Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Masaüstü Scratch Jr Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Selamlar herkese,

Scratch, kodlama eğitimi için kuşkusuz dünya çapında en çok kullanılan blok tabanlı bir programlama dilidir. Günümüzde bu Scratch’ın geliştirilmesi hala devam edilmekte olup daha küçük yaştaki kullanıcıları için hazırladığı ScratchJr bulunmaktadır.

Scratch Jr nedir?

ScratchJr, 5-7 yaşlarındaki küçük çocukların kendi interaktif hikayelerini ve oyunlarını yaratmalarını sağlayan tanıtım amaçlı bir programlama dilidir. Çocuklar, karakterleri hareket ettirmek, atlattırmak, dans ettirmek ve şarkı söyletmek için grafiksel programlama bloklarını bir araya getiriyorlar. Çocuklar resim editörü ile karakterleri değiştirebilir, kendi seslerini ve başka sesleri ekleyebilir, hatta kendi fotoğraflarını ekleyebilir – daha sonra karakterlerini canlandırmak için programlama bloklarını kullanabilirler.

ScratchJr, dünyada milyonlarca gencin (8 yaş ve üstü) kullandığı popüler Scratch programlama dilinden ( http://scratch.mit.edu ) esinlenmiştir. ScratchJr’yi yaratırken, yazılımı küçük çocuklara gelişimsel açıdan uygun hale getirmek için onların bilişsel, kişisel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uyacak özellikleri dikkate alarak arayüzü ve programlama dilini yeniden tasarladık.ScratchJr iPad ve Android tabletler için ücretsiz bir uygulamadır. 

https://www.scratchjr.org/about/info

Scratch Jr Öğren!

ScratchJr web sitesinde Öğren menüsü içerisinde uygulamanın kullanımını içeren güzel bir rehber bulunmaktadır. Uygulama içerisindeki her bir aracın numaralandırılmış açıklamaları bulunmaktadır. Üzerinde tıkladıkça sağ blok içerisinde ayrıntılı açıklaması açılmaktadır.

ScratchJr Öğret!

ScratchJr Öğret menüsü içerisinde deneyimleyebileceğiniz örnek uygulamalar bulunmaktadır. Bu örnek uygulamaları açıp sahne oluşturmadan kod bloklarının hazırlanmasına kadar adım adım anlatılmaktadır. Adımları takip ederek siz de örnek çalışmayı cihazınızda hazırlayabilirsiniz.

Çok daha basit bir arayüzle hazırlanmış bu uygulama yalnızca tabletler ve ChromeOS işletim sistemi olan bilgisayarlarda çalışmaktadır. Fakat herkesin bu belirli cihazlara erişimi olmayabilir.

Scratch Jr’nin sınıfta kullanımı, özellikle de erken okul çağındaki çocuklar için çok heyecanlıyız . Bölgemizdeki okulların tabletlere erişimi olmadığını keşfettiğimizde, tablet uygulamasını tam teşekküllü bir masaüstü uygulamasına dönüştürmeye karar verdik. 

https://jfo8000.github.io/ScratchJr-Desktop/

Masaüstü bilgisayarlarda da uygulama kullanımını sağlayabilmek adına bir grup yazılımcı resmi Scratch grubuyla iletişime geçerek farklı platformlar için masaüstü yazılımını geliştirme kararı vermişler. Fakat Scratch ekibinin “bu içeriği desteklemez, onaylamaz veya yetkilendirmez” bilgisini belirttiğini de paylaşmadan geçmeyelim.

ScratchJr Bilgisayara İndirme

https://jfo8000.github.io/ScratchJr-Desktop/ adresinden kendi işletim sisteminize uygun olan kurulum dosyasını indirebilirsiniz. Kurulum dosyasına çift tıkladığınızda otomatik olarak kurulum gerçekleşmektedir.

Kurulum sonrası uygulamayı açtığınızda My Project sayfası gelecektir. ( + ) butonuna tıklayıp yeni bir proje oluşturalım.

Çalışma sayfamız açıldı. Bundan sonrası her bir öğrencinin hayal dünyasıyla şekillenecek bir kısım. ScratchJr, Öğret menüsü içerisinde hangi butonun ne anlama geldiğini anlatan bir rehberi size tanıtmıştım. Tekrara düşmemek adına https://www.scratchjr.org/learn/interface linkine tıkladığınızda rehber sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Kolay gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 2
 • Esra
  Posted on

  Esra Esra

  Yanıtla Author

  Merhabalar bu güzel paylaşım için teşekkürler. scratchjr kullanıyoruz fakat son 2 haftadır yapılan projeleri kaydetmiyor bu konuyla ilgili öneriniz var mı ?


  • Kemal İKİZOĞLU
   Posted on

   Kemal İKİZOĞLU Kemal İKİZOĞLU

   Yanıtla Author

   Merhabalar, paylaşımım yararlı olduysa çok mutlu oldum. ScratchJr çalıştığı cihaz üzerinde yazılımsal bir problemden dolayı böyle bir sorun çıkartmaktadır. Uygulamayı cihazdan kaldırıp kurduğunuzda sorun çözülmektedir fakat tekrar karşılaşabilirsiniz.Tabi yaptığınız çalışmalar da gitmiş olacak.

   Bu sorun için şöyle bir çözüm sunulmuş fakat ben denemedim. Burada ScratchJr’ın verileri kaydettiği SQL dosyasını yedekledikten sonra bu dosyayı silip yeniden oluşturmasını sağlıyorlar. Belki yardımcı olabilir. https://github.com/jfo8000/ScratchJr-Desktop/issues/46