Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Satın Alınan e-Kitabı Dönüştürüp Kindle’a Atabilmek..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bu yazımda Amazon Kindle, Kobo gibi e-kitap okuyucu cihazınız için internet üzerinden satın aldığınız kitapları nasıl okuyabileceğinizden bahsedeceğim.

Geçenlerde Amazon Kindle cihazı için bir internet sitesinden e-kitap satın aldık. Satın aldığımız kitabı sayfanın Dijital Ürünler altında yer alan Kobo E-Kitaplarım sayfasından indirebilirsiniz. Satın aldığımız kitabı indirelim. Dosyayı indirdiğimizde karşımıza acsm uzantılı bir dosya çıkacaktır.

Dosyayı indirdikten sonra nasıl açabileceğimize bir bakalım. ACSM, şifrelenmiş ve kodlanmış içerik dosyalardır. Uzantı geliştricisi Adobe System’dir. Bu dosyaları açabilmek için Adobe Digital Edition programını indirip kurmamız gerekmektedir.

Programı kurduktan sonra bir Adobe hesabıyla giriş yapmamız gerekmektedir. Bunun için üst menüden Help > Authorize Computer seçeneğine tıklayalım.

Adone kullanıcı adı ve şifremizi girelim. Daha sonra Authorize butonuna tıklayalım.

Authorize butonuna tıkladıktan sonra doğrulama işlemi gerçekleşiyor. Bu süreçte internet bağlantınızın olması gerekmektedir.

Kullanıcı girişimiz başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Şimdi satın aldığımız kitabı program kütüphanesine ekleyelim.

File > Add to Library seçeneğini seçerek satın aldığımız kitabı uygulamaya aktaralım.

Satın aldığımız kitabı indirdikten sonra nereye indirdiysek o dizine gidelim. Sağ altta yer alan dosya türü kısmından Adobe Content Server Message*.acsm) uzantısını seçelim. Daha sonra pencere içerisinde yer alan indirdiğimiz dosyayı seçip programa aktaralım.

Kitabımızı uygulama içerisine dahil ettik. ACSM uzantısındaki dosyamızı uygulama içerisine aktarıldıktan sonra Adobe Digital Editions program dizininde otomatik olarak epub dosya uzantısına dönüştürülmüş oluyor.

Ana ekrandaki kitabın üzerine sağ tıklayıp Show File in Explorer seçeneğini seçiyoruz. (Documents\My Digital Editions) yani Belgelerim klasörü içerisinde bulunan My Digital Editions içerisinde kitabımızın epub dosyası yer almaktadır. Şifreli olan dosyamızın artık epub uzantısındaki hali oluşturuldu.

Epubor Ultimate programını indirip kurulumunu yapalım. Programı açtığımızda My Digital Editions içerisindeki .epub uzantılı dosyamızı uygulama içerisine aktaralım.

Şifreli .epub uzantılı dosyamızın şifresini çözebilmemiz için epubor uygulamasına aktaralım.

Convert to EPUB butonuna tıkladıktan sonra dosyamızın şifresi çözülmüş oldu. Sağ alt köşede yer alan klasör simgesine tıklayıp dönüştürülmüş dosyayı açalım. Bu oluşturulan dosya artık kindle cihazımıza yükleyebileceğimiz bir dosya haline geldi.

Şimdi kitabımızı Amazon Kindle’a gönderebilmemiz için Calibre uygulamasını indirip kurulumunu yapalım.

Kurulum sonrası Epubor’da şifresini çözdüğümüz nodrm dosyamızı calibre’ye ekleyelim.

Ekle > Dizinden kitap ekle seçeneğiyle dönüştürülmüş dosyamızı ekleyelim.

Kitabımızı Calibre içerisine ekledik. Şimdi Kindle için MOBI formatına dönüştürmemiz gerekmektedir.

Dönüştür > Tek dosya dönüştür seçeneğine tıklayalım.

Açılan pencerenin en üst kısmında dönüştürülecek dosyanın girdi birimi EPUB, çıktı biçimi MOBI olarak yapalım. Daha sonra Tamam butonuna tıklayıp sağ alt köşede yer alan İşler akışında işin tamamlanmasını bekliyoruz.

Ana sayfada kitabın ilgili kitabın üzerine tıkladığımızda sağ blokta yer alan kitap bilgileri kısmında MOBI olarak dönüştürülmüş hali bulunmaktadır.

Bu aşamadan sonra Kindle’nızı bağlayıp kitabınızı cihazınıza aktarabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 1