Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


İkinci Yılda Kazanmış Olanlara..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Bu yazıyı yeni 12.sınıfa geçmiş arkadaşlar için ve ÖSYM’nin üniversite sınavlarına girecek tüm arkadaşlar için bir nevi farklı bir bakış açısından bakabilmelerine yardımcı olmak adına yazdığımı önceden söylemek isterim.. İthafım onlara.. 

Neredeyse şu zamanlarda yada birkaç ay önceden başlamış gerçekçi bir ösym maratonu içerisindesiniz artık.. Geçen seneden çalışmaya başlayan arkadaşlar için artık bu sene biraz daha bazı şeyler için kısıtlamalar , günlük ve aylık planlar , biraz daha ev aile stresi , biraz da ufaktan streslenmeler gelmeye başlamıştır.. Çünkü herkeste standart olan şeyler bunlar..

Bir de herkesin aklında olan söyle bir soru var : “ Ya ilk yılımda kazanamazsam?”

Bazen kendinizi bir an kötülük bürünmüş senaryolar içerisinde bulabilir , hemen rehber öğretmeninizle konuşmaya ; sıkıntılarınızı anlayan birine anlatma ihtiyacı duyarsınız.. Sanki bir an önce biri o bulunduğunuz durumdan çekip almasını istersiniz..

İnsan birşeylerden ne kadar korkarsa , o korktuğu şeyler sürekli üzerine doğru gelecektir.. Bunu en basit her şey de deneyebilirsiniz.. Biraz çekingen kaldığınızda arkadaşlarınız ya da öğretmeninizin sizin daha aktif olmanız için ya bir espriye malzeme yaptığını ya da biraz canlandırma adına arkadaşlarınızın şakalarına maruz kalabilirsiniz..

Ülkemizde yaşanan sınav skandalları bitmek bilmiyor .. Canınız biraz ona biraz da hedefinizdeki okulu netleştirmeye ya da netleşen okulun puanını yakalamaya sıkılacak.. Anadolu Liseleri ya da üst grubunda olan okullarda okuyan arkadaşlar için durum biraz rahat.. Bir de Meslek Liseli arkadaşlara sorun isterseniz ne durumda olduklarını..  Gidebilecekleri en iyi yer Teknik Eğitim Fakülteleri varken kapandı bir anda.. Eğitim Fakültelerini düşünmeyen herkes bir anda kendilerini burada buldular.. Alanında gidebilecek,başarılı sayılacak tercihler yerine bambaşka durumlarla karşı karşıya kalıyorlar hep.. Meslek liseliler için en zor durumlardan birine maruz bırakarak ikinci sınav olan lys sınavına girişi açtılar.Bu sayede mühendislik dallarını tercih edebilecekler diye .. Ama LYS kim , meslek liseli kim.. Haksız isem siz söyleyin ?

Bazı meslek liseli arkadaşlar ise işin en zor olanını seçip ygsden sonra lys sınavına da hazırlanıp bilgisayar mühendisliğine ya da yazılım mühendisliğine doğru adım atmaya çalışıyorlar..  Bu durumu buraya kadar getirenlerin sucunu öğrencilerin çekmesi ve öğrencinin tabiriyle : “Hay ben bu öss … ” diye devam eden naralar ile devam etmesi.. Motiveniz, herşeyiniz kayboluyor.. Tekrar motive toplamak için o gününüzü öldü sayıyorsunuz.. Biraz eğlence , dolaşma ya da biraz hoşunuza giden en iyi şeyleri yapmanın sizi daha rahat hissettireceğini düşünüyorsunuz doğal olarak..

Ben birde söyle birşey söylemek istiyorum.. Her ne kadar ortak olsa da orada son sözü aileniz size bırakmalı ve destek olmalı yanınızda olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.Çünkü hiç ama hiç sevmediğim durumlardan birtanesi de daha ileriyi görebilmeden , geniş düşünme yapısına sahip olamadan bir insanın hayatını yönlendirmesinin sadece kendisine bırakılması.. “Hatanın neresinden dönülürse kardır” derler çoğu kez.. Ama öyle değil .. Belkide bir mühendis değil de sosyoloji okumak istiyorsunuz.. Ya da kendinizi bu eğitim ile nerede görmek istediğinizi düşünemiyor , gelecek kaygısı yaşıyorsunuz.. Zaten haberlerde sürekli bir olumsuz yönlerin segilenmesi bizim sağlıklı kararlar almamıza engel..  Ama bazen de çevrem ne der diye ya da ailenin isteği üzerine bile bile kabul ediyor ve mühendisliği tercih ediyorsunuz.. Sonra tekrar öss sınavına hazırlan üniversitenin 2.yılında.. Zaman ve stresten başka hayatınızdan da çalmaya başlıyorsunuz..

Peki siz hiç düşündünüz mü üniversiteyi kazanıp da ÖSS’ ye çalışan öğrencilerin durumunu .. Ya da üniversiteyi kazanan öğrencilerin durumunu.. ?

Size buradan farklı bir bakış açısı sunmak istiyorum.. Ondan önce bunları anlatırken aslında bende bu durumdan müzdarip olduğumu belirtmek isterim.Birkaç konu üzerinde araştırmalar yapıyordum.Ve sonuç alabileceğim, kendimi yönlendirebileceğim sadece birkaç bilgi ve “En doğru kararı kişi kendisi alır.” düşüncesiydi..

Çok sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi vardı bana.. Ve hala hep onu söylerim kendime..

Sürekli arkana bakma.. Sadece ilerleyeceğin yolda emin adımlarla yürü.. 

Bu benim için fikirlerimi netleştirmeme neden olacak anahtar bir cümleydi..

Üniversiteye gelmiş o kadar çeşit insan var ki.. Hepsi aslında birer birey olmasının yanında hepsi birer farklılıktır.. Herkesin birbiriyle benzer yönlerinin yanında apayrı farklılıklarının olduğu bir ortamda aynı çatı altında çabalıyorsunuz.. Çabalama amacınız bile farklı bazen..

Kimisi askerliği uzatmak için , kimisi kendini geliştirebilmek için , kimisi üniversite okuyorum diyebilmek için , kimisi karşı cinse duyduğu ilgiyi doyurabilmek için.. Kimisi çalışıyorken aynı zamanda eğitimini tamamlamak için , kimisi arkadaş tavsiyesi , kimisi össde istediği yer olmayıp artık zaman kaybetmenin bir anlamı olmadığı için , kimisi istemediği bölüm olduğu halde okuduğu için , kimisi bir beklentisinin olmadığı için , kimisinin baba parası olduğu için , kimisi istediği için..

Burada hepsi birer insan örneği..

Herkes 1. ya da 2. sınıfta bir kez ÖSYM’nin sınavına müracat eder ve şansını bir kez daha kullanmak ister.. Çok nadirdir kazanan.. Kimisi sınava girer yatay geçiş yapmak için.. Ama o sınav için harcadığı zamanı etkili bir şekilde kullanıp kendi hayatına artı katabilecek zaman varken bu şekilde boşa harcandığını da rahatlıkla görebiliyorsunuz..

Üniversite çok rahat bir yer.. Üniversite size birşey vermez.. Her gün gelip gidersin..Arka sıraya ya da en önden sadece birkaç arka sırada bile komedi yapabilir makara sarabilirsin.. Sohbet etmeye bile gelebilirsin derslere.. Kimse seni fazla ses çıkartmadıktan sonra , rahatsızlık vermedikten sonra uyarmaz.. Hocalar zaten sınıfa arkasını dönüp anlatır dersini tahtada .. Ya da slaytı projeksiyondan yansıtıp anlatıp anlatıp geçer gider.. Çok nadirdir öyle sınıfa yönelik konuşan , geleceğe ışık tutan hocalar.. Vardır , değerlidir..

Amacını , hedefini yola çıkmadan önce hazırlamalı ve sonrasında amacına uygun hareketler sergilemelisiniz.. Artık devir bir kez daha değişti.. Hani aslan vardı bir tane.. O aslan artık dijital aslan.. Dijital bir devirde , teknolojik bir devirde ancak onu bu şekilde betimler isek yaşadığımız yüzyıla uygun bir tasvir yapmış oluruz.. Herkesin bir aslanı var şimdi.. Ekmek kalmadı artık midede.. Önemli olan artık aslanı yetiştirmek , büyütmek .. Ona yırtıcılığı , hırçınlılığı ve nerede nasıl hareket yapabilmeyi öğretmekte.. Ona birşeyler kazandırabilmek.. Elinizde herkesten en iyi şekilde büyütüp hayata atılmasını sağlamakta iş.. Eskiler hep derdi.. ” Ekmek aslanın ağzında , yutmadan alabilecek misiniz ? ” Özlüyorum inanki o aslanın ağzından ekmeği alabilmeyi..

Uygun tercihlerde bulunmanız ve ne istediğinizi bilerek hareket etmeniz .. Doğru araştırmalarda bulunup uygun pozisyondaki kişilere danışabilmeniz sizin için en tercih edilebilir seçenekler artık..

Ben bir yıl ara ile üniversiteye yerleştim.. Ve hep merak ederdim . Bir yaş ile herkesin içinde en büyük ben mi olacağım diye.. İlköğretim zihni işte 😀 Farkettim ki ilk yıl 100 kişiden sadece 20 si üniversiteyi kazanıp gelmiş.. Onların da içinden 10 tanesi amacına uygun ve bilinçli tercihte bulunarak gelmiş.. Bir yıl kayıp değil ama bir yıl kayıp olmayıp ikinci yılda birşey olmaz mantığına ilerlerseniz kendinizi kandırır ve gençliğinizden zamanınızı çalmış olursunuz.. Bunu su an okuyarak farkına varamayabilirsiniz .. Sözcüklerin hafifliğine maruz kalabilirsiniz.Ama sınavı kazandıktan sonra ikinci yılda bunu farkına varacaksınız..

Her zaman kendiniz çabalamalı ve kendiniz birşeyler öğrenmelisiniz.. Bu konuda üniversiteli ya da mezun olmuş birçok meslek liseli arkadaşım yeni gelen nesile güzel örnek olacaktır..

Şimdi artık çalışma zamanı.. Azim ile çalışıp bu işi bitirmelisiniz.. Size bir video tavsiye ediyorum.. Bunu çok iyi biliyor ve tanıyoruz..

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kI9W9rEF5nI[/youtube]

 

Emin bir şekilde söylüyor Ali Ağaoğlu.. Yaptım , olacak .. Siz de çalışacaksınız.. Çalıştığınızdan emin olacak , kendinizi iyi hissedeceksiniz..

Ve Ali Ağaoğlu’nun dediği gibi Yaptım , Olacak..

Hepinize şimdiden başarılar diliyorum.. Kolay Gelsin..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?