Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft Education’da Oyun Kontrol Tuşları

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bugün sizlerle Minecraft Education’da karakterinizi kontrol edeceğiniz, farklı pencereleri ve özellikleri kullanabileceğiniz tuşları öğreniyor olacağız.  Bir önceki yazımda sizlerle Minecraft Education’da Agent kullanımını öğrenmiştik. Henüz bu yazımızı okuyamadıysanız  http://blog.ikizoglu.com/2021/01/minecraft-education-agent-kullanimi/ adresinden başlayabilirsiniz.

Oyunu Nasıl Kontrol Edeceğiz?

Minecraft Education Hareket Tuşları
Minecraft Education Hareket Tuşları

Minecraft Education’da dünyanızı açtınız. Karakterinizin eliyle birlikte dünyanızı görüntülediğiniz pencereniz açıldığında en temel davranış olan hareket ettirmek isteyeceksiniz. Bunu yapabilmeniz için klavyenizden “W” ile ileri, “S” ile geri, “D” ile sağa, “A” ile sola hareket edebilirsiniz.

Fare Kontrol Tuşları

Minecraft Education Fare Kontrol Tuşları
Minecraft Education Fare Kontrol Tuşları

Hareket ederken çevreyi de keşfetmek isteyeceksiniz. Farenizi sağa sola rastgele çevirdiğinizde karakterinizin başını da çevirdiğini fark edeceksiniz. Farenin tuşlarının ne işe yaradığını test etmek isteyeceksiniz.

Minecraft Education Fare Sol Kontrol Tuşu
Minecraft Education Fare Sol Kontrol Tuşu

Farenin sol tuşuna bastığınızda farenin imlecine denk gelen bloğun kırıldığını göreceksiniz. Ayrıca seçim, sürükle bırak işlemlerinizi de bu sol tuş ile yapabilirsiniz.

Minecraft Education Fare Sağ Kontrol Tuşu
Minecraft Education Fare Sağ Kontrol Tuşu

Eğer oyun içi envanterde kullanabileceğiniz bir blok varsa onu da farenin sağ tuşuyla inşa edebileceksiniz. Ayrıca sağ tuşu kullanarak hayvan yakalayıp sürebilirsiniz ve bazı araçlara da binebilirsiniz. Oyun içi envanterde 9 küçük kutucuk bulunmaktadır. Blokları oyunda kullanabilmek için buraya taşırız. Farenin orta tuşunu yuvarladığınızda ise buradaki bloklar arası geçiş yapabilirsiniz.

Klavye Kontrol Tuşları

Minecraft Education Uzun Zıplama Backspace Tuşu
Minecraft Education Uzun Zıplama Backspace Tuşu

Backspace tuşuna bastığınızda karakterinizin bir kez zıpladığını göreceksiniz. Fakat Yaratıcı Mod ile oynarken bu tuşa iki kez bastığınızda uzun zıplamayı aktif etmiş olacaksınız.

Minecraft Education Backspace Tuşu
Minecraft Education Backspace Tuşu

Daha sonra Backspace tuşuna bastıkça karakterinizin havaya doğru yükseldiğini göreceksiniz. Peki aşağı inmek için hangi tuşa basmamız gerekiyor?

Minecraft Education Shift Tuşu
Minecraft Education Shift Tuşu

Aşağı inebilmemiz için “Shift” tuşunu kullanabilirsiniz. Tuşa her bastığınızda basılan süre kadar aşağı indirecektir. Bu uzun zıplamanın aktif olduğu durumda Backspace ve Shift tuşları sizi havada yükselip alçalmanıza yardımcı olacaktır.

Minecraft Education Shift Tuşu
Minecraft Education Shift Tuşu

Oyunumuzda Shift tuşunun bir görevi daha bulunmaktadır. Bu tuşa bastığınızda karakterinizin eğildiğini göreceksiniz.

Minecraft Education Hızlı Koşma Tuşu
Minecraft Education Hızlı Koşma Tuşu

Oyunda “W” tuşuyla gerçekleştirilen yürümeyi CTRL tuşuyla birlikte kullandığınızda karakteriniz koşmaya başlayacaktır. Ayrıca iki kez “W” tuşuna bastığınızda da koşmaya başlayacaktır.

Minecraft Education Envanter Tuşu
Minecraft Education Envanter Tuşu

Klavyeden “E” tuşuna bastığınızda envanter sayfanızın açıldığını göreceksiniz. Bu sayfada oyun içerisinde inşa etmek, kullanmak için ihtiyacınız olacak bloklar bulunmaktadır. Bu blokları pencenin alt kısmında bulunan oyun içi envanter çubuğuna sürükleyerek oyunda kullanabilirsiniz.

Minecraft Education Sohbet ve Komut Penceresi Tuşu
Minecraft Education Sohbet ve Komut Penceresi Tuşu

Oyunda hem komut yazmak hem de diğer kullanıcılarla iletişimde kalabilmek için “T” tuşu ya da “Enter” tuşuna basarak sohbet penceresini açabilir sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Minecraft Education Kod Oluşturucu Tuşu
Minecraft Education Kod Oluşturucu Tuşu

Minecraft Education’un en önemli bileşenlerinden olan kodlama modülüne klavyeden “C” tuşuna basarak ulaşabilirsiniz. Açılan pencerden MakeCode seçeneği ile devam ederek çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Minecraft Education Yere Blok Bırakma Tuşu
Minecraft Education Yere Blok Bırakma Tuşu

Oyunda kullandığınız bir bloğu yere bırakmak için “Q” tuşunu kullanabilirsiniz. Bu tuşla bloğunuzu envanterden çıkartabilirsiniz. Geri almak istediğinizde yere bıraktığınız bloğun üzerine yürüyerek envanterinize dahil edebilirsiniz.

Konu Videosunu İzleyin

Bu yazımda sizlerle Minecraft Education sürümü için oyun kontrol tuşlarının neler olduğunu hatırlayıp bilgilerimizi tazelemiş olduk. Dilerseniz yazımı okuduktan sonra konu videosunu izleyerek, izleterek öğrendiklerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Oyunda yapı inşa ettikçe envanter ve diğer özellikleri kullandıkça kontrolünüzün daha pratik hale geldiğini göreceksiniz. Sorularınız olduğunda altta yer alan yorum kısmından bana yazabileceğinizi unutmayın.

MinecraftEduTR Sosyal Hesapları
MinecraftEduTR Sosyal Hesapları

Minecraft Education sürümüne dair Türkçe içeriklerin yayınlandığı  @MinecraftEduTR Youtube@MinecraftEduTR twitter ve  @minecraftedutr instagram kanallarını da takip edebilirsiniz. Ayrıca bloğumda yayınladığım Minecraft Education yazılarıma da http://blog.ikizoglu.com/category/minecraft-education/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Hoşça kalın!

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?