Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Uzaktan Eğitim’de 2500 öğrenci mezun oldu..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

İstanbul Üniversitesi, uzaktan eğitim sisteminde 2 bin 500 öğrenciye ulaştı. Hedef, sayıyı 100 bine çıkarmak. ?İnternet öğrencilerinin? ve okula gidenlerin aldığı diplomalar arasında ise statü farkı yok…

Üniversite eğitimini öğrencilerin bulunduğu mekânlara taşıyan uzaktan eğitim sistemiyle, 7 bölümde yaklaşık 2 bin 500 öğrenciye ulaştı. Önümüzdeki eğitim yılında 18 farklı bölümde uzaktan eğitim verecek İstanbul Üniversitesi 3 yıl içinde 100 bin öğrenci sayısına ulaşmayı hedefliyor.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavıyla uzaktan eğitim programına yerleşen öğrencilerin diplomaları ile okula devam eden öğrencilerin diplomaları arasında ise hiçbir statü farkı bulunmuyor.

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2009-2010 eğitim yılında İktisat, İşletme, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile Adalet Meslek Yüksekokulu olmak üzere yedi bölümle faaliyete geçti.

Önümüzdeki yıl için bu sayı 18?e çıkarıldı. Merkez, Dış Ticaret, Bankacılık ve Sigortacılık ön lisans programları; Maliye, Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Bilgisayar ve Öğretim teknolojileri lisans programları ve İlahiyat Lisans tamamlama (İLİTAM) programlarıyla birlikte Enformatik, Sermaye Piyasası Uzmanlığı ve Finansal Ekonometri alanlarında da yüksek lisans eğitimleri verecek.

Merkezde halen 2500?e yakın öğrencinin kayıtlı olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Cihan, eğitim alanındaki maliyetlerin azalmasını sağlayan uzaktan eğitimin gün geçtikçe daha önemli bir alternatif haline geleceğini dile getirdi. NLP, Zaman Yönetimi, Çatışma Yönetimi, Hızlı Okuma, Motivasyon gibi kurs programları da açacaklarını belirten Cihan, ?Üç yıl sonunda 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz? dedi.

?Maliyetleri azaltıyor?

Uzaktan Eğitim Merkezi aracılığıyla alınan diplomaların, örgün eğitim alanların diplomalarından hiçbir statü farkı bulunmadığını da söyleyen Cihan, ?Özellikle üniversite eğitimi alarak iş hayatına atılmayı planlayan, halihazırda bir üniversitede okurken başka bir alanda daha çift anadal ya da yandal yaparak eğitim almak isteyen, zaman ve mekân problemleri nedeniyle eğitim almayı ertelemek zorunda kalan kişiler için uzaktan eğitim önemli bir fırsat olarak ortaya çıkıyor. Bu olanağı değerlendirmelerini tavsiye ederim? dedi.
Nasıl giriliyor?

Uzak eğitim sisteminin lisans programlarına, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite sınavıyla yerleştirme yapılıyor. Liseyi bitirmiş olan öğrenciler, sınavda aldıkları puanlarla programlara başvurabiliyor. Lisansüstü programlara başvuru yapmak isteyenler ise ALES sınavına girip, aldıkları puana göre istedikleri bölüme başvuru yapabiliyor.

İnternet bağlantısı yeter

Prof. Dr. Alper Cihan, derslerin nasıl yapıldığını şöyle anlatı:
* Eşzamanlı yani canlı olarak yayınlanan eğitimlere ?senkronize eğitim? deniyor. Bu yöntemde öğretim üyesi, önceden belirlenmiş gün ve saatte dersini anlatıyor.
* Ders, canlı olarak internette yayınlanıyor.
* Derse, yine internet üzerinden katılan öğrenciler, anlamadıkları noktaları hemen o anda öğretim üyesine yöneltiyor. Öğretim üyesi de bu sorulara sesli veya yazılı olarak cevap veriyor.
* Aynı anda öğrenciler kendi aralarında da görüş alışverişinde bulunabiliyor.

?Masaüstü? sınav

* Bir de asenkron denilen, içeriğin önceden hazırlandığı ve öğrencinin istediği yerde, istediği zamanda internet sitesine girerek ders içeriğine erişebildiği eğitim türü var.
* Ara sınav ve final olmak üzere iki sınav bulunuyor.
* Ara sınavlarda öğrenciler dilediği yerden internete bağlanarak sınava girebiliyor.
* Final sınavında ise tüm öğrenciler aynı anda, belli bir merkeze gelerek sınava katılıyor.
* Öğrenciler her yerde satılan standart bir bilgisayarla derslere katılabiliyor. Yalnızca kesintisiz internet bağlantısına sahip olunması gerekiyor.

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 23
 • Senol
  Posted on

  Senol Senol

  Yanıtla Author

  merhaba yazı için teşekürler..


 • seda
  Posted on

  seda seda

  Yanıtla Author

  ben uzaktan eğitim gazetecilik yazdım tercihlerime. büyük ihtimal o tutacak. yalnız ben derslerine okulda da girmek istiyorum. bu bir sorun teşkil eder mi? lütfen cevaplarsanız sevinirim.


  • Admin
   Posted on

   Admin Admin

   Yanıtla Author

   Zorunlu olan derslere gidiyorsunuz zaten. Ama diğer derslere de girmek isterseniz (hocanın izniyle) bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum..


   • ömer
    Posted on

    ömer ömer

    Yanıtla Author

    anlamadım nasıl zorunlu derslere giriyorsun zaten.


    • Admin
     Posted on

     Admin Admin

     Author

     Bölüm içinde zorunlu alınması ve yoklama yapılan dersler olabilir. Onun için öyle söyledim.Bu bütün bölümlerde böyle olacağı anlamına gelmiyor..


 • Gamze
  Posted on

  Gamze Gamze

  Yanıtla Author

  Merhaba, acaba uzaktan eğitimin finalleri hafta içi mi oluyor yoksa hafta sonu mu, şehir dışında memur olarak görev yaptığım için izin sorun olabilir ona göre tercih yapacağım, çok teşekkürler…


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Merhaba .. Finaller ve vizeler hafta içi oluyor.. Hiç hafta sonuna denk gelmedim ..


 • Cano
  Posted on

  Cano Cano

  Yanıtla Author

  Bende ilk tercihime uzaktan iktisat yazdım puanım çok düşük başarı sıralamam 390 bin geçen sene 410 binmiş girer miyim acaba .s


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Girme ihtimaliniz yüksek.. Tam net olarak bilmiyorum ama uzaktan eğitim programlarının düşme olasılığı çok yüksek oluyor genelde..
   Hayırlısı Olsun .. 🙂


 • esmerkiz
  Posted on

  esmerkiz esmerkiz

  Yanıtla Author

  Ben Sakarya iktisat uzaktan egitim kazandm .Oraya yerlesmeyi dusunuyorum .Derslere girebilirmiyim acaba ? Bir de ek tercihlerden yararlanabiliyor muyum? Acık ogretimlerin bilgim kadarıyla hakkı oluyor, uzaktan egitiminde oluyor mu ? Cevaparsaniz cok sevinirim


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Öncelikle %100 uzaktan eğitim mi ? Onu sormak istiyorum. %100 uzaktan değilse zorunlu olan derslere gireceksiniz.Değilse de derslere öğretmenden rica ederek kendi isteğiniz doğrultusunda katılabilirsiniz.. Tamamen hocanın insifiyatifinde derse sizi alması.. Ek tercihlerden yararlanma durumu olmaz diye düşünüyorum.Açık öğretime has olan bir durum olabilir. Çift anadal ya da yan dal şansınız varsa o şekilde yapabilirsiniz..


 • emre
  Posted on

  emre emre

  Yanıtla Author

  finallerde belli bir merkeze gidiliyor guzel benim anlamadıgım nokta hafta sonlarımı oluyor bu sınav.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Hafta sonu bizim bölümümüzde vize-final sınavı olmadı.Başka bölümlerde olduğunu duymuştum. Gerekli bilgi için bölümün önceki yıllarının vize ve final programlarını inceleyebilirsiniz..


 • aöf
  Posted on

  aöf aöf

  Yanıtla Author

  Eskişehir çocuk gelişimi uzaktan eğitim istiyorum sınavlarda o şehire gitmek zorunda mıyım? Yoksa bulunduğum şehirde mi gireceğim sınavlara?


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Bu konuda daha detaylı bilgi için üniversitenin öğrenci işlerini arayabilir daha net bilgi alabilirsiniz.


 • Yıldız
  Posted on

  Yıldız Yıldız

  Yanıtla Author

  İyi günler.Bu İstanbul ü. Maliye uzaktan eğitime yatay geçiş yaptım.Fakat aklıma diploma takıldı.Bu diplomada “Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi” yada “İsuzem” yada “Uzaktan Eğitim” gibi bir şeyler yazıcak mı? Yani statü değilde diplomada örgünden farklı uzaktanla ilgili bir şey yazıcak mı? Kesin bilgiye ihtiyacım var.Uzaktan eğitimden mezun arkadaslar varsa lütfen diplomada ne yazdığınıda açıklarsalar sevinirim.
  Cevap verirseniz çok mutlu olurum.Teşekkürler.Kolay Gelsin.


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Merhaba, alacağınız diplomanızda bu tarz ibarelere dair hiçbir şey bulunmamaktadır. Örgün eğitim almış gibi değerlendirilmektesiniz. Ama daha da emin olabilmek için üniversitenizin öğrenci işlerine başvurup daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


 • Duygu
  Posted on

  Duygu Duygu

  Yanıtla Author

  Merhaba ben Hemşirelik 2. Sınıfım. Uzaktan eğitimle ftr teknikerliginden çift anadal yapmak istiyorum acaba yapabilir miyim bilmiyorum. Cevap larsanız mutlu olurum. İyi günler…


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Merhaba, bu konuda okulunuzun öğrenci işlerine danışmalısınız. Gerekli kriterlerin sağlanması durumuna ilişkin bilgiyi onlar daha iyi verecektir.


 • sema
  Posted on

  sema sema

  Yanıtla Author

  merhaba ben adıyaman üniversitesi cocuk gelısımı bölümü uzaktan ögretim kazandım. Kayıt için okula gıtmem gerekiyormu yoksa internetten kayıt yaptırabılıyormuyuz?


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Merhaba, kayıt işlemleri için muhtemelen gitmeniz gerekecek. İnternetten ön kayıt yaptırıyorsunuz, sonrasında asıl kayıt için üniversiteye gitmeniz gerekebilir.Üniversitenin sitesinde yayınlanan duyuruları takip edin. Net bilgi için üniversite öğrenci işleri ile iletişime geçmelisiniz.


 • BEDİRHAN
  Posted on

  BEDİRHAN BEDİRHAN

  Yanıtla Author

  ben örgün eğitimde üniversiteye kayıtlıyım ilk senem fakat gitmedim.( sınavlara girmedim, devamsızlık dolmuştur.) ordan istanbul ü. uzaktan eğitim iktisata geçiş yapabilir miyim merkezi yerleştirme puanımla. bahar döneminde geçiş yapmak istiyorum. yardımcı olursanız. şimdiden teşekkürler


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Yanıtla Author

   Merhaba, bu konu hakkında okulunuzun öğrenci işleriyle görüşebilirseniz geçiş için uygun kriterleri size söyleyecektir.