Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft Arduino Nano Modeli

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Minecraft Education öncesinde Arduino üzerine yaptığım çalışmalarımı birer blog yazısı şeklinde sizlerle paylaşmıştım. Blogumda yaptığım paylaşımlarımı henüz incelemediyseniz http://blog.ikizoglu.com/category/maker-hareketi/arduino/ linkine tıklayıp inceleyebilir, orada yer alan örnekleri uygulayarak Arduino dünyasına merhaba diyebilirsiniz.

Minecraft Education Arduino Nano Genel Görünüm
Minecraft Education Arduino Nano Genel Görünüm

Açık bir dünya oyunu olan Minecraft’ta gerçek yaşam materyallerinin benzeri olduğundan ve eğitim sürümüyle daha uygun bir kullanımda sunulduğundan dolayı neler yapabileceğimi düşündüm. Arduino’yu oyun üzerine nasıl taşıyabilirim diye düşünürken mimari anlamda bir modellemeden başlayabilirim dedim ve Arduino Nano’nun birebir halini Minecraft Education’da hazırladım.

Minecraft Education Arduino Nano Başlangıç
Minecraft Education Arduino Nano Başlangıç

Arduino Nano’nun şeklini oluşturduktan sonra bu kartın üzerinde nasıl ilerlenmesi ve nereden başlanması gerektiği üzerine düşündüm. Bu dünyayı ziyaret edenlerin neler göreceklerini içeren kısa bilgi levhalarıyla başlamanın doğru olacağına karar verdim. Bilgi levhalarından sonra yerdeki yolu takip ederek uygun yerleri görebileceği fikriyle çalışmamı şekillendirmeye devam ettim.

Minecraft Education Arduino Nano NPC
Minecraft Education Arduino Nano NPC

Biraz ileride yapmanızı isteyeceğim birkaç görev bulunuyor. Kamera, portfolyo ve kitap tüy araçlarını NPC’den temin ederek yolculuğa başlıyoruz. Oyuna başlamadan önce NPC’den bu blokları almayı unutmayın!

Minecraft Education Arduino Nano Yeşil Halı
Minecraft Education Arduino Nano Yeşil Halı

Oyun içerisinde nereden başlamalıyım sorusuna karşılık yerdeki renkli halıları takip ederek merdivenleri çıktığınızda sizi yeşil bir halı bekliyor olacak. Yerdeki halılar da sizi görülmesi gereken yerlere götürüyor olacak. Bölümün sonuna kadar bu halılar size eşlik ediyor olacak.

NPC’leri Kullanın

Minecraft Education Arduino Nano NPC Soruları
Minecraft Education Arduino Nano NPC Soruları

Arduino Nano dünyasını keşfederken bildiklerinizi test etmek için köylüler sizleri bekliyor olacak. Devre kartının farklı noktalarında yer alan NPC’lerin sizlere birer soruları olacak. Soruları yanıtladığınızda sürpriz hediyeler kazanıyor olacaksınız =)

Minecraft Education Arduino Nano NPC Soruları
Minecraft Education Arduino Nano NPC Soruları

Soruları yanıtlamakta güçlük çekerseniz ya da hatalı yanıtlarsanız sizi seyahatiniz içerisinde o bilgiye ait bilgi panosuna ışınlıyor olacak. Bilgiyi hatırladıktan sonra ilgili halıyı takip ederek tekrar NPC’nin sorusunu yanıtlayabilir hediyenizi kazanabilirsiniz.

Portfolyoyu Kullanın

Minecraft Education Kamera Kullanımı
Minecraft Education Kamera Kullanımı

Yapmanızı istediğim görevlerden biri de keşfettiğiniz, gördüğünüz yerleri kamera ile fotoğraf çekmelisiniz. Bu çekimler arkadaşlarınızla bir devre birimi önünde olabilir, tek başına devre elemanı olabilir. Bir devre elemanını farklı bakış açılarından fotoğraf çekmek de olabilir. Kendi bakış açınızla özgürce fotoğraf çekin.

Minecraft Education Portfolyo Kullanımı
Minecraft Education Portfolyo Kullanımı

Bu çektiğiniz fotoğrafları portfolyonuzda düzenlemelisiniz. Çekilen fotoğrafların arasında silmek istediğiniz varsa silebilirsiniz. Albüme son şeklini verdikten sonra alt kısımlarına kısa bilgi notlarını yazmayı deneyin. Bu çok eğlenceli olacaktır.

Kitap ve Tüy’ü Kullanın

Minecraft Education Kitap ve Tüy Kullanımı
Minecraft Education Kitap ve Tüy Kullanımı

Kamera ile çektiğiniz önemli yerlerin ne anlama geldiğini kitap ve tüy kullanarak buraya yazmalısınız. Bu işlemleri tur tamamlanıncaya kadar gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bilgilerinizi tazeleyip onları anlamlı bir şekilde öğrenmenize destek olacaktır.

Minecraft Education Tur Sonu
Minecraft Education Tur Sonu

Arduino Nano dünya ziyaretini tamamladıktan sonra öğrenme dosyalarınızı masaüstüne aktarabilir ve bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Gördüklerinizi birbirinize sorabilirsiniz.

Dünyayı İndirin

Hazırlamış olduğum bu dünyayı indirebilmeniz için Minecraft Education’da Lesson başlığı altındaki tüm dersler içerisinde “Arduino Nano Model” şeklinde arama yaparak ya da direk https://education.minecraft.net/lessons/arduino-nano-model adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı sayfa altında yer alan yorum kısmına yazabilir, onları çözüme kavuşturabiliriz. Daha fazla Minecraft Education yazılarımı incelemek isterseniz http://blog.ikizoglu.com/category/minecraft-education/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..
İyi öğrenmeler!

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 1