Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Nvıdıa SLI vs Ati CrossFire | Bunlarda nedir böyle ?

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar.. Harap olan kartım kardeşim Keremsalih'in anısı :)

Bu yazıyı yazmamın nedeni geçenlerde 5 yaşındaki kardeşim Gigabyte Geforce 8500 Gt ekran kartımı yaktı..Onun üzerine 1 Gb ramda hasar oluştu.Nasıl bir kardeştir bilmem ama benim için iyi bir kardeş olduğu kesin.. O yakmasaydı yeni bir kart almam için 2-3 sene geçmesi gerekiyordu.Allah’tan anakartı yada işlemcimi falan yakmadı.Hdd yaksaydı yaşatmazdım onu buralarda.Neyse ki işini biliyor.Seviyorum onu 🙂

Şimdi yeni ekran kartlarını incelemeye başladım.Ve gözüme ilk olarak SLI ve Crossfire özellikleri ilişti.Nedir bu Crossfire ve SLI desteği ?

Farklı üreticiler için aynı teknoloji üzerine verilen farklı isimlerden başka hiçbirşey değildir 🙂 Biraz daha açalım.Nvıdıa ve Ati chipset üreticileri teknolojiyi kendine özgü olması için isim bulmuşlar.Nvıdıa için SLI , Ati için Crossfire.Bu kullanılan teknolojinin amacı ise üst seviye bir sistem topladıktan sonra mevcut ekran kartınız eskimeye başladığında ikinci bir kart ekleyerek daha ucuza performans dopingi yapabilirsiniz.

Bu işlem ilk anlatımda kolay gibi görünse de uzun süre boyunca yazılım desteğinin zayıflığından ötürü çok popüler olamadı. Artık şartlar iyileşiyor ve ekstra bir ekran kartından yararlanmak çok daha kolay.

Özellikle DiRT 2 gibi adı çıkan oyunlardaki çoklu ekran kartı sorunları yazılımsal olarak çözüldü. Üstelik AMD’nin bu teknolojiyi üst seviye kartlara taşımasıyla, oyun canavarı sistemler direkt olarak en iyi ekran kartından 2 tanesiyle birden tanışmaya başladı.

Bu arada ikinci ekran kartı takmanın direkt olarak performansı iki katına katlamak olmadığını belirtmeliyiz. En fazla yüzde 60’lık bir performans artışı söz konusu. Hatta 3. ekran kartını takarsanız kazancınız daha da düşüyor.

Test Üzerindeyken

Teknik Sonuçlar : Bu özelliği kullanmak için Oyun üstadı (pro-gamer) olmanız ya da yüksek çözünürlükte proje,tasarım yapmanız gerekiyor.Bunların aksine ekran kartını bu kadar fazla yormak saçmalık olur.Ve kullanılmayacak bir kart için maliyeti arttırmayı kimse istemez..Test sonuçları bize gösteriyor ki Nvidia çoklu ekran kartı konusunda daha büyük bir kazanç sunuyor.

2560×1600 çözünürlükte testler çoğu kullanıcı için gereksiz gözükse de, bu pahalı kartlardan iki tanesini birden kullanabilecek oyuncular pro-gamer kategorisine giriyor. Yani bu tür kullanıcılar için çok yüksek çözünürlükler anlam taşıyor. Bu seviyede yüzde 80 artış ile Nvidia önde.

1680×1050 çözünürlük geniş kitlelerin 22 inç ekranlarında kullandığı çözünürlük. Yüzde 32 performans artışının ikinci ekran kartına ödenen parayı haketmediği ortada.

AMD-ATI üst seviye kartlarında daha çok performans kazancı sunuyor. Ancak bu da markanın fiyat-performans anlayışına pek uygun değil. 5850’lerin yüzde 70’lik kazancı, Nvidia’nın gerisinde.

Ancak bütün bu denklemleri değiştirebilecek olan etkenleri unutmamak gerekiyor. O da yeni sürücüler; çoklu ekran kartı için çıkartılan yeni sürücüler özellikle belirli oyunlarda SLI ya da CrossFire’ın sunduğu performansı körükleyebiliyor.

Kaynak

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?