Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Yazı Dizisi 5 : Balo , Finaller , Mezuniyet , Kep!

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

SAU 2013 Mezuniyet Töreni
 

Merhaba arkadaşlar..

Yazı dizimizin bu bölümünde size son bahar dönemimde gerçekleşen balomuzu , finallerimizi , mezuniyetimizden bahsedeceğim. Aynı zamanda hızı hiç kesilmeden artan kpss çalışmalarımıza da değineceğim.

Artık son dönemin içerisindeydik. İster istemez üzülüyorduk çünkü bir daha bu şekilde ne zaman arkadaşlarımızla, sevdiğimiz insanlarla, üniversitede tanıdığımız o insanlarla diye..  Ama geçen zamanı durduramadığımız gibi zamanın içerisinde tekrar görüşebilme ümidiyle, iletişimlerimizi daha da güçlendirmek adına temelleri atmaya başlamıştık. Ha şu şekilde de düşünceniz olabilir : bunca yıldır sağlam olmayan ilişkileri şimdi nasıl güçlendireceğiz ? Durumu bu şekilde irdelemekten ziyade arkadaşlarımızın birbiriyle olan samimi görüşmelerini daha sık hale getirip, kaçamaklarımızı daha fazla hale getirip daha fazla görüşebilme durumlarından bahsediyorum. Sınav dershane döngüsünden çıkıp birşeyler yapabilmekten bahsediyorum.

Üniversitelerin balolarını herkes iyi bilir. Balo denince akla da herkesin içinde bir heyecan, bir kıpırtı belirir. O kıpırtılar da bizde belirmeye başlamıştı. Çünkü üniversitenin balosu için arayışlarımız başlamıştı. Üniversitenin dekanlık izinli bir etkinliği varmış.Zaten tek balo da araştırmalarımız neticesinde oymuş. Arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu, grubumuz buraya gitmekte hem fikir olduğu için bu baloya katılma kararı aldık. Balo için herkes ne giyeceği düşüncesindeydi. Bayanlar için bir geceliğine  giyilecek elbise fiyatları 150 – 200 TLden başlıyordu.Ben bunu görünce bayağı şaşırmıştım. Nasıl ya falan derken tabi balo için masraflarımız için birikimlerimizi kullandık ve önceden biriktirdiğimiz bu kara günler için şükrettik hep  : )  Bu konuda en rahat bendim sanırım. Almış olduğum takım elbisem spor kesim olduğu için rahatlıkla baloda giyebilecektim. Alışverişimiz sonrası balo gününü beklemeye başlamıştık.

Mayıs ayı olduğu için bahar ayından sonra gelen sıcaklarda sınava çalışmalarımız da zorlanmaya başlamıştı. Kafelerdeki sesler , çevredeki hareketlilik , bina içlerinden insanların dışarıya çıkmaları hep birer sıcakların artmasının alametleriydi. Yapacağımız bir şey yoktu. 1 kaçamağa 2 – 3 ders çalışmaktı bizimkisi.. Alışverişte kullandığımız hakkımızı akşam odada ders çalışarak geçirmek mecburiyetindeydik. Öyle oldu yaz boyunca sınava kadar..

Aynı zamanda staj uygulamalarımızı bitirmeye çalışırken staj defterlerimizi de tamamlamaya çalışıyorduk. Staj defterleri için bazıları tam bir defter hazırlama kriterine sahip olmadan öyle yapmış olmak için bir defter hazırladılar. Bazıları da hakkını vererek bir staj defteri hazırladılar. Sonuçta tüm öğrenciler en iyi derece ile bu dersi de geçtiler. Hepimiz geçtik. Bu stres başında artarken sonuna doğru azalıyordu. Gereksiz bir stres oluşturuyorlar..

Sky Tower Hotel

Balo zamanı geldi ve biz kaldığımız heyecandan devam ediyorduk. O gün herkes her günden daha bir şık, daha bir farklıydı.. Eşlerimizle birlikte grubumuz toplandı ve okulun yanından kalkacak otobüslerin yanında kısa muhabbetlere başladık. Sonrasında otobüs hareket etti ve Akçakoca SKYTOWER adlı bir otele geldik . İnanılmaz bir oteldi ve öyle çok beğendik ki tekrar gelmek bize şart olmuştu. Otel için değil sadece Akçakoca için de söyleyebiliriz rahatlıkla.. Akşamın batan güneşine karşı bir yemek , sonrasında havuz başında keyif ve sonrasında gecenin başlangıcı.. İçimizden geldiğince , özgür bir şekilde eğlenmeyi bir yandan da son arkadaşlarımızla olan eğlencemiz diye üzülüyorduk. Gece heyecanı daha da artarak devam etti..  Harika bir balo olmuştu. Sabahlara kadar süren bir eğlence düzenlenmişti. Organizasyon harikaydı.. = ) Balo demek okul bitimi demek , finaller ve hayata geçiş demek.. Bunu orada hissediyorsunuz..

Zaman işliyor ve finallerimiz de yaklaşıyor. Şu güzel haberi vermeliyim ki hiç finalimiz olmayacak. Çünkü final için tüm derslerimiz uygulama ve ödev şeklinde verildi. O yüzden mezun olacakken son finalimizle ilgili bir çalışmamız olmadı. Pardon, rehberlik dersi için olmuştu. Eğitim dersi olduğu içindi. O hocamız da soruları verdi ve o soruları aynen sordu. Herkese standart bir not belirlemişti ve onları sormuştu . = ) Hocalarımız kimseyi son sınıfta bırakmak için çabalamıyor. Bırakmak da istemiyor. O yüzden siz de kalmak için zorlamayın, hafif çalışmayla okulu başarılı bir şekilde bitirin.

Ve geldik artık mezuniyet için odaklanacağımız noktaya..  Çıksın Kepler! 😀 Bizim üniversite kep töreni için bir sıkıntı çıkardı ve yapılması gereken programlar sürekli değişti ve netleşmek bilmedi. Öğrenciler arasında bir kutlama yaptılar eve erken dönüş yapacaklar için.. Sınav geldiğinden herkes bir an önce eve gidip çalışmalara son hız katmak , kampa girmek istiyordu. Bunlar için yapılmış bir kutlamaydı. Fotoğraf çekimleri başlamıştı , cübbeler değişmişti. Bir sonraki ailelerin katılacağı tören netleşmedi. Araya Ramazan ayı girdiği için biraz sıkıntılı olacaktı. Aynı zamanda çalışmalarımızı yavaşlatmadan kaldığımız yerden sınava çalışmalarına devam etmeliydik..  Bu durum belli bir süre bu şekilde devam etti. Biz fotoğraf çekimlerimizi yaptık. Balomuzu harika bir şekilde tamamladık. Her şeyi bıraktık ve derse devam etmeye başladık.  Yeni bir kaynak almaya girişmeden elimde olan kaynakları bitirmeye çalıştım. Akademinin verdiği yayınları bitirmeye çalıştım hep..

Ve ilk öğrencilerin mezuniyetine katılmadık ama keplerimizi aldık.. 8 Temmuz olarak ailelerin geleceği mezuniyeti de netleştirdiler. Ve odaklandığımız tek şey artık sınav oldu..

Sınava çalışmalarımız. . KPSS ..

Bundan birkaç ay sonra öğretmenliğe adım atmak var ucunda.. Başarılı olabilmenin ödülü.. =)

Çalışmalıyız .. Çok Çalışmalıyız.. =)

 

 Not : Ösym’nin sınavda çıkacak soruların konu dağılımları için tıklayınız. 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?