Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


FLL Into Orbit Turnuvası Notları

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

2 Şubat Cumartesi günü Özyeğin Üniversitesi’nde katıldığımız FLL Into Orbit turnuvası yüksek heyecanla ve bol kazanımlarla tamamlandı. Takımların uzun zamandır gece gündüz demeden hazırladıkları çalışmaları görülmeye değerdi. Emek vermiş, çaba göstermiş 36 takım turnuva günü tüm performanslarıyla bizim gibi sahnedeydiler.

Kampüsün Avrupa yakasından gelecek takımlar için çok uzak bir yerde olması büyük bir dezavantajdı. Sabahın erken saatlerinde yola çıkıp şehir değiştirir gibi bambaşka bir yere gelmiştik. Ormanın dibinde kurulan kampüs oksijen bakımından oldukça zengin bir havası vardı. Fakat ulaşım konusunda kendi aracınız olmadan kampüse gelmek çok zor. Kampüse geldikten sonra eşyalarımızı içeriye taşıdık. Masamızı bulup yerleştik ve koçlar toplantısına katıldık. Her sezon biraz daha artan ekip üyeleriyle tanıştık. Programda sırasıyla özdeğerler, proje, 1.robot müsabakası,robot tasarım,2. ve 3. robot müsabakası şeklinde gerçekleşti.

Yeni bir takım kurmuştum ve tüm deneyimlerimi ne kadar onlara aktarmaya çalışsam da yaşamadan o anı birebir hissetmeden bu FLL anlaşılmaz. Ekim ayından itibaren çalışmalara başladılar ve tatil haftası çalışmaları tamamladık. Bu süreç sonunda çocukların neler yapacağını merakla izlemek istiyordum. Alan içerisinde var olan takımları da aynı zamanda gözlemliyordum. Toplamda 36 takım vardı ve 12 ödül dağıtılacaktı. İddialı olduğumuz bir kısım yoktu ama kendimize dair hedeflerimiz vardı. Hedeflerimizi gerçekleştirmek bizim bu turnuva için en büyük kazanımımız olacaktı.

Özdeğerler jurisi karşısında ilk turnuva olmasına rağmen güzel bir sunum gerçekleştirdiler. Proje jurisi karşısında çözümün geliştirilmesi ve paylaşılması noktasında eksiklik vardı. Bu başından belliydi ki juri de aynı yorumda bulundu. İlk robot müsabakasında geçen seneye göre daha iyi bir performans sergilendi. Mat görevleri geçen seneye göre biraz daha kolaydı. Geçen sene tek nesneyi getirme götürme görevleri fazlaydı ve mekanik tasarım gerektiren görevler vardı. Bu sezon temel eğitim robotu ile gerçekleştirilebilecek görevler vardı. İstikrarlı bir performans sergilemesi takımım için güzel bir başarıydı. Hedeflerimizin bir tanesi de bu istikrarı korumaktı.

Robot tasarım jurisi de sade ve fonksiyonel robotumuzu beğenmişti. Geçen sene takımım hiç sensör kullanmadan bir robot tasarlayıp kodu ezberletmişti. Bu sebepten ötürü vasat geçen bir sezon olmuştu. Bu seneki takımım bu hatayı yapmayıp bu sene gyro sensörü kullandılar. Bu sensörün bize sağladığı yarar çok fazla oldu. Robotun kodlaması sade ve amaca ulaşıyor olması da bizi mutlu eden ikinci hedeflerden biriydi. Geçen seneye göre başarı grafiğimizde gözle görülür olumlu yönde bir artış oldu.

Sosyal medya hesaplarımızla yaptığımız çalışmaları paylaştık. Farklı takımlarla paylaşımlar yapıp yapılan paylaşımlardan bol bol ilham aldık. Daha organize daha disiplinli bir çalışma gerçekleştirdik. Bu ilk deneyim sonrası takımım kendi eksikliklerini daha iyi gördü ve kendilerini nerede görmek istediklerini daha net ifade edebilmeye başladılar. Bu yavaş yavaş başarıya giden yolda olduğumuzun habercisiydi.

Süreç boyunca gösterdikleri emeğin sonrasında sahneye çıkarak tüm takımların önünde madalyalarını alan öğrencilerim bir nebze üzerlerindeki yorgunluğu atmaya başlasalar da kupa alabilmeyi her takım gibi onlar da istemişlerdi. Bu durum onlarda daha çok çalışma güdüsü aşıladı ve hemen okullar açılır açılmaz çalışmaya başlıyoruz diye takımı örgütlemeye başladılar.

İlk çalışmalara başladıkları zaman takım olabilmeye çalışan öğrencilerim bugün birlikte hareket edebilen, mücadeleyi elden hiç bırakmadan bilim yolunda başarılı olma gayesiyle birbirini örgütleyen bir takım haline geldi. Madalyaları onlar için emeklerinin hakkı oldu. Bir sonraki sezon hedeflerini yükseltip kupa ile başarılarını taçlandıracak en güzel hediyeyi almak için çalışacaklar. Öğrencilerime inanıyor, takımıma güveniyorum.

Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?