Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Zaxe X1 Model 3D Yazıcım Geldi

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bugünkü blog yazımda yeni gelen 3d yazıcımdan bahsetmek istiyorum. Aldığım her teknoloji ürününün kutu açılışı bende büyük bir heyecandır. Aldığım ürünleri kutusundan dikkatli bir şekilde çıkartıp deneyimledikten sonra ancak öyle başından ayrılabiliyorum. Nitekim beklediğim bir üründü ve sonunda “3D yazıcınız geldi hocam” haberiyle günümün en güzel haberini almıştım.

Zaxe, yeni kurulum yapacak kullanıcılar için bilgilendirici rehber videolar hazırlamış. Çok da güzel olmuş. Yazıcının kurulumu, kalibrasyon ayarı ve filament yükleme işlemleri için bu videoları izleyerek siz de yapabilirsiniz.

Yazıcının kapağını açtığımda ilk olarak içinden malzeme kutusunu çıkarttım. İlk cihaz kurulumu videosunda gördüğünüz üzere tabla altında bulunan kutu içerisinden cımbız, pense, alyan anahtarı, filament tutucu, spatula, uhu, kalibrasyon kağıdı ve yazıcının test işleminden başarılı bir şekilde çıktığını gösteren galata kulesi modeli çıktı. Zengin kutu içeriği bizim her türlü ihtiyacımızı karşılamaya yönelik hazırlandığı için ekstradan malzeme alma ihtiyacı duymuyorsunuz. Kullanıcılar için çok iyi düşünülmüş. Tebrikler.

Kurulum işleminden sonra kalibrasyon ayarını yaptım. Artık kullanmaya hazırdı! Ve hızlı bitecek küçük bir çalışma yazdırmak istedim. Öyle sırada beklettiğim 3 boyutlu bir çalışmam yoktu. Tinkercad üzerinde önceden hazırladığımız çalışmalardan birtanesini basmaya karar verdim. 

Bir minecraft kılıcı basmak için dosyayı hazırladım. Baskının hızlı çıkmasını istediğim için küçük bir çıktı aldım. Tabla üzerine bir katman atmasını istedim. Şekil küçük olup bir de katman atınca bir farklı oldu. Biraz temizleme yaptım. Yazdırma işlemi sonucunda çıkan ürün başarılıydı. 8 dakika içerisinde güzel bir baskı aldım. İlk yazdırma işlemini de bu şekilde tamamlanmış oldum.

Hayal Et > Tasarla > Üret..


Youtube’de paylaşılan videolar içerisinde “Best 3D printed” yazıp arama yaptıktan sonra karşınıza 3d yazıcılarla ilgili ilham alabileceğiniz birçok video çıkacaktır. Paylaştığım video bunlardan bir tanesi..

Beklemeye gerek yok sen de harekete geç! Öğrenmek artık çok daha kolay. Hayatımızda problemleri görüyor fakat çözümü karşıdan bekliyoruz. Bu sefer çözüm sizde olabilir. Çevrenizde gördüğünüz problemleri not alıp bunları nasıl çözebileceğinize dair düşünmeye başlayın.

Nerede Tasarlayabilirim?

En basit kullanımıyla Tinkercad 3 boyutlu tasarım yapabileceğiniz web tabanlı ücretsiz bir platform. Bunun gibi 3DTin, SketchUp, Fusion360, Solidworks gibi uygulamalarla basitten profesyonel çalışmara doğru adım atabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
Kolay gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?