Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Minecraft Education İzin Blokları Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda sınıfta Minecraft kullanımını yazımı sizlerle paylaşmıştım. Şimdi Minecraft Education’un en önemli özelliklerinden biri olan Sınır, İzin ver ve Reddet bloklarının nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.

Oyunumuza Yaratıcı modda girdikten bu izin bloklarına erişmeye çalışalım. Bunun için envanteri açmamız gerekmekte. Envanteri açabilmek için (E) tuşuna basalım. Envanter açıldığında ilk sekme olan İnşaat sekmesi içerisinde kırmızı bloklar izin bloklarıdır. Burada 3 adet izin bloğu bulunmaktadır.

İzin bloğu oyun içerisinde en çok ihtiyaç duyalan bloklardan biridir. Oyuncuların belirlenen sınır içerisinde kalmasına olanak tanır.

Oyuncuların belirli bir alan içerisinde kalmasını istediğinizde bu bloğu kullanabilirsiniz. Envanter açıkken üç izin bloğunu da kendi envanter çubuğuna alalım.Oyuna geçip aldığımız bu blokları kullanmak istediğimizde blokları kullanamadığınızı fark edeceksiniz.

Bunun için kısa bir kod yazarak işlemlerimize devam edeceğiz. Chat sayfasını (t) tuşuna basarak açalım. /worldbuilder komutunu yazıp Enter tuşuna basalım.

Bu kodu onaylayıp oyuna geldiğimizde “Dünya inşa edici durumu true olarak güncellendi” bilgisini alacaksınız. Artık izin bloklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kendime mini bir alan belirliyorum ve sınır bloğunu kullanarak etrafını kapatıyorum. Blokların üzerinden kırmızı simgelerin çıktığını göreceksiniz. Blokların içerisine rahatlıkla girip çıkabilir, kırıp yeniden düzenleme yapabilirsiniz.

Sınır işlemlerimi tamamladıktan sonra durum değişikliği yapıyoruz. Chat sayfasını açıp /worldbuiler ya da /wb kodunu yazarak onaylıyoruz.

Oyuna geçtiğimizde “Dünya inşa edici durumu false olarak güncellendi” bilgisini alıyoruz. Sınırın dışındayız. Düzenleme yapmak için bloğa müdahale ettiğimde kırılmadığını siyah küp ile görüyoruz.

Aynı zamanda sınırın içerisine girmek istediğimizde sanal bir duvar ile karşılaşıp giremediğimizi de görüyoruz. Bunu aşabilmek için dünya durumunu değiştirmeniz gerekmektedir.

Bazı blokları kırılabilir bazı blokları da kırılamaz yapabilmek istersiniz. İşte aradığınız bloklar İzin ver & Reddet!

Oyuncunun düzenleme yapabilmesine blok yerleştirmesine izin vermek istediğiniz alanlarda İzin Ver bloğu; oyuncunun blok yerleştirmesini ve düzenlemesini istemediğimiz alanlarda Reddet bloğu kullanıyoruz.

Bu blokları kullanabilmemiz için Dünyayı düzenleme durumunu true yapalım. Sonra sınır bloğu yanına iki sıra Reddet bloğu, ardından da İzin Ver blokları yerleştirdim.

Blok düzenleme işlemlerini tamamladıktan sonra komut satırına /worldbuilder yazarak Dünya inşa edici durumunu false yapalım.

Altın bloğunu yerleştirmeyi denediğimde İzin Ver bloğu üzerine rahatlıkla bloklar yerleştirip düzenleme yapabiliyorken, Reddet bloğu üzerinde bir düzenleme yapamadığımı görüyorum. Tam da istediğimiz gibi!

Siz de Minecraft Education sürümünü kullanarak oluşturduğunuz dünyanızda sınırlar belirleyebilir, izin bloklarını kullanarak istediğiniz alanlarda farklılıklar oluşturabilirsiniz.

Sorularınızı altta yer alan yorum bölümüne yazabilir, çözüme kavuşturabiliriz. Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?