Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Arduino Potansiyometre(POT) Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Bugün sizinle elektronik dünyasında sıkça kullanılan bir parçayı, potansiyometreyi anlatacağım.Daha önce dıuymuş ya da kullanmış olabilirsiniz.Peki bu parça ne işe yarar? Potansiyometre, dışardan fiziksel müdehalelerle değeri değiştirilen dirençlerdir. Elektronik cihazlarda elektirik seviyesinin kullanıcı aracılığıyla ayarlanması istenen her durumda potansiyometre kullanılır. Diğer direnç çeşitlerinden farkı direnç değeri değiştirilebilir olmasıdır.

Biz potansiyometreyi Arduino devremizde kullanarak nasıl çalıştığını test edeceğiz. Sonrasında farklı durumlarda kullanmaya devam edeceğiz.

Malzeme Listesi:

İhtiyacımız olan malzemeleri hazırladıktan sonra potmetre devremizi kurmaya başlayalım. Devre şemasını takip ederek rahatlıkla kurabilirsiniz.

Devre Şeması:

Bilgi: Işık sensörü ve potmetrede konusu için 4 led kullanarak bir devre şeması çizdim. Durumun daha iyi anlaşılması için basit devreler kullanmaya çalıştım. Devre kurma ve çalışma mantığını anladıktan sonra kendi devre şemalarınızı çizebileceksiniz.

Devremizi kurduktan sonra kod kısmına geçelim. Potansiyometreyi analog pinlere bağlıyoruz. Analog pinler 0 ile 1023 arasında sayısal değerler alıyorlar. Akım arttıkça analog pinimizin değeri 1023’e çıkıyor, azaldıkça 0’a doğru düşüyor.

Potmetreyi, kodumuzu yazıp Arduino’ya yüklemeden önce başlangıç noktasına getirelim. Kodu yükledikten sonra yavaşça değeri arttırmaya başlayalım.

Sonuç olarak en soldaki ledden başlayarak akım arttıkça sağa doğru ışıkların parlaklığı artmaya başlayacaktır. Potmetreyi sonuna kadar açtığımızda ise bütün ledlerimizin yandığını göreceğiz. Bunu görüyorsak devremiz sağlıklı bir şekilde çalışıyor demektir. Bu devremizle birlikte potansiyometrenin kullanımını da öğrenmiş olduk.

Kolay gelsin.

 

Kaynak:

1- www.elektrikrehberiniz .com/elektronik/potansiyometre-nedir-10639/ 
2- .com/422-arduinoda-potansiyometrepot-kullanimi

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?