Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Google Quick Draw!

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Google geliştirdiği yapay zeka uygulamalarını eğitebilmek ve bunu daha ileriye taşıyabilmek için web tabanlı Quick Draw adını verdiği uygulamayı kullanıma sundu. Oldukça eğlenceli olan bu uygulamayı hemen deneyelim.

Bilgi sayfasında yer alan açıklamalara göre, bu makine öğrenmesi ile oluşturulmuş bir oyundur. Siz çiziyorsunuz ve bir sinir ağı ne çizdiğinizi tahmin etmeye çalışıyor. Tabii ki, her zaman işe yaramaz. Fakat onunla ne kadar çok oynarsanız o kadar çok şey öğrenir. Şimdiye kadar birkaç yüz konsept üzerinde eğittik ve zamanla daha fazla eklemeyi umuyoruz. Bunu makine öğrenimini eğlenceli bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi bir örnek olarak yaptık.

https://quickdraw.withgoogle.com/#

Can a neural network learn to recognize doodling?
Help teach it by adding your drawings to the world’s largest doodling data set, shared publicly to help with machine learning research.

Bir sinir ağı, karalamayı tanımayı öğrenebilir mi?
Makine öğrenimi araştırmalarına yardımcı olmak için herkese açık olarak paylaşılan, resimlerinizi dünyanın en büyük karalamalar veri setine ekleyerek öğretmenize yardımcı olun.

Let’s Draw butonuna tıklayıp yapay zeka öğretimine başlayalım.

Karşımıza aşama aşama 6 farklı sözcük gelecek. Bu sözcükleri 20 sn içerisinde çizmemiz gerekmektedir. Got ıt! butonuna tıklayıp çizime başlayabilirsiniz.

Çizim yapılacak nesne laptop. Çizim yapıldıkça yapay zeka öneriler sunuyor ve doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Çizdiğim bu şekli yapay zeka tanıdı ve alttaki satırda ne olduğunu ifade etti.

Sinir ağı karalamalardan 4 tanesini buldu. Fakat diğer 2’sinde başka bir şey gördü. Elephant – Fil karalamasının üzerine tıklıyorum ve diğer insanların çizimlerine ve yapay zekanın tanımlayabildiği çizimlere bir göz atalım.

Üst sırada yer alan kendi çiziminiz, altta yer alan çizimler ise çiziminize dair üretilen tahminleri içermektedir.

Diğer insanların yaptıkları bu fil çizimleri yapay zekanın öğrenmesine katkı sağlamış. Bu çizimlere bakarak öğrenme sağlanmış.

Siz de yapacağınız çizimlerle yapay zekanın geliştirilmesine destek olabilir, çizimlerinizi yapay zekanın nasıl tanıdığını görebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?