Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Bir Cumartesi Sabahından yazdıklarım..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar ..

Bugün bir boşluk bulup bloguma birşeyler yazayım dedim.İki üç gündür bir meşguliyet aldı başını gitti bende,durduramıyorum. :)Bu da benim daha fazla enerji kaybetmeme yol açıyor.Normalde 8 saat uyumam gerekiyorken ben bunu 3 saate indirgedim.Sürekli takip ettiğim blogları,mailleri,güncellemeleri,ve yazmam gereken yazıları yetiştirebilmek için çaba gösterirken bir taraftan da projelerimi aksatıyorum.. 🙁 Geçenlerde üniversitede Gençsen Geleceksin 4 etkinliği vardı..Farklı olacağını düşündüğüm için katılmıştım.Ama ne yazık ki hüsrana uğradım.. Bunu söylemeden edemeyeceğim.Sunuları sanki bir kişi hazırlıyor,dağıtıyor ve hazır metini ezberleyip orada anlatıyormuş gibi geldi.Ayrıca internet explorer 9’u tanıtırken hiç akla gelmeyecek bir olay oldu..Chip dergisinin sitesinin yer imi vardı tarayıcıda..Yeni özelliğe göre siteye girmeden yer imine tıkladığında açılır sayfadan güncel yazıları takip edebiliyormuşsunuz..Tam bu sırada bir örnek göstermek isterim dediğinde chipe yeni bir bildirim geldi.MVP tam bu sırada çok şanslıyım dedi.Ama şans bu sefer onun yanında değildi 😀 Chip haberi ise söyle idi :

Mozilla : İE 9 modern bir tarayıcı değil..! MVP bu mesajı gördüğünde başından kaynar sular döküldüğünü izleyen herkes hissetmiştir 🙂 Az evvel güvenirliğinden , yenilikçiliğinden ve hızlı performansı göz önüne sergileyen bir yapısı olduğundan bahsederken şimdi hangi haberle karşılaşıyordu.. 😀

Anlattığı bilgiler içinde hiç bilmediğim anektodlarda aktardı.Bunlardan en ilginç geleni ise Microsoftun DataCenter’leri ile ilgiliydi.. Biliyorsunuz ki datacenterler için soğutma,elektrik kesintileri ve güvenlik önemli bir faktördür.Isınma sorununu halledebilmek için genelde Kuzey Amerika kutuplara yakın kesimlerine kuruyorlar.Ve 22-25 arası veri merkezi bulunuyormuş.Sunucular teker teker değilde bir konteynır içinde hazır kurulu şekilde geliyormuş.Elektrik direk konteynıra veriliyormuş.Diyelim ki konteynır içinde 50 tane sunucu var.Bunlardan 5 tanesi basit onarılabilecek bir sorunsa onarılıyor.Ama 10 tanesi falan büyük sorun çıkarttığında sunucuyu değiştirmek yerine direk konteynırı değiştiriyorlarmış.. 🙂
DataCenterler : 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Seminer bittikten sonra kampüste keyif yaptık..Karşımızda Sapanca Göl manzarası, gün batımına karşı yürüyüş insanı resmen büyülüyor.Ertesi gün Serdar Gökalp (Serdar Yayında | Best FM ) paneli vardı.. Arkadaşlarımın ısrarı üzerine oraya gittik..Balkon ekibi oluşturmuştuk.Süper bir muhabbet vardı.Öğrenciler neredeyse dışarıya taşmıştı.O salon sürekli bir hareketlilik içerisindeydi.. Panelde öyle salakça sorular sorulması yanında sağlam sorularla Serdar’ı terletmeyi de başardılar.. Telefon şakaları , itiraflar ve soru cevap ile 2,5 saat sürdü.. En son bir mal çıktı ve söyledikleri ile çığır açtı.Aşkı memnu’da yaşanan bir olayın benzerini kendisi yaşamış.Ve bunun için özür dileme girişimine kalkıştı.Salonda o kadar insan var ve söylediği kelimeleri kulağı duymuyordu..En çok sinir bozan hareketi de o yapmıştı.Neyse ki profesyonel radyocu olayı hemen kahkaya boğdu 🙂 Plaket ve hediye çekilişi yapıldı.. Panel sonrası o kadar mutluyduk ki aklımızda hiçbir sıkıntı kalmadı.. Herkes birbine yapılan esprileri anlatıyordu.Hani olur ya 10 dakika birşey izlersin yarım saat onu anlatırsın..Bizimkisi ertesi güne bile sarktı 😀 Bu kadar eğlenceye derslere pek bakamadık..Konular birikmeye başlamış.Başlangıçta bir plan yapmıştım.Ama planın dışına çıkarcasına hareket etmeye başladım.Bunun yüzünden gecem ile gündüzümü şaşırdım.Sabah 9-10 arası kalkıp sabaha karşı 4,5- 5 gibi uyur oldum.. Araştır, yaz, düzenle, yayınla çok yorulur oldum.Hatta geçenlerde öyle bir yorulmuşum ki bilgisayar başında uyuyakalmışım.Kardeşim laptopumu kapatıp üzerimi örtmüş. Normal uyku düzenine geçmek ne zaman nasip olacak bakalım göreceğiz..
Bu arada fotoğrafları Serdar kendi sayfasında yayınlamış.. Göz gezdirmek isterseniz tıklayınız..>> Ben yayınlanan panel fotoğraflarına bir göz attım.Ve gerçekten çok şaşırdım.İzleyici kitlesi o kadar fazla ki bunu anca resimlere bakarak anlayacaksınız.. Zaten o gün orda bir süre ayakta bekledikten sonra balkonda oturabildik.. 😛 Bunu da görmüş olduk ki üniversitemizin salon yapısını çok beyendim.Eğim, sahne ve ışıklandırması gerçekten çok güzel olmuş.. 😉

İlk geldiğimde HTML hakkında biraz tekrar yapıp bir proje ile bitirecektim ki projem yarım kaldı..HTML bitirdikten sonra Css hakkında bir temel bilgi çalışmam lazım.Sadece HTML bilmek yetmiyor.Yanında derslere paralel olarak veritabanları , veritabanı yönetim sistemleri (Access , Mysql,Oracle,SQL Server.. ) içinde bir proje çalışmam olacak.Kendime bir iş çıkartmazsam güzel olacak.Çok boşlamaya başladım.Asıl halletmem gereken işleri sürekli erteliyorum.Zamanı heba ediyorum bazen..

Bu arada bir hafta önceden ayarladığımız bir organizasyonumuz var.20 Şubat 2011 Pazar günü ufak çaplı bir geziye gideceğiz.Bir araba kiralayıp Sakarya’dan Bolu – Abant’a gideceğiz.Orda göle karşı bir mesire alanında mangal keyfi yapacağız.Daha sonra Karabük’e bağlı Safranbolu evlerini ve güzellikleri gezmeye gideceğiz.Çok görmek istediğim yerlerin içindedir.O klasik yapılar,ahşap işleme desenler,eskitme görünüşlü evler beni çok etkiliyor ve ilgimi çekiyor..Ayrıca Unesco tarafından kültür mirası olarak tescillenmiş sit alanıdır.Oradan sonra zamanımız kalmayacağı için dönüş yapmak zorundayız..Genelde pazar günleri monoton geçen tek gündür.Yürüyüş,Sinema, evde film,gazete ya da kitap okumaktan başka yapılacak pek birşey yoktur.Öğrenci için pazar günü yapılacak en güzel etkinliği gerçekleştireceğiz..Allah’ın izniyele  kazasız – belasız bir gezinti yaparız inşallah..

** Yazımın ikinci bölümü gelecek..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?