Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


#Değerlendirme 2020 – 2021

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Geleneksel yıl sonu değerlendirme yazılarımın bir tanesini daha yazma zamanı geldi. Bu yazılar benim yılımı nasıl değerlendirdiğime ışık tutuyor. Bir önceki yılın sonunda yazdığım hedeflerimi ne kadar gerekleştirdiğimi bir sonraki yıla hangi hedeflerime odaklanabileceğimi görüyorum. Tüm bunları yaparken bu satırlarımı okuyanlar için de örnek bir alışkanlık olabilmesi için düşünce ve hedeflerimi yazıya geçirmiş oluyorum. Bu çok daha verimli olmamıza yardımcı olyor.

Şimdi sırasıyla yıl boyunca yazdığım blog yazılarıma, yıl içerisinde benim neler yaptığıma ve sonrasında geçen yılki hedeflerimi değerlendirip yeni yıl hedeflerimin neler olduğuna bir bakacağız. Dilerseniz başlayalım.

Blog Yazılarım

Şimdi beni sürekli öğrenme heyecanı içerisinde tutan blogumda yıl boyunca yazdığım yazılarıma bir bakalım.

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Bu yıl toplamda bu yazımla birlikte 28 blog yazısı yazarak deneyimlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Keyifle ve heyecanla yazdığım bu yazılarım benim için çok değerli. Her bir yazıyı yazarken kendimi güncelleyip yeni tecrübeler edindiğimi fark ediyorum. Bu bana inanılmaz bir mutluluk veriyor. Öğrendiklerimi paylaşmanın mutluluğu ise bambaşka =)

Ben ne diyorum?

Yeni yıla hayatımızı birleştirdiğimiz bir çift olarak girebilmek bizim için en güzel mutluluklardan biriydi. Evlilik hazırlıkları, eksikler, alınacaklar, eşyalar, kiralanacak yerler vs. birçok küçük hedefe tik atıp bunları ailelerimizle birlikte gönül rahatlığıyla gerçekleştirerek tamamlayabilmek bizim en önemli ana hedeflerimizden biriydi. Tüm emeklerimizin sonrasında “İşte, oldu bu! Tamamız artık!” diyebilmek bu süreci zihnimizden geçirmek yüzümüzde şaşkın bir gülümseme bırakıyor.

Aralık ayından itibaren Çin’de başlayan covid-19 virüsünün yayılışını uzaktan izliyor olsak da başımıza geleceklerin farkında mıydık, bilmiyorum. İkinci döneme başlamışken 13 Mart Cuma günü belirli bir süreyle ülkemizde eğitim öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi. Genel bir karantina ile virüsün ülkemizde de yayılımını durdurmaya çalıştık. Bir bardak suyun içerisine bir damla mürekkep damlatılmış gibi tüm sektörler bu kadar hızlı yayılan virüs karşısında önlem almaya çalışıyordu. Aslında ne önlem alınacağı da bilinmiyor. Böyle durumlara karşılık bir senaryomuz, bir eylem planımız var mı bilmiyorum.

Eğitim – öğretim faaliyetleri için devlet okulları bir zamanlar dönüşüm başlamıştı. FATİH projesi yani Fırsatları Arttırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi olarak isimlendirilen bu projede her okula yüksek hızda internet ağı, her sınıfa akıllı tahta, her çocuğa tablet dağıtımını kapsıyordu. 2012 yıllarında bu projemizi sağlıklı bir şekilde sürdürüp her öğretmenin desteğiyle materyal üretimine başlamış olsaydık şu an arada geçen 8 yıl ile hazırlıksız yakalanmazdık. Bir de şöyle bir durum var ki tablet dağıtılan çocukların velileri tablet şifrelerini kırdırmaya, satmaya çalıştıklarına dair haberler de yayınlanmıştı. Bunlar engellenebilir şeyler fakat projenin yarı yolda kalması dönüşümü yavaşlatmış oldu.

EBA yani Eğitim Bilişim Ağı web üzerinde yayına alınan güzel gelişmelerden bir tanesi olmuştu. Şu an eğitimin uzaktan devam ettirilmesi konusunda MEB’in öğrenci-öğretmen omurgasını oluşturan yapılardan biri haline geldi. Her çocuk gerek cep telefonu, gerek tablet gerek bilgisayar ile eğitimini uzaktan sürdürme gayreti içerisinde. Milli Eğitim Bakanlığı televizyon kanalları açarak çocukların dersleri TV üzerinden de takip edebilmesini sağladı. Bu atılmış en doğru adımlardan biriydi. Her evde internet olmayabilir ama televizyon mutlaka vardı.

Durumlar özel okullar için biraz daha farklıydı. Burada imkan ve olanaklar daha fazla. Atılan adımlar daha hızlı fakat vizyon sahibi olmanın önemi de büyük. Velilerden istenen ücretlerin karşılığını da verebilmek gerekiyor. Birçok özel okul bu süreçte nasıl ilerleyeceğini bilemedi. Online ortamda sürecini yöneten okullar yine buradan devam ettiler ama sadece yüzyüze eğitimden ibaret okullar el yordamıyla hangi sistemin kendilerine uygun olabileceğini bulmaya çalıştılar. Bu durum herkese zaman kaybettirdi. Neyse ki bir şekilde 1-2 ay içerisinde işler biraz olsun rayına oturtuldu.

Dünya çapında gerçekleşen bu pandemi durumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerini uluslararası çapta konuşabilmek için Vikas Pota moderatörlüğünde birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle T4 konferansı gerçekleştirildi. Konferans twitter – facebook ve youtube üzerinden tüm dünyaya canlı olarak yayınlandı. Ülkemizde Öğretmen Akademisi Vakfı gönüllüleri Twitter üzerinde konferansı Türkçe twitlerle dilimize çevirerek konferansın anlaşılırlığını sağlamaya çalıştılar. Ülkemizde işlerin nasıl ilerlediğini görüyorduk ama dünya çapında neler yapıldığını da merak ediyorduk. Konferansı canlı olarak dinleyen ve twitterda destek veren bir öğretmen olarak bu konferansı Türkçe bir şekilde diğer öğretmenlerimize de paylaşabilme düşüncesi içerisine girdim. Benim gibi gönüllü olan öğretmen arkadaşlarımızla bir etkinlik planladık ve Öğretmen Akademisi Vakfı desteğiyle Türkçe T4 Konferansı’nı gerçekleştirdik.

Gün boyunca konuşulan konuları derleyip Türkçe olarak aktarmaya çalıştık. Çok verimli geçen bu konferans sonrası her başlığı ayrı ayrı konferanslar halinde düzenleyerek konuları detaylı bir şekilde konuşmaya çalıştık.

2019 yılı içerisinde Arduino çalışmalarımı bir araya toplayarak yazdığım Projelerle Arduino kitabım pandemi sebebiyle baskıya gidememişti. Şubat sonu baskıdan çıktı ve online olarak satışa sunuldu. Bu benim için muhteşem bir heyecandı. Hayatımda dönüm noktalarımdan biri oldu. Kitabımı incelemek isterseniz https://www.hepsiburada.com/projelerle-arduino-kemal-ikizoglu-pm-HB00000S8CSC adresini ziyaret edebilirsiniz.

Evde olduğumuz bu sürede gecemiz gündüzümüze karıştı. Mesai saatleri ortadan kalktı ve sürekli bir iş halinde olduğumuzu görür olduk. Kişisel gelişimime zaman ayırıp Microsoft Education üzerinde yer alan eğitimleri almaya başladım. Aynı zamanda Adobe’nin Creative Educator eğitimleri de kendi alanımız için önemli eğitimlerdi. MIT’nin Learning Creative Learning (LCL) – Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme eğitimi, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Dijital Pedagoji Eğitimi katılıp sürdürdüğüm önemli eğitimlerden bazılarıydı.

Microsoft’un bu eğitimlerini tamamladıktan sonra Yenilikçi Eğiticileri (MIE) olan ünvanımı bir öteye taşıyabilmek istedim ve MIEExpert programına başvuruda bulundum. Yaptığım çalışmalar sonrası bu programa kabul edildim. Artık bir MIEExpert olarak yaptığım çalışmalarıma devam edeceğim.

Sizlere geçen seneki değerlendirme yazımda bahsetmiştim. Minecraft Education üzerine yaptığım çalışmalar sonrası Küresel Minecraft Eğitimcisi olmaya hak kazanmıştım. Bu ünvan sonrası hazırladığım etkileşimli bir dünya ile birlikte ders planım küresel ağ içerisinde yayınlanan ilk çalışmam oldu. Bu ağda bir ders planı hazırlamak da bir hedefimdi. Blog sayfamda da bu sevindiren haberi paylaşmıştım. Buradan hem çalışmamı hem de blog yazımı okuyabilirsiniz.

Minecraft Education eğitimde kullanılan en sevdiğim uygulamalardan bir tanesi. Bir dünya içerisinde öğrencilerimle birlikte yaratıcı çalışmalar yapıp, istemciyi programlayarak ilginç şeyler yapabilmek hepimizin çok hoşuna gidiyor. Sadece öğrencilerim değil herkesin bu bilgilerden yararlanabilmesi için MinecraftEduTR adında bir Youtube kanalı açtım. Kanalımın twitter ve instagram hesapları da bulunmakta. Haftada 3 gün bu hesaplardan paylaşımlar yapmakta ve Minecraft Education’un herkes tarafından öğrenilebilmesi için Türkçe kaynak oluşturmaya çalışmaktayım. Hiç bilmeyenler için Minecraft Education’un kurulumundan başlayıp adım adım anlaşılır şekilde videolar ve içerikler üretmeye başladım. Sosyal hesaplarımı ve kanalımı takip etmeyi unutmayın! =)

Tüm bunlar olurken iyi olma halimizi de koruyabilmemiz gerekiyordu. Evde orgumla çalışmalar yapmaya başladım. Yaptığım her çalışma beni çok iyi hissettiriyordu. Şu an bireysel öğrenmeme devam ediyorum ve her çalışma beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Hızını kaybetmeden ilerleyen işlerin arasında kendimize zaman ayırabilmek, kendimizi müzikte geliştirebilmek adına attığım bu somut adım ilerlememi gördükçe çok mutlu ediyor. =)

2020’de hedefler ne durumdaydı?

Bu sene tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı herkes kendi kararınca bir şeyler yapmaya çalıştı. Birçok etkinlik online ortama taşındı. Yapılacak bazı organizasyonlar iptal edildi. Bu yoğun süreçte kendi iyi olma halimizi korumaya çalışıp üretmeye devam edebilirsek tüm olumsuzluk ve karamsarlıklardan da bir o kadar uzaklaşmış olacağız. Bunları düşünmek için zamanımız yok şu an! Her ne kadar olumsuzlukları görüyor hissediyor olsak da fırsatları değerlendirebilmek, bunu nasıl avantaja çevirebileceğimizi görebilmemiz gerek!

2021 Hedeflerim:

Hedeflerimi az ve öz tutacağım. Dileğim hepimiz için yeni umutlarla ve sürpriz güzel haberlerle hayallerimize ulaşabilmek.. Yeni yılın sağlık ve huzur getirmesi dileğiyle..

Hoş geldin 2021!

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?