Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Arduino IDE üzerinde NodeMCU Çalıştırmak

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Arduino, Lilypad, Microbit gibi elektronik devre kartlarını kullanarak programlama yapmak istediğinizde aklınıza Arduino için kullanılan Arduino IDE uygulaması gelebilir. Arduino IDE uygulamasını açtığınızda ise istediğiniz kart adını bulamayabilirsiniz. Bu yazımda NodeMCU elektronik devre kartı ile programlama yapmak istediğinizde Arduino IDE’sine nasıl tanıtacağınızı gösteriyor olacağım. Hazırsanız başlayalım.

Kart Tanımlaması

Arduino Tercihler Penceresi Görünümü
Arduino Tercihler Penceresi Görünümü

Arduino IDE uygulamasını açtığınızda öncelikle kart verilerinin çekildiği json linkini tanımlamamız gerekmektedir. Dosya > Tercihler yolunu takip ettiğinizde sayfanın alt kısmında Ek Kart Yöneticisi / Additional Boards Manager URL’s bölümünü göreceksiniz. Normalde bu kısım boş olarak gelmektedir. Kartımızı tanımlayabilmek adına bu kısmı şu link ile güncelleyelim:

Arduino IDE uygulamasına ESP8266 Kartın Tanımlanması
Arduino IDE uygulamasına ESP8266 Kartın Tanımlanması
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json

Daha önce Kart Yöneticisi sayfasında görüntülenmeyen kartın desteği bu linkin eklenmesinden sonra kütüphanede esp8266 by ESP8266 Community adıyla kurulabilir bir seçenek olarak beliriyor olacaktır. Bu kurulum işlemini gerçekleştirdiğinizde ise kartınızı dilediğiniz gibi programlayabiliyor olacaksınız.

Yükleme Öncesi Kart Seçimi

Arduino Çalışma Kartı Seçimi Ekranı
Arduino Çalışma Kartı Seçimi Ekranı

Programızı karta yüklemeden önce kullanacağınız kartı belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlem için NodeMCU 1.0 (ESP-12E Module) seçeneğini seçerek yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

NodeMCU kartınızı tanıttıktan sonra bu kart ile “Merhaba Dünya” mesajını verebileceğiniz ilk LED yakma yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca NodeMCU hakkında yazdığım tüm yazılarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 1