Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft Education’da Yazı Tahtaları ve Levhalar

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda sizlerle Kitap ve Tüy aracının kullanımını öğrenmiştik. Henüz bu yazımızı okuyamadıysanız http://blog.ikizoglu.com/2021/01/minecraft-education-kitap-ve-tuy-kullanimi/ adresinden başlayabilirsiniz.

Minecraft Education Yazı Tahtaları ve Levhalar
Minecraft Education Yazı Tahtaları ve Levhalar

Minecraft Education’da yönlendirme ve bilgi araçları Yazı Tahtaları ve levhalar olmak üzere iki farklı türe ayrılmaktadır. Şimdi bunları teker teker inceleyelim.

Levhalar

Minecraft Education Levhalar
Minecraft Education Levhalar

Levhalar kendi içerisinde farklı ağaç türlerinden olmak üzere toplamda 6 türden oluşmaktadır. Yazı rengi siyahtır. Hangi levha türüne ihtiyacınız varsa o levhayı alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki bu levhaları nasıl alacaksınız?

Minecraft Education Envanterde Levhalar
Minecraft Education Envanterde Levhalar

Oyun içerisinde “E” tuşuna basarak envanterimize giriş yapalım. Envanter içerisinde ister envanterin sol üstten üçüncü sekmeye tıklayıp isteseniz de “Levha” adında arama yaparak bu bloklara ulaşabilirsiniz. Hangi levhayı kullanmak isterseniz o levhanın üzerine tıklayıp bloğu oyun içi envanter çubuğuna sürükleyelim.

Minecraft Education Levha Kullanımı
Minecraft Education Levha Kullanımı

Envanterden aldığınız levha bloğunu kullanalım. Oyun içi envanter çubuğunda aldığımız levha seçiliyken farenin sağ tuşuyla levhayı inşa edelim. Karşımıza bir yazı ekranı açılacaktır. Buraya istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Yazdıklarınızı daha sonra düzeltmek isterseniz ilgili levhanın üzerine farenizle sağ tıkladığınızda düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Yazı Tahtaları

Minecraft Education Yazı Tahtaları
Minecraft Education Yazı Tahtaları

Yazı tahtaları kendi içerisinde Yazı Tahtası, Poster ve Tekneye Bin olmak üzere 3 farklı araçtan oluşmaktadır. Yazı rengi beyazdır. Hangi levha türüne ihtiyacınız varsa o levhayı alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki bu levhaları nasıl alacaksınız?

Minecraft Education Envanterde Yazı Tahtaları
Minecraft Education Envanterde Yazı Tahtaları

Oyun içerisinde “E” tuşuna basarak envanterimize giriş yapalım. Envanter içerisinde ister envanterin sol üstten üçüncü sekmeye tıklayıp isteseniz de “Yazı Tahtası” , “Poster” , “Tekneye Bin” adlarında ayrı ayrı arama yaparak bu bloklara ulaşabilirsiniz. Hangi levhayı kullanmak isterseniz o levhanın üzerine tıklayıp bloğu oyun içi envanter çubuğuna sürükleyelim.

Minecraft Education Yazı Tahtaları Kullanımı
Minecraft Education Yazı Tahtaları Kullanımı

Envanterden aldığınız yazı tahtası bloğunu kullanalım. Oyun içi envanter çubuğunda aldığımız yazı tahtası bloğu seçiliyken farenin sağ tuşuyla inşa edelim. Karşımıza bir yazı ekranı açılacaktır. Mesajınızı buraya yazabilirsiniz. Yazdıklarınızı daha sonra düzeltmek isterseniz ilgili yazı tahtasının üzerine farenizle sağ tıkladığınızda düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar mı?

Yazı tahtası ve levhaların temel kullanımları bu şekildedir. Alır inşa eder ve yönlendirme, bilgilendirme yaparsınız. Yapılarınızda bu blokları kullanarak yerlerinizi daha anlamlı hale getirebilirsiniz.

Minecraft Education Bloklar Üzerinde Yazı Tahtası
Minecraft Education Bloklar Üzerinde Yazı Tahtası

Açık alanda bir sınıf inşa etmek istediğinizde tahtanın boyunu biraz yükseltme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Burada “Tekneye Bin” yazı tahtasının altına bir sıra tuğla bloğu kullanarak tahtamızı biraz daha yüksettik. Bu araçları yere dik olarak eklediğimizde bu şekilde bilgi ve yönlendirme yapabiliyoruz.

Minecraft Education Yapı Üzerinde Bilgilendirme
Minecraft Education Yapı Üzerinde Bilgilendirme

Bir de inşa ettiğimiz modellerin üzerine üst resimde görüldüğü gibi monte edebiliriz. Yapmanız gereken eklemek istediğiniz türü belirleyip yapıya yakın bir mesafeden farenizin sağ tuşuyla inşa etmek! Ben bu görselde iki farklı türü de kullandım. Her ikisi de çok güzel değil mi?

Bunu Kullanın!

Minecraft Education Yazı Tahtaları Örneği
Minecraft Education Yazı Tahtaları Örneği

Şimdi sizler de küçük bir şey inşa edip yanına yazı tahtası veya levha kullanarak öğrendiklerimizi uygulamalısınız. Daha sonra önceden inşa ettiğiniz dünyalarınıza da bu öğrendiklerinizi aktarmalısınız. Böylelikle yaptığınız çalışmaları bir başkası incelediğinde daha anlamlı ve daha kolay ilerleyebilir hale gelecektir.


Bu yazımda dünyalarınızı, yapılarınızı daha anlamlı ve keşfedilebilir hale getirebilmek için sizlerle “Yazı Tahtaları ve Levhalar” araçlarının kullanımlarını öğrendik. Bir sonraki hafta Minecraft Education’da önemli bir yere sahip olan “NPC – Non Player Character” aracını öğreniyor olacağız. Sorularınız olduğunda altta yer alan yorum kısmından bana yazabileceğinizi unutmayın.

MinecraftEduTR Youtube Kanalı

Daha önce yayınladığım Minecraft Education yazılarıma  http://blog.ikizoglu.com/category/minecraft-education/ adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Minecraft Education sürümüne dair Türkçe içeriklerin yayınlandığı @MinecraftEduTR Youtube@MinecraftEduTR twitter ve @minecraftedutr instagram kanallarını da takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Hoşça kalın.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?