Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Görsel Harddisk Kullanımı Uygulamaları

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

diskusagevisual

Merhaba arkadaşlar..

Bazen harddisklerimiz içerisinde dosyaların kapladığı alanların farkında olamayız. Hangi klasör ne kadar yer kaplıyor ? sorusunun yanıtını bulmak için zaman harcamamız gerekebilir. Bunun için sürücülerin içerisinde yer alan dosya ve klasörlerin ne kadar yer kapladığını grafik ya da tablolarla gösteren uygulamalar bulunmaktadır.

Yakın zamanda artan depolama alanlarının içerisinde kaybolmamak için, nerede hangi dosya kaç mb alan kaplıyor diye hep alan arttırmaya koyuluyordum. Depolama problemi olduğunda ister istemez böyle bir uygulamaya ihtiyacınız oluyor. Ben küçük bir araştırma yaptım ve birçok uygulama ile karşılaştım. Bunlardan “SpaceSniffer” adlı olan uygulamadan yararlandım.

01_spacesniffer_orig

Uygulama açıldıktan sonra hangi sürücünüzün içerisini taratmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz ve biraz bekliyorsunuz.. Sonrasında ise size resimdeki gibi bir görüntü çıkıyor. Burada düz mantık yürütüyorsunuz. Daha büyük şekil daha fazla alan kaplıyor. Mavi ve kahverengi renkler mevcut ama bunların ne anlama geldiğini tam anlamıyla anlayamadım. Değiştirilemez ,erişilemez dosyalar için olabilir , erişme uygun dosyalar olabilir. Renginden ziyade şu anda bizim için işlevi kaplayan alanı doğru bir şekilde gösterebilmesi.. = )

Daha fazla uygulamaya erişebilmek için şu şekilde arama yapabilirsiniz : ” Visualizes Hard Drive Usage ” 

Daha fazla uygulamaya şuradan göz atabilirsiniz. Bir tanesinin programlarınızın arasında bulunması ileride kolaylık ve zaman bakımından yarar sağlayacaktır..

Space Sniffer uygulamasını indirmek için tıklayınız. 

Kolay Gelsin..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?