Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Arduino Uno R4 Minima & WiFi

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Yakın zamanda beni en çok heyecanlandıran bir haberle bugün karşınızdayım. Biliyorsunuz Arduino devre kartı ve sensörleri üzerine yazmış olduğum yazı serilerimi ileri bir noktaya taşıyıp Projelerle Arduino adında çıkarttığım kitabımı sizlerle paylaşmıştım. Bu geçen zaman dilimi içerisinde Arduino ile çalışmalarım yine devam etmiş olsa da IoT konusuna ağırlık vererek NodeMCU kartıyla nesnelerin interneti konusunda ciddi bir ilerleme göstermiştim.

Güzel Haberler Var!

26 Temmuz tarihinde Arduino’nun resmi blog sayfasından UNO R4: The new dimension of making başlığında paylaşılan haberle Arduino R4 adında dördüncü nesil iki yeni ürünü tanıtıltı. Tanıtılan iki farklı ürünün de en dikkat çekici özelliği ise üzerinde entegre Wifi + Bluetooth modülü olmasıydı. Zaten beni de heyecanlandıran kısmı da tam olarak burasıydı. 🙂

Arduino Uno R4 Minima ve Arduino Uno R4 Wifi olmak üzere iki farklı modelin sunumu gerçekleştirilmiş. Önceki R3 sürümüne göre yapacağınız çalışmalarda elinizi daha çok rahatlatacak ve var olan gücüne güç katacak iyileştirmeler yapılmış. Peki bu geliştirmeler neler?

Arduino Uno R4 Minima, Arduino Uno R4 WiFi

Entegre WiFi & Bluetooth Modülü

Arduino R4 Wifi modelinin üzerinde Espressif markasının ürettiği ESP32-S3 modülü bulunmaktadır. Peki kullandığımız ESP8266 modülünden farkları nelerdir?

ESP32-S3, 240 MHz’de çalışabilen çift çekirdekli bir XTensa LX7 MCU’dur. 512 KB dahili SRAM’inin yanı sıra, uzun menzilli destek sağlayan entegre 2,4 GHz, 802.11 b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 5 (LE) bağlantısıyla birlikte gelir. 45 programlanabilir GPIO’ya sahiptir ve zengin bir çevre birimi setini destekler. ESP32-S3, yapılandırılabilir veri ve talimat önbelleğiyle daha büyük, yüksek hızlı sekizli SPI flaşı ve PSRAM’ı destekler.

ESP32-S3 WiFi Modülü & ESP8266 WiFi Modülü

40 MHz bant genişliği desteğiyle 2,4 GHz Wi-Fi’yi (802.11 b/g/n) destekler. Bluetooth Düşük Enerji alt sistemi, Kodlanmış PHY ve reklam uzantısı aracılığıyla uzun menzili destekler. Ayrıca 2 Mbps PHY ile daha yüksek iletim hızını ve veri çıkışını destekler. Hem Wi-Fi hem de Bluetooth LE, yüksek sıcaklıklarda bile korunan üstün RF performansına sahiptir.

Espressif’in halihazırda piyasadaki milyonlarca cihaza güç sağlayan popüler ESP-IDF platformu aracılığıyla desteklenmektedir. ESP-IDF sıkı testler, düzenli güncellemeler ve benzersiz bir destek politikasıyla birlikte gelir. Geliştiriciler, ESP-IDF’nin olgun yazılım mimarisini temel alarak uygulamaları kolayca yeniden oluşturabilir veya kendi uygulamalarını ESP32-S3 platformuna taşıyabilir ve güvenilir ESP-IDF araçları ve API’leriyle çalışmaya devam edebilir.

Yeni Mini LED Ekran

Arduino R4 Entegre 12x8 LED
Arduino R4 Entegre 12×8 LED

Arduino Uno R4 WiFi, üzerinde barındırdığı 12×8 mini LEDler ile küçük projeleriniz için ekstra bir donanıma gerek duymadan sizlere büyük yardımcı olacaktır. Bu LED ekran ile animasyonlu görseller yansıtabilir, sensörlerinizin durumunu temsil edecek görseller yayınlayabilirsiniz.  

Özetle

Arduino Uno R3 & R4
Arduino Uno R3 & R4

Yeni Arduino R4’ün iki modeli de ihtiyaçlarınızı karşılayıp sizleri tatmin edebilecek geliştirmelere sahip olmuş. Ürüne ait hazırlanmış örnek projelere Youtube’de rastlamak mümkün 🙂 Bluetooth ve WiFi modüllerini ayrı ayrı alıp bunlarla çalışma yapmak yerine bu kart ile bir taşta birçok kuş yakalayabilmeniz mümkün. Kart ile proje geliştirmeye başladığımda yeni sürüme dair örnek çalışmalar paylaşıyor olacağım.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Kolay gelsin.

Kaynaklar:
https://store.arduino.cc/products/uno-r4-wifi
https://www.direnc.net/arduino-uno-r4-wifi-orijinal
https://www.espressif.com/en/products/socs/esp32-s3#:~:text=ESP32%2DS3%20supports%20a%202.4,throughput%2C%20with%202%20Mbps%20PHY.
https://www.makershed.com/products/arduino-uno-r4-wifi
https://www.linkedin.com/pulse/arduino-uno-r3-r4-minima-mo-men-abu-zainah

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?