Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft MakeCode Oynanış Şekli Blokları Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bugünkü yazımda sizlerle Minecraft Education içerisinde yer alan MakeCode kodlama aracındaki Oynanış Şekli bloklarını öğrenmeye başlayacağız. Bu bloklar oyunda çevresel ortamı kontrol edebilmenize olanak sağlayan bloklardan oluşmaktadır. Dilerseniz hemen başlayalım.

MakeCode Kullanımı

Minecraft Education MakeCode Kullanımı
Minecraft Education MakeCode Kullanımı

Çalışmalarımıza başlamadan önce ihtiyacımız olacak temel becerilerden biri de Minecraft Education’a giriş yaptıktan sonra MakeCode içerisinde bir proje oluşturup programlamaya hazır hale getirebilmektir. Eğer bu konuda kendinize bir hatırlatma yapabilmek istiyorsanız daha önce tüm bu süreci sizlerle paylaştığım Minecraft Education’da MakeCode Kullanımı blog yazımı okuyabilirsiniz.

MakeCode Oynanış Şekli Blokları:

MakeCode penceresini açtığımızda sol bölümde yer alan menüde Oynanış Şekli kategorisinde aralarında farklı türlerde bloklarında bulunduğu 11 bloğumuz  bulunmaktadır.

Makecode - Oynanış Hava Durumu
Makecode – Oynanış Hava Durumu

“Temizle hava durumu” bloğu havanın o anki durumunu değiştirmek için kullanılır. Temizle yerine Yağmur ve Yıldırım olmak üzere iki farklı durumu da kullanabilirsiniz.

Makecode - Oynanış Yağmuru Aktif Etmek
Makecode – Oynanış Yağmuru Aktif Etmek

“Yağmuru aç” bloğunu kullandığınızda hava yağışını başlatabilirsiniz. Üstteki blok ile birlikte kullanıldığında ayrıca havada yıldırım oluşturabilirsiniz.

Makecode - Oynanış Zamanı Belirlemek
Makecode – Oynanış Zamanı Belirlemek

“Zamanı gün olarak belirleyin” bloğu kullanıldığında zamanı hangi dilimde başlatacağınızı seçebilirsiniz. Bu şafak, öğle, alaca karanlık, gece, gece yarısı seçeneklerinden herhangi biri olabilir.

Makecode - Oynanış Zaman Ekleme
Makecode – Oynanış Zaman Ekleme

“100 zaman ekleyin” bloğu kullanıldığında zamanı belirlenen süre kadar ileri taşıyabilirsiniz.

Makecode - Oynanış Oyun Zorluğu
Makecode – Oynanış Oyun Zorluğu

“Zorluğu barışçıl olarak ayarlayın” bloğu kullanıldığında oyun modunda değişiklik yapabilirsiniz. Bu bloğu kullanarak Barışçıl, kolay, normal, zor olmak üzere farklı oyun türlerine geçiş yapabilirsiniz.

Makecode - Oynanış Oyun Modu Değiştirme
Makecode – Oynanış Oyun Modu Değiştirme

Bu bloğu kullanarak oyun modu ve hedefi istenen şekilde ayarlayabilir, belirlediğiniz şartlara giren oyunculara oyun modu değişikliği yaptırabilirsiniz.

Makecode - Oynanış Ekranda Mesaj Belirtme
Makecode – Oynanış Ekranda Mesaj Belirtme

Bu blok kullanıldığında hedefteki kullanıcının ekranının ortasına kocaman bir mesaj yazdırabilirsiniz. Başlık daha büyük alt yazı ise biraz daha küçük yazılacaktır.

Makecode - Oynanış Oynayış Zaman Bilgileri
Makecode – Oynanış Oynayış Zaman Bilgileri

Kenar yapılarından da anlaşılacağı üzere bu bloklar oyun içinde gerçekleşen bilgi durumlarını alabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

Makecode - Oynanış Oyuncuya Deneyim Puanı Verme
Makecode – Oynanış Oyuncuya Deneyim Puanı Verme

Bu blok hayatta kalma ve macera modu için geçerlidir.Belirlenen kriterdeki oyuncular için deneyim puanı vermek için kullanılmaktadır.

Makecode - Oynanış Oyuncu Hasarı Kontrolü
Makecode – Oynanış Oyuncu Hasarı Kontrolü

Bu blok oyun içerisinde komutla oyuncu hasarı durumunu değiştirebilmek için kullanılmaktadır.

Minecraft Education’da Oynanış Şekli kategorisindeki bloklarımız bu şekildedir. Bu blokları kullanıp çalışmalar yaptıkça daha aktif kullanmaya başlayacaksınız. Ayrıca daha önce öğrendiğimiz kategorileri de kullanarak daha etkili kod yapıları oluşturabilirsiniz.

Örnek Kod Kullanımı

Makecode - Oynanış Şekli Örnek Kod Kullanımı
Makecode – Oynanış Şekli Örnek Kod Kullanımı

Siz de bu blokları kullanarak dünyanızı kod yapılarıyla kontrol edilebilir hale getirebilir, hedeflerinize yönelik planladığınız blokları programlayarak daha interaktif bir dünya oluşturabilirsiniz.


Bugün sizlerle “MakeCode Oynanış Şekli” kategorisindeki blokların kullanımını öğrendik. Bir sonraki hafta “Konum” kategorisini öğreniyor olacağız. Daha önce yayınladığım Minecraft Education yazılarıma buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz. Sorularınız olduğunda altta yer alan yorum kısmından bana yazabileceğinizi unutmayın.

MinecraftEduTR Sosyal Hesapları
MinecraftEduTR Sosyal Hesapları

Ayrıca Minecraft Education sürümüne dair Türkçe içeriklerin yayınlandığı  @MinecraftEduTR YoutubeTwitter ve Instagram kanallarını da takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..
Hoşça kalın.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 1