Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Tavsiye Dizi: Chernobyl

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Game of Thrones serisinin bitmesinden sonra yakın zamanda uzun soluklu yeni bir diziye başlamak yerine kısa zamanda bitirebileceğim bir dizi arayışına başladım. GoT sonrası kriterlerime uygun olarak Chernobyl ile devam etme kararı aldım.

Dizi 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Pripyat kentinde bulunan nükleer santralin patlamasını anlatıyor. Patlama öncesi, patlama anı ve sonrasını; yönetimin bu durum karşısında hangi düşünceler içerisinde bulunup hangi kararların nasıl alındığını kafalarda oluşan soruları yanıtlarcasına anlatıldığı 5 bölümlük bir dizi. Patlamada yaşanan korku, endişe ve kaosun güzel bir şekilde aktarıldığını da söylemek isterim.

Çernobil’den önce dünyada bir nükleer santral patlamadığı için o an da neler yapılacağını nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor ve uygulanacak prosedür diye bir şey de yok. Diziyi izlerken sizi rahatsız edip düşündüğünüz bazı noktalar da bunun gerçekten bilinçsizlikten ve radyasyonu hafife almaktan kaynaklandığını anlıyorsunuz. Kabullenememe, olayları reddetme, bilinçsizce yapılan müdahaleler ve dahasını bu dizide görebileceksiniz. Dizinin ne kadar objektif hazırlandığını bilemeyiz ama o anki yaşanan durumları izleyebileceğimiz bir dizi hazırlanmış. IMDB’de 246.641 kişi tarafından oylanan dizi 9,6 puan almış. Bize de izlemek düşer ..

Konu hakkında daha fazla bilgi için Dünya Nükleer Topluluğu’nun Çernobil Kazası sayfasını inceleyebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler =)

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?