Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


3D Yazıcıda Satranç Takımı Yazdırıyoruz

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

3 boyutlu tasarım paylaşımı yapılan web adreslerinin birinde hoşuma giden bir satranç takımı modeli görmüştüm. Aklımın bir köşesinde böyle estetik tasarımlı taşlardan baskı alma düşüncesi vardı. Daha önce test amaçlı yazdırmış olduğum minecraft kılıcı sonrası yazıcıya uzun soluklu bir yazdırma işlemi yaptırmak istiyordum. Gerekli koşullar sağlandığına göre artık bu modeli yazdırabilirim dedim ve aramaya başladım.

Link:  www.myminifactory.com/object/3d-print-chess-set-wireframe-33394

Daha önce incelediğim, beğendiğim taşları yeniden arayıp buldum. Taşların sayfa içerisinde .stl dosyaları da paylaşılmıştı. Taşların .stl dosyasını indirip düzenlemeye başladım. Boyutları biraz büyüktü. Onu uygun boyutlara indirgeyip çıktı süresi uzun olmayacak şekilde ayarladım. Dilimleme işlemleri sonrası modelin yazdırma süresi de 5 saat 51 dakika sonra bitecekti. Dilimlenmiş dosyayı belleğe alıp hemen yazıcının başına geçtim.

Dilimlenmiş dosyamızı 3D yazıcımıza yükledikten sonra yazdırma işlemini başlattım. Yazdırma komutu sonrası baskının yapılacağı tabla yüzeyi ısıtılmaya başlanmıştı.

Tabla yüzeyi ısıtıldıktan sonra yazdırma işlemi başladı. Ara ara yazıcıyı kontrole gidip fotoğraflar çekmeye başladım.

Taşların alt kısımlarının tamamlanması..

Taşların duvarlarının çıkılması..

Aradan 3 saate yakın bir süre geçtikten sonra tekrar yazıcıyı kontrole gelmiştim. Modellerimiz yavaş yavaş belirmeye başlıyordu. Bu beni inanılmaz heyecanlandırmıştı. Yazıcının bulunduğu odayı ara ara havalandırmayı da ihmal etmedim.

Taş duvarlarının yükselmesi..

Nozzle’a yakından bir bakış =)

Baskının daha yakından görüntüsü


Aradan 5 saat geçtikten sonra modelimizin son durumunu kontrol ediyorum. Daha da heyecanlanmaya başlamıştım.

Piyonların yazımı bitmeye yakın artık..

Yazdırma işleminde %80’lik kısım geride kaldı. Piyonlar tamamlandı sayılır. Geriye diğer önemli taşlar kaldı.

Olumsuz olabilecek durumlardan birtanesi de taşlar arası mesafe yakın olduğu için bir taştan diğer taşa geçerken arada örümcek ağı şeklinde iplikler oluştu. Daha sonra onları temizleyebilirsiniz.

Bize tanımlanan süreyi 1 saat daha geçerek yazdırma işlemi tamamlanmıştı. Taşları tabla üzerinden sökmeye başladım. Gayet başarılı bir yazdırma olmuştu. Aynı dosyadan ikinci oyuncunun ihtiyacı olacak taşlar için bir baskı daha aldım.

Böylece bir yazdırma sürecinin daha sonuna geldik. Aklımda baskı almak istediğim farklı modellerde var. Fırsat buldukça yazdıracağım modellerin çıktı süreçlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Kolay gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?