Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft MakeCode Yaratıklar Blokları Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda sizlerle MakeCode Bloklar kategorisinde yer alan blokların kullanımını öğrenmiştik. Henüz bu başlangıç yazımızı okuyamadıysanız  http://blog.ikizoglu.com/2021/02/minecraft-makecode-oyuncu-bloklari-kullanimi adresinden başlayabilirsiniz. Bugünkü yazımızda MakeCode Yaratıklar kategorisini keşfetmeye başlayacağız. Dilerseniz hemen başlayalım.

MakeCode Kullanımı

Minecraft Education MakeCode Kullanımı
Minecraft Education MakeCode Kullanımı

Çalışmalarımıza başlamadan önce ihtiyacımız olacak temel becerilerden biri de Minecraft Education’a giriş yaptıktan sonra MakeCode içerisinde bir proje oluşturup programlamaya hazır hale getirebilmektir. Eğer bu konuda kendinize bir hatırlatma yapabilmek istiyorsanız daha önce tüm bu süreci sizlerle paylaştığım Minecraft Education’da MakeCode Kullanımı blog yazımı okuyabilirsiniz.

MakeCode Yaratıklar

MakeCode penceresini açtığımızda sol bölümde yer alan menüde  Yaratıklar kategorisine tıkladığımızda karşımıza oyun içerisinde yer alan bir oyuncunun envanterden aldığı ve programlayıp kullanabileceği bloklar yer almaktadır. Burada toplamda farklı türlerde 14 bloğumuz bulunmaktadır. Şimdi bu blokları incelemeye başlayalım.

MakeCode Yaratıklar 1
MakeCode Yaratıklar 1

“Seçilen hayvan şu konumda ortaya çıksın” bloğu tek başına kullanılmamaktadır. Bunu kullanabilmek için tetikleyici bir blok ile kullanılmaktadır. Blok çalıştırıldığında ise belirtilen konumda hayvan oluşturmaktadır.

MakeCode Yaratıklar 2
MakeCode Yaratıklar 2

“Seçilen hayvan öldürüldüğünde” bloğu tetikleyici bir bloktur. Seçilen hayvan öldürüldüğünde iç kısma yerleştirilen bloklar çalışmaya başlayacaktır.

MakeCode Yaratıklar 3
MakeCode Yaratıklar 3

“En yakındaki oyuncu hedefini öldür” bloğu kullanıldığında seçili hedef oyundan kaldırılır.

MakeCode Yaratıklar 4
MakeCode Yaratıklar 4

Bu bloklar yuvarlak kenarlı seçilebilen blokların içerisinde değişken olarak kullanılabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse üstte belirttiğimiz şu konumda şu hayvan ortaya çıksın bloğunu şu şekilde değiştirebiliriz:

MakeCode Yaratıklar 5
MakeCode Yaratıklar 5

Bu blok içerisinde “Hayvan” ortaya çıkması için seçim yaparken şimdi yaptığımız blok değişikliği ile “Canavar” olarak değiştirmiş olduk.

MakeCode Yaratıklar 6
MakeCode Yaratıklar 6

Bu blok ile seçilen hedefe seçilen mesafe içerisinde özel güçler tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu özel hedefler, hız, yavaşlık, çabukluk, kazma yorgunluğu, kuvvet, zıplama arttırma, bulantı, yenilenme, dayanıklık, ateşe dayanıklık, suda nefes alma, görünmezlik, körlük, gece görüşü, açlık, zayıflık, zehir, sağlık güçlendiricisi, emilim ve havaya yükselme gibi özel güçler verilmektedir. Tabi bu özel güçleri kullanabilmek için hayatta kalma modunda çalışıyor olması gerekmektedir.

MakeCode Yaratıklar 7
MakeCode Yaratıklar 7

“Belirli hedefteki tüm efektleri temizle” bloğu kullanıldığında verilen tüm özel güçlerin sıfırlanmasını sağlamaktadır.

MakeCode Yaratıklar 8
MakeCode Yaratıklar 8

“Seçilen hedefe seçilen blok ya da eşyayı şu miktarda ver” bloğu kullanıldığında ilgili hedeflere seçilen blok belirlenen miktarda verilmesi için kullanılmaktadır.

MakeCode Yaratıklar 9
MakeCode Yaratıklar 9

Bu blok ile seçilen hedefi ilgili konuma ışınlamak için kullanılmaktadır. Tetikleyici bir blok ile sohbet penceresinde yazılan bir sözcük ile ışınlanmayı pratik hale getirebilirsiniz.

MakeCode Yaratıklar 10
MakeCode Yaratıklar 10

Konumu değiştirebilir ya da belirli hedefi içeren bir blok kullanabilirsiniz. Tetikleyici bir blok ile sohbet penceresinde yazılan bir sözcük ile hedeften hedefe ışınlanmayı pratik hale getirebilirsiniz.

MakeCode Yaratıklar 11
MakeCode Yaratıklar 11

Belirli bir hedefi belirli kodlar ile belirlenen seviyede büyülemek için kullanılmaktadır.

MakeCode Yaratıklar 12
MakeCode Yaratıklar 12

Belirli konumda iken seçilmiş envanter bloğu bulunuyorsa belirtilmiş komutu çalıştırmak için kullanılır. Bu bloğu kullanabilmeniz için daha önceden komutun tanımlanmış bir blok dizisi olması gerekmektedir.

MakeCode Yaratıklar 13
MakeCode Yaratıklar 13

Seçilen hedeft belirlenmiş konumda bulunuyorsa belirtilmiş komutu çalıştırmak için kullanılır. Bu bloğu kullanabilmeniz için daha önceden komutun tanımlanmış bir blok dizisi olması gerekmektedir.

MakeCode Yaratıklar 14
MakeCode Yaratıklar 14

Bu bloklar yuvarlak kenarlı seçilebilen blokların içerisinde değişken olarak kullanılabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse üstte belirttiğim örnekteki kullanımı gibi blok içlerine yerleştirerek kullanabilirsiniz.

MakeCode Yaratıklar 15
MakeCode Yaratıklar 15

Örnek bir kullanım göstermek gerekirse temel bloğumuz olan “Hedefteki tüm oyuncuların efektlerini temizle” bloğunda yer alan hedefi “Hayatta kalma modundaki oyuncular” olarak değiştirebiliriz.

MakeCode Yaratıklar 16
MakeCode Yaratıklar 16

Burada yer alan bloklar seçici olarak kullanılmaktadır. Oyun içerisinde kullanıcı ya da belirli bir hedef olmadan işlem yaptırmak istediğinizde bu blokları kullanabilirsiniz.

Minecraft Education’da Yaratıklar kategorisinde sizlerle keşfedeceğimiz bloklar bu şekildedir. Bu blokları kullanıp çalışmalar yaptıkça daha aktif kullanmaya başlayacaksınız.

Örnek Blok Kullanımı

Blokların Örnek Kullanımı
Blokların Örnek Kullanımı

Siz de bu blokları kullanarak dünyanızı daha efektif hale getirebilir, hedeflerinize yönelik planladığınız blokları programlayarak daha interaktif bir dünya oluşturabilirsiniz.


Bugün sizlerle “MakeCode Yaratıklar” kategorisindeki blokların kullanımını öğrendik. Bir sonraki hafta “İstemci” kategorisini öğreniyor olacağız. Daha önce yayınladığım Minecraft Education yazılarıma buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz. Sorularınız olduğunda altta yer alan yorum kısmından bana yazabileceğinizi unutmayın.

MinecraftEduTR Sosyal Hesapları
MinecraftEduTR Sosyal Hesapları

Ayrıca Minecraft Education sürümüne dair Türkçe içeriklerin yayınlandığı  @MinecraftEduTR YoutubeTwitter ve Instagram kanallarını da takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..
Hoşça kalın.

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?