmalarınızı görüyorlar. Siz yalnızca sınavı ve çalışmalarınızı düşünün. Gerisine hiç takılmayın..

Ve okula dönüş için gün gelse de bir oturup düşünün. Ara tatiliniz sizin için nasıl geçti ? Plana ne kadar sadık kalabildiniz, ne kadar uygulayabildiniz, ne kadar taviz verdiniz ? Neler öğrendiniz ? Bu düşündüğünüz şey okul açılışından sonra sizin yardımınıza koşacaktır.

Güzel bir ara tatili de tamamladıktan sonra gelecek dönemizi başarılı bir şekilde bitirebilmek için gayretlerimizi daha da arttırmalıyız.. Yılmadan, azimle , kararlılıkla bu işi sonuna kadar sürdürüp bitireceğiz.. = )

İnanıyorum ki yararlı bir çalışma planı düzenleyebileceksiniz..

Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Bir sonraki yazı dizimizde buluşmak dileğiyle.. =)

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?