Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Mindstorms EV3 Medium Motor ve Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba

Bugün sizinle birlikte medium servo motorun özelliklerini ve nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Medium servo motor her Mindstorms seti içerisinde 1 adet vardır. Dakikada 240 – 250 rpm dönüş hızına sahiptir. Motorun seri dönüşü vardır, hızlıdır fakat tork gücü düşüktür. Resmi sitesinden motoru satın almak istediğinizde 21.95$ yaklaşık olarak 130 TL gibi bir fiyatı bulunmaktadır.

Ev3 Orta Motor Görünümü

Nerede Kullanılır?

EV3 Orta Motor, daha düşük yük, daha yüksek hız uygulamaları ve robot tasarımında daha kısa tepki süreleri ve daha küçük bir profil gerektiğinde mükemmel sonuçlar verir.

Nasıl Kullanılır?

Motorun yazılım üzerinde 2 ana ayarlanabilir özelliği bulunmaktadır.

Yandaki görselde Mindstorms Ev3 Action sekmesi içerisinde motorun dönüş süreç ayarlarının yapıldığı seçenekler görmektesiniz. Bu seçenekler genel motor kullanımları  için de geçerlidir. Dilerseniz Medium motor bloğumuzun bu özelliklerini teker teker açıklayalım:

Off: Motoru durdurmak / kapatmak / iptal etmek için kullanılır.Motoru nerede durdurmak isterseniz bu bloğu orada kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

On: Motoru aktif hale getirmek için kullanılır. Aktif ettikten sonra sadece hız ile ilgili ayarı aktif hale gelir. Bu şekilde çalıştırdığınızda devam eden bir dönüş olmayacaktır. Küçük bir tepki verecektir.

On for Seconds: Bu seçeneği seçtiğinizde motoru süreye bağlı olarak çalıştırırsınız. Yanda yer alan blokta motorumuz 38 birim hızında 1 sn boyunca dönecektir.

On for Degress: Bu seçeneği seçtiğinizde motorunuz belirlenen derecede dönüş yapacaktır. Merak edenler için 360 derece ve üzerine de dönüş sağlayacaktır.

 On for Rotations: Bu seçeneği seçtiğinizde motorunuz belirlenen sayıda tur dönüşü yapacaktır. Motorun ucuna bağlanacak nesnenin yarıçapından çevresini hesaplayıp alacağı yolu net bir şekilde bulabilirsiniz. 

Motorların kullanımında önemli bir husus daha bulunmaktadır. Motorunuz blok içerisinde değerleri gerçekleştirdi ve durma anına geldi. İşte tam burada kullanılan iki seçenek o durma kısımlarını içermektedir.
İlk seçenek, blok içerisindeki değerler gerçekleştirildiği andan itibaren motorlardan gücü kesip hızlı frenleme yapılır. İkinci seçenek ise, motorlardan güç kesildikten sonra akışına bırakarak hızın kendi başına sıfırlanmasını, motorların akışında durmasını sağlar.

Bu bilgiler ışığında set içerisinde bulunan medium motorunuzu rahatlıkla kullanabilir, farklı konumlarda farklı görevler için programlayabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?