Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


samsung gt-s7262 3g telefon numarasını, samsunGduos, Erdem Mimarlar Endüstri Mimarları mail, kran kartım hangi onuynları kaldırabilir, sakaryali unlu, dünyanın en eksi en seksi kadını, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1832 nkMicR__ruDwZJ0ZMwALDPsbbRTVJNT0VSbfX3SY3kfNxNbeCt_-L4TJJZIYO0RF 0458d3a629bc8b8aa6c76f81d6d718b7ebb96eb3&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1830 ILEstmb4I1in0l3LsEoVyjO1_S8ScrgbfkGdBFXR5j5DArCCt2BZ5aPN6H4Wy3CF 324504efe65c5b4e3d07f06acdc42e4d6bcdbe79&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme, code connection for minecraft, samsung duos arama ayarları

Etiketler


Ne İzliyor Ne Öğreniyorsunuz?

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bu yazımda size birkaç bilindik soruyu soracağım. Bu soruları cevaplandırarak yazımı şekillendireceğim.

1.Günde kaç saatinizi televizyon izleyerek harcıyorsunuz?

2.Harcadığınız bu saat boyunca hangi tür programları izliyorsunuz?


Günün yorgunluğunu atabilmek için koltuğunuza uzanıyorsunuz. Bugün Türkiye’de neler olmuş diye televizyonu açıyorsunuz. Haberlere bakıyorsunuz ki gün içerisinde de anlık olarak aldığınız haberleri servis ettiklerini görünce zaten biz bunları biliyoruz diyorsunuz. Zap yapmaya başlıyorsunuz. 3 – 5 – 8 kanal geçiyorsunuz. Haber, spor sonra da diziler, yarışmalar birbiri ardına başlıyor. Hangi kanalda ne var diye bir süre aralarında geçiş yapıyorsunuz. Canınız bir şeyler izlemek istiyor fakat programların yozlaştırıcılığı ve kalitesizliğinden seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Televizyonunuzdan ya da telefonunuzdan Youtube’a girerek takip ettiğiniz kanallara göz atmaya başlıyorsunuz. Kimileri hiç bu kadar uzatmadan var olan programların içerisinde bir nebze iyi diye nitelendirdiği programda kalabiliyor.

Eve gelip bir televizyon keyfi yapmak bu kadar uğraştırıcı bir hal mi alabilir yahu diye de sormadan edemiyorsunuz kendinize.. =)

Maalesef, yozlaştırıcı dizi ve magazin programları, gereksizce uzatılan ve bitmek bilmeyen survivorlar, yıldızı yükselemeden düşen ses yarışma programları, 1,5 saat içerisinde ülke kurup ülke batıran siyaset ve dini tartışma programları… İstisnai durumlar dışında bize yarar sağlamayan RTÜRK tarafından birçok gereksiz izin verilmiş programlar mevcut.

Güzel programlar yok mu, var tabii.

Televizyonları üretmenin bir amacı vardı. İlk üretildiği zamanlarda esas olarak haberleşme amacıyla kullanılan televizyonun günümüzdeki kullanım amacı reklam ve ticaret sektörüne dayanmaktadır. İnsanların görüntülü bilgi kaynağı günümüzde eğlence amaçlı zaman öldürücü bir şekilde kullanılması amacının ne kadar dışına çıktığını bizlere göstermektedir. Araştırmalara göre günlük 330 dakika ile dünya sıralamasında en fazla televizyon izleyen toplum olarak kayıtlara geçsek de bu durumu düzeltebilmek de yine bizim elimizde..

Bunun için ne yapabiliriz?

Yukarıda size sorduğum soruları tekrar gözden geçirelim. “Hangi tür programlar izliyorsunuz?” sorusuna istinaden takip ettiğiniz ve yararlı gördüğünüz programlar hangi saatte yayınlanıyorsa o saatte televizyon başına geçebilir o süre boyunca izleyebilirsiniz.

Youtube’de emek verilmiş hazırlanmış kaliteli kanallar bulunmakta. Yeni kanallar keşfederek kaliteli içeriklere erişebilirsiniz.

TEDx videolarından başlayabilirsiniz. Bakış açınızı değiştirip yeni fikirler edinin. Dünya üzerindeki sorunları ve bazı sorunların çözüm yollarını, başarı hikayelerini ve daha fazlasını izleyebilirsiniz.

Televizyonda izleyebileceğiniz bir program yoksa  -ki bu yerinde verilmiş bir karar olur-  IMDB sitesinde yer alan izlenmesi gereken film listelerine göz atıp onları izlemeye başlayabilirsiniz.

IMDB Nedir?
Internet Movie Database, kısaca IMDb, yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır.

Film yerine illa bir dizi izlemek istiyorsanız dünya çapında popüler dizilere göz atabilirsiniz. Bunun için internette “tüm zamanların en iyi dizileri” diye bir arama yaparak birçok diziyi bulabilirsiniz.Bu dizilerin her biri en az 5 sezondan başlıyor ve hala devam eden sezonlar var. Dizinin konusu, kurgusu, kahramanların seçimi, görsel efektler ve konunun o zamana uygun tasvir edilebilmesi gibi tadına doyulmayacak diziler hazırlanıyor. Bazılarını o kadar beğenirsiniz ki arşivinize bile alabilirsiniz.

Netflix üyeliğine sahip olup film ve dizileri oradan takip edebilirsiniz.

Online eğitim platformlarının sunduğu imkanları kullanarak zamanınızı yeni bir hobi öğrenmeye ayırabilirsiniz. Udemy’e bir göz atmalısınız.

Özetle..

Şimdi yeniden düşünün. Her gün 5 saatinizi bu saçma dizi,yarışma ve magazin programlarına mı ayırmak istersiniz yoksa size farklı bakış açıları sunan kaliteli hazırlanmış alternatifleri mi tercih edersiniz. Kararsız kalıyorsanız 1 haftanızı feda ederek farklı bir bakış açısından bakmayı deneyin.

Seçim sizin, hayat sizin..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.