Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Tavsiye Dizi: Fringe

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Birkaç hafta önce yazmış olduğum “Ne İzliyor Ne Öğreniyorsunuz?” başlıklı yazımda televizyonda yayınlanan programlardan ve bize neler öğrettiklerinden değinmiştim. İsteğim, kaliteli içerikleri aradan seçebilmek ve  içeriği keyifle izleyebilmek. Tamamen argo ile güldüren, düşündürtmeyen, saçma olup saçmalığıyla akılda kalıcılığı yüksek olan film veya dizileri insanlara izlettikçe toplumun neden bu kadar hayata katkısı olmayan şeylere yöneldiğini açıkça gösteriyor zaten. Bu niyetlerle yakın zamanda izlemeye başladığım bir diziyi sizlere tavsiye etmek istiyorum.

Fringe

Tür: Bilim Kurgu , Dram , Gerilim ,Gizem , Korku , Psikolojik

Technological progress is like an axe in the hands of a pathological criminal – Einstain
Teknolojik ilerlemeler, patolojik bir suçlunun elindeki balta gibidir.

Fringe, J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci tarafından kurgulanan Amerikan bilim kurgu dizisi. Dizide Kamu Güvenlik Teşkilatı denetimi altındaki FBI’ın bir kolu olan ve Boston, Massachusetts merkezli Fringe Bölümü anlatılmaktadır.

Dizinin Konusu

Bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlümüz, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar… Tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar… Bu gizemli olayı araştırmak üzere, FBI Özel Ajanı Olivia Dunham (Torv) görevlendirilir. Ancak araştırma esnasında ortağı Özel Ajan John Scott (Valley), ölümün kıyısına gelir. Çılgına dönen Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. Bu durum, özel ajanımızı günümüzün Einstein’ı Walter Bishop’a (Noble) götürür. Ancak Bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu Peter’ı (Jackson) yardım etmeye ikna etmekten geçer. Özel Ajan Philip Broyles’ın (Reddick) emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir.


Dizi toplamda 5 sezondan ibaret bitmiş bir dizidir. 5. sezon 13 bölüm diğer sezonlar 22 bölümden oluşmaktadır. Bir tavsiye üzerine izlemeye başladığım bu dizide 2.sezona geldim. Bilim ve teknoloji konularında ve günlük yaşamda adına rastlamadığım sınır bilim konuları da ilgimi çeken başlıklardan bir tanesi. Her bölümde bambaşka bir heyecan, bambaşka bir macera. Konu bütünlüğünü bozmadan iletmek istenilen mesajları da duygusal bir şekilde izleyiciye veriyor. Yazmaktan ziyade birkaç bölümünü izleyip kararınızı verebilirsiniz.

Şiddetle tavsiye ettiğim bu dizi size hayata ve geleceğe dair farklı bakış açıları kazandırıp bilime yönelik birçok terimi araştırmaya yönelteceğinden eminim. 

Not: Diziye adını veren Fringe sözcüğü İngilizce “sınır, dış kenar, marjinal” anlamına gelir. Bu nedenle de çağımızda geleneksel bilim ile bilim dışı alanların kesiştiği bilimsel çalışmalara “fringe science” adı verilmektedir ve bu terim Türkçeye “sınırbilim” olarak çevrilmiştir.

Dizi hakkında daha fazla bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler..

 

Kaynak:
https://www. sinemalar . com/haber/1897/fringe-bir-sezon-daha-devam-ediyor
http://www. bilimkurgukulubu .com/televizyon/dizi/fringe/

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?