Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Görüntülü İlk Ramazan Bayramımız..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Çocukluğumun bayram heyecanını nasıl net hatırlıyorum bir bilseniz.. Bayram için özel alınmış kıyafet ve ayakkabılar o güne kadar bekletilmiş ve ilk kez bayram sabahı giyilip ziyaret esnasında gururla bayramlıklarını göstermenin duygusunu hepimiz yaşamışızdır. Bu heyecanlı günlerde gece uyku tutmamasıyla kalkıp giyeceklerimizi bir gözden geçirip sabaha uyanamamak da tatlı heyecanlarımızdan biriydi.

Aradan zaman geçti ve bayramların değeri de her geçen yıla göre azalmaya başlamıştı. Bayram tatillerinde büyüklerimize yapılacak ziyaretler yerine yeni yerler keşfetmek ve kafa dinlemek için büyük fırsat olarak değerlendirilmeye başlanmıştı. Yıl içerisinde yoğun çalışma temposunda rutin bir hayat sergilerken hiç olmazsa bayramlarda arayıp sorduğumuz insanları artık hiç arayıp sormaz hale geliyorduk.

Bu yıl bir ilki yaşadık. Hangi ara Ramazan geldi hiç kimse anlamış değil. Coronavirüs sebebiyle kendi karantina sürecimizde işleri evden yürütüyorduk. Görüşme ve toplantılarımızı online gerçekleştirdik. 08:00 – 17:00 mesai kavramı kaybolmuş 7/24 çalışmaya başlamışken tam da o arada Ramazan ayı geldi. Ramazan arifesinde eve gidebilmek için bir yolculuğumuz olurdu. Ailemizle kavuşup bayramı birlikte geçirebilmek için heyecan içerisinde olurduk. Aradan 30 gün hızla geçti. Bugün Ramazan Bayramı. Virüs sebebiyle bayramda sokağa çıkma yasağı ile kendi karantinamızda ailelerimizden uzakta tatil planlarının iptal olduğu ülkece buruk bir bayram geçiriyoruz.

Bayram olmasına karşın herkes kendi evinde çekirdek ailesiyle birlikteydi. Bayramda yaptığımız ziyaretler gibi ailelerimizi sırayla aramaya başladık. Bir sorunumuz vardı ki bu sefer şebekeler çekmiyordu. Ulaşılamıyor, bağlantı kopuyordu. Görüntülü aramak istediğimizde ise büyüklerimizin hepsi kameralı telefon, whatsapp kullanmıyordu. Yıllardan 2020 idi. Ah nerede o ahizeli telefonlar demek istemesem de durum bunu gösteriyordu. O an olmasa da günün ilerleyen saatlerinde birkaç deneme sonrası ulaşmayı başarabilmiştik. Daha önce de deprem sonrası böyle bir hizmet dışı durum yaşamıştık.

Büyüklerimizi teknolojinin içerisine alıp onlara çağın temel becerilerini kazandırabilmek zorundayız. Aksi halde geriye dönüp nerede o ahizeli telefonlar dememek adına hazırlıklarımızı yapmalıyız. Hem de tek bir uygulama yerine yedekte birkaç iletişim uygulamasıyla.. Whatsapp’ın da çöktüğü ve çalışmaz olduğu birkaç duruma şahit olmuştuk. Neyse ki her zaman olmuyor. Bu deprem ve bayram durumlarının yaşattığı sonuçlardan artık bu sonuçları çıkarıyorum.

Sorunlar elbette her zaman olacaktır. Fakat bunların çözdükçe daha anlamlı bir hale gelecektir. Şebekelerin ulaşılmaz durumlarında Whatsapp, FaceID, Telegram, Facebook Messenger, Skype, Google Meet gibi uygulamalar ile farklı platform hazırlığı yaparak iletişiminize şebeke sorunu olmadan devam edebilirsiniz. Tabi internetiniz de de sıkıntı olmadığı sürece 😄

Umarım bayramlarının değerinin arttığı, büyüklerimizi sadece bayramlarda değil her zaman arayıp sorabildiğimiz ve sevdiklerinizle birlikte geçirebileceğiniz sağlıklı, huzurlu, mutlu nice bayramlara..

İyi bayramlar 😊

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?