Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Arduino Röle Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Bu dersimizde rölenin ne olduğunu, devrede nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Röle, kurduğumuz basit devrelerde pek kullanmadığımız bir devre elemanıdır. Çünkü röleler küçük değerli bir akım ile yüksek güçlü bir alıcıyı anahtarlayabilmek için kullanılır. Elektromanyetik alan ile çalışan, elektrik devrelerinde akım ve voltaj değerleri yardımı ile akım yolunu açıp kapatarak sistemin çalışma prensibini düzenleyen elektromekanik cihazdır.

Şöyle bir düşünelim, yüksek akım içeren elektronik cihazları anahtarlayabilmek demek aslında nesneleri kontrol edebilmek, onlara fonksiyonlar atayabilmek  demek.. Röle, kontrol edilebilir sistemleri dilediğiniz hale getirebilmenin yolunu açan bir devre elemanıdır.

Röle hakkında kısa bir açıklama sonrası ilk röle devremizi kurmak için hazırlıklara başlayalım. Röleler yüksek güçlü bir alıcıyı anahtarlayabilmek için kullanıldığını söylemiştik. Biz rölelerin nasıl çalıştığını anlayabilmek için led devresi üzerinden başlayacağız. Hemen malzeme listemize bakalım:

Malzeme Listesi:

Devre Şeması:

Malzemelerimizi tamamladıktan sonra devre şemasına geçebiliriz.

Devremizi hazırlarken Arduino üzerindeki 5V ve GNP pinlerini şemadaki gibi breadboard üzerinde “+” ve “-” pinlerine uygun şekilde bağlayalım. Rölemizin pin giriş kısımlarına sağdan sırayla “-” pin, “+” pin ve dijital pinimizi Arduino üzerinde 2 numaralı pine bağlayalım. Rölenin sol çıkışını(NC) ledimizin “+” ucuna, orta çıkışını da 5V’a bağlıyoruz. Böylece devremizin kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

Bilgi: Röle’nin çalışabilmesi için pine “LOW” vermemiz, gücü kapatmamız gerekiyor. Güç kapandığı zaman led yanacaktır. Röle pinimize “HIGH” verildiğinde ise led sönecektir.

Kodumuzu çalıştırdıktan sonra 2 sn aralıklarla rölemiz çalışıp ledimizi yakacaktır.

Röle aktifken led yandığında pasifken led sönüyor olduğunu göreceksiniz. Pasifken de bir led yakmak istersek çizeceğimiz devre şu şekilde olacaktır.

Önceden hazırladığımız devremize 1 adet ledimizi ekliyoruz. Ledi Arduino üzerinde 3. pine bağlıyoruz. Kodumuzu güncelleyelim:

Kodumuzu çalıştırdıktan sonra röle ledi yakıp söndürdükten sonra 2 led devreye girecektir. Bu şekilde yapacağınız çalışmalar sonrası röle kullanımını daha iyi anlamış olacaksınız.

Bir sonraki dersimizde görüşmek dileğiyle..
Kolay gelsin.

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?