Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Üniversite Sonrası Durulmacalar..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Lise 2. – 3. sınıfa geldiğimizde bir üniversite hayalleri kurmaya başlarız. Hangi üniversite,hangi bölümüne yerleşeceğimiz az çok netleşmeye başlar.Çocukluk hayallerimizi sürdürmemiz için elimize geçmiş ufak bir fırsatı artık gerçekleştirmek için h
er şey bizim ellerimizdedir. Bizim çalışmalarımızın emeğini alarak bir basamak daha atlayacağız. Bir adım daha atıp “Liseli” olmaktan çıkıp “Üniversiteli” olmanın ne demek olduğunu yaşamaya başlayacağız.. İçimizde doyumsuzca yaşayacağız bu duygularımızı.. Hele bir de bizim çalışmalarımızı desteklemek,heyecanımızı körüklemek için değerli öğretmenlerimiz..Bizi üniversiteye bağlayan,bize cesaret veren, güç veren Öğretmenlerimiz.. Bir öğretmenlik mesleğini hayal etmemize yardımcı olan öğretmenlerimiz.. Bu öğretmenler okullarımızda kıymeti çok,emeği bol hayat koçlarımız bizim.. Sadece dersi geçmek için çalışmaktan ziyade bizi hayata hazırlayan ve hayat koçu gibi bizi iyi bir şekilde rehber olan öğretmenlerimiz.. Onların kıymetini bilmeliyiz..

Üniversite hayatımızı değiştiren,farklı bakış açıları kazanmamıza yardımcı olan bir yer.. İlim, irfan,bilim yuvası.. Ama üniversite sonrası her şeyin öyle çabuk, öyle hızlı değiştiği bir durum var ki..  Bir gölette yüzerken orada büyüyorsunuz. Kalıbınıza sığmadığınız durumlar oluyor.Gücünüzü toplayıp okyanusa atlıyorsunuz. Bu yüksek potansiyelde gücü yakalıyorsunuz.Okyanusta özgürce yorulmadan yüzüp tadını çıkartıyorsunuz.Ama sıradan yüzmeler tat vermemeye başladığını gördüğünüzde bir şeyler yapmak isteyeceksiniz. Yorulmadınız,sizi kimse de bir yere çağırmadı. Ama etrafınızdan geçen yunuslar,balinaların ahenkli gidişleri,gösterişli yüzüşleri size basitçe kulaçlar atmanızın yanında yaptığınız yüzmenin yeterli olduğunu ifade etmedi. Yeni bir teknik,yeni bir stil öğrenmeli ve araştırmalıydınız. Başka okyanuslarda daha güçlü olmalısınız.

Üniversite sonrası diye bir şey vardır. Bu sudan çıkmış balığa dönmenin farklı halidir.Bahsettiğimiz gibi bu kadar özgürce yüzmenin size engeli yok ama bir an kendinizi derinlerden yüzerken havaya doğru çığıyorsunuz. Orada takılı kalıyorsunuz.Tam anlamıyla Araf’ta kalmış gibi.. Bir şeyler yapmalı,işlerinizi yolunuza doğru bir şekilde koyabilmelisiniz ki orada fazla kalmadan tekrar okyanusta özgürce ve öğrendiğin teknikleri dilediğince kullanabilesiniz. Orada fazla kalmak sizi havasızlıktan öldürebilir.Sizde hasar bırakabilir. Bunu en aza indirgemek için planlarınızı önceden tasarlamalı,adım adım uygulayarak hareket etmelisiniz.

Üniversite sonrası yaşadığınız hafif bir durgunluk bunu her şekilde hissettiriyor size.. Çok geçmeden tekrar kendine geldiğini, okyanuslarda özgürce yüzmeye devam edeceği günleri size gösterir. Çok geçmez.İşte o zaman bir basamak daha atlayıp hayatını idame ettirmenin ne demek olduğunu daha iyi anlayacaktır Okyanus Balığımız.. Bizim için de öyle..

Geleceğimizi şekillendirmek,iyi hale getirebilmek,hayallerimize ulaşabilmek bizim ellerimizde.. Eğer başarırsak bizim başarımız,eğer başaramazsak da bu bizim başarısızlığımız.. Deneyiminiz olur ve birdahakine yoğurdu üfleyerek yersiniz. =)

Hiçbir şey imkansız değildir, mucizeler için zaman gerekir..

Hayat boyu başarılarınızın hep daim olmasını dilerim..

İyi Günler..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?