Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


QR Kodunda Yapay Zeka Devrimi!

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bugün sizlerle içerisine nice bilgiler gömdüğümüz küçük karelerin oluşturduğu karekodun günümüzde geldiği noktayı paylaşıyor olacağım. Birkaç ay içerisinde yapay zekanın görselleri mükemmele yakın işlemesiyle birlikte karekod şekilleri de bundan faydalandı. Bilhassa incelediğim yeni karekod görselleri ise tam anlamıyla ağzımı açık bıraktı.

Bir linki uzun ve karmaşık karakterlerden arındırıp daha estetik ve kolay bir şekilde kullanıma sunabilmek için QR kod oluşturarak paylaşırız. Böylelikle kullanıcılar linki ister ekrandan isterse basılı bir materyal üzerinden kamera ile taratıp hızlıca bağlanabilir. Bir zamanlar sadece metin ya da link paylaşımı için karekod uygulamalarından yararlanırdık. Bugün ise mobil telefonların kameralarının gelişmesi karekodların da daha modern bir noktaya çıkmasına yardımcı oldu.

Durum öyle bir noktaya ulaştı ki artık siyah bildiğimiz o kareler artık farklı renkte veya iki rengin arasındaki renkleri alabilen gradient stilinde kullanılabiliyor. Kare noktaların stilleri ve renkleri ayrı ayrı belirlenebiliyor. Reklamınızı karekodun ortasına yerleştirebiliyorsunuz. Bu estetik açıdan karekodlar için gelinen en iyi noktaydı.

Mantık olarak bir karekodun içerisine metin gömebildiğiniz noktada her türlü bilgiyi ekleyebilirsiniz. Bu ister link olsun, ister bir numara olsun. Günümüzde lokasyon bilgisi, wifi kullanıcı adı ve şifresi, bitcoin – kripto hesapları ve daha birçok şey karekod yardımıyla daha kolay paylaşılabiliyor.

Bu modern stillerdeki karekodları oluşturmak için şu sayfalardan yararlanabilirsiniz:
https://www.the-qrcode-generator.com
https://www.qr-code-generator.com
https://qrcode.ai/qr/url

Yapay Zeka Destekli Karekod!

Araştırma yaparken karşıma çıkan bu görsel beni inanılmaz etkiledi. Sadece ben değil bu fotoğrafa kim karekod gözüyle baksa etkilenir. Kar ve buzların beyaz fonu siyah olan tüm yapıların küçük kareleri oluşturduğu bir karekod görseline istediğiniz bilgiyi atabileceğiniz bir veri taşıma aracı yapabilirsiniz.

Yine bununla birlikte karşıma gelen bir devre kartı üzerine bakışı temsil eden, belki sizde farklı şeyleri çağrıştıracak bir karekod görseli ne kadar derin ve estetik!

Burada artık küçük, yuvarlanmış kareler bulunmuyor. Tamamen görsele yedirilmiş ve siyah beyaz fondaki fırça darbelerine indirgenmiş bir karekod görseli oluşturulmuş. Tabi biraz geriden baktığınızda ortada yer alan kız görselinin ne kadar vurgulu ve dikkat çekici olduğu bir karekod için muhteşem bir durum!

Her geçen gün daha anlamlı ve daha ilgi çekici karekodlar ile karşılaşmaktayız. Peki biz nasıl böyle bir karekod tasarlayabiliriz? Bir başka yazımda bu karekodları nasıl hazırlayabileceğinizi detaylarıyla gösteriyor olacağım. Yazımın ilk bölümünü burada sonlandırıyorum. İkinci bölüm ile bu karekodları hazırlayabiliyor olacaksınız. 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 1