Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


#Değerlendirme 2019 – 2020

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Dopdolu bir yılın sonundan herkese merhaba =)

Her yıl geleneksel olarak yazmaya çalıştığım değerlendirme yazılarımdan birine daha sıra geldi. Dur duraksız yaşadığımız 2019 yılı benim için çok güzel geçti. Hayatımın en güzel yıllarından biriydi. Hedeflediğim, gerçekleştirdiğim ve ufkumu açan sınırlarımı genişleten, hayal etmediğim güzel şeylerin gerçekleştiği bir yıl oldu. Bir bakalım neler olmuş =)

Beni yıl boyunca toparlayan, zamanı değerlendirip sürecimi verimli geçirmemde etkili olan HEDEFLERİM ile yıla başlangıç yapmıştım. Rotasız, haritasız çıkılan bir yolda rüzgarın nereye götüreceğini bilemezsiniz. Nereden eserse gemiyi oraya götürürsünüz. Zamanı değerlendirebilmenin ne kadar önemli olduğunu görüp yıl başında hedeflerimi belirliyorum.

Blogum Ne Diyor?

Ocak ( 4 Yazı)

Şubat ( 4 Yazı)

Mart (3 Yazı)

Nisan (4 Yazı)

Mayıs (4 Yazı)

Haziran (2 Yazı)

Temmuz ve Ağustos – (0 Yazı)

Eylül (4 Yazı)

Ekim (1 Yazı)

Kasım (2 Yazı)

Aralık (4 Yazı)

2019 yılında toplam 32 yazımla verimli olmaya çalışıp öğrendiklerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yazılarım ağırlıklı olarak Mindstorms Ev3 seti parçalarını kullanabilme üzerineydi.

Ben Ne Diyorum?

Yılın Şubat ayında katıldığımız First Lego League Into Orbit turnuvası hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyorduk. Okulumuzun sıkıntılı süreçleri yanında bir de turnuva hazırlıkları bizi zora soktuysa da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Süreç sonrası öğrencilerimin kazanımlarını görebilmek benim için en büyük ödül oldu.

Bu süreçte kişisel hayatlarımızı da unutmuyorduk. Tatlı telaşlarımız vardı. Eşyalarımızı seçip beğenmek, karar vermek, ev bulma, faturaları ayarlama, badana-boya işleri, temizlik, taşınma ve yeni yere uyum sağlama derken iyice yorgunluğumuz yüzümüzden okunuyordu. Tabi bunlar olurken bir yandan da balayı hazırlıkları da oldu. Pasaport – vize işlemleri, uçak biletleri, konaklama, gezi planı, son hazırlıklar derken muhteşem heyecanla ilklerimizi yaşayacağımız o güzel günlerin bir an önce gelmesini istiyorduk. =) Hazırlıkta uzun bir sürecimiz oldu. Zamana yayıp acele kararlar vermemeye çalıştık. Hayatımızı birleştirme hazırlıklarımızı tamamlamaya çalıştık. Şükürler olsun ki istediğimiz gibi bir hazırlık oldu. İstediğimiz gibi hem bizim hem de ailelerimizin içine sinen yüzlerde mutlulukların ve gülücüklerin eksik olmadığı bir törenimiz oldu. Ve biz de dünya evine adımımızı atmış olduk =)

Temmuz ve Ağustos aylarında kendimi bilgisayarımdan soyutlamıştım ki blog yazıları yazma girişimim de olmadı. Yaz ayında dizi – film izleyerek geçirebilmenin tadı bambaşkaydı. La casa de Papel’i yaz tatili boyunca baştan yeni çıkan bölümleriyle beraber izlemiştik. Muhteşem olmuştu. Dönem içerisinde izleyemediğim, biriktirdiğim dizileri bu süreçte izleyerek geçirebilmeyi istiyorum.

Sürpriz Teklif

Yaz başında hiç beklemediğim bir haber gelmişti. Yazdığım Arduino blog yazılarımın beğenilmesiyle bir yayınevinden kitap yazma teklifi almıştım. İleride olabileceği düşüncesi notlarımda vardı ama bu yıl olacak olması inanılmaz heyecanlandırmıştı. Temmuz – Ağustos ayı aslında bunun araştırmaları ve yazımıyla geçen bir dönem oldu. Kitap yazmak bir blog yazısı yazmaktan daha da zormuş. Yılın muhteşem haberlerinden biri buydu. Ocak – Şubat ayı basımı olacağını öngörüyoruz. Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğim. =)

Görev Değişikliği

Eğitim öğretim dönemi içerisinde okul sürecimle ilgili sıkıntılar iyice su yüzüne çıkmaya başlamıştı. Bir öğretmen olarak çalışmanın karşılığını alamamak ve hakları minimum düzeyde kullanmaya çalışmak bizi zorluyordu. Zihinleri sürekli meşgul eden sorular, cevapsız bırakılan, geçiştirilen sorular ve belirsizliğin ne kadar devam edeceğini bilememek çalışan herkesi bezdirmişti. Yöneticilerimin bize destek olması bizi mutlu ediyordu. Fakat ne kadar iyi bir yönetim sergilense de bu kendi yöneticilerimizi de mağdur eden ve yüzünü kara çıkartacak bir durumdu. Emeğinin karşılığı yoktu. Yol ve zaman kaybını göze almış olsam da bu şartlarda daha fazla devam edemeyeceğimi düşündüm ve kurum değişikliğine karar verdik. Yeni kurumumdan memnunum. Çalışma ortamı, çalışma koşulları, uyum sağlama süreci derken okullar yeni döneme açıldı. Hızlı bir başlangıç oldu. Tatil sürecinde zihnin yorgunluğunu heyecan ve huzursuzlukları bir arada yaşamak toparlanmamızı güçleştirdi. Hayatın bize gösterdiği her türlü zorluğundan güç alıp daha fazla direnç geliştirmeye alışmış bir neslin bir bireyiyiz sonuçta..

Küresel Minecraft Eğitimcisi

Dönemin sonuna doğru katıldığım eğitimler ve yaptığım çalışmalar sonrasında Küresel Minecraft Eğitimcisi ünvanını almaya hak kazandım. Dünya çapındaki Minecraft eğitimcileri ile iletişimde olup ders içi verimi arttırmanın yollarını konuşuyoruz. Okullarımızda eğitim içeriklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaparak çocukların keşfetmelerine, iş birlikli çalışmalar yapıp özgün tasarımlar hazırlayabilmelerine yardımcı oluyoruz. Sonrası tamamen hayal gücü.. Hazırladığımız dünyaları zamanı geldikçe sizlerle de paylaşıyor olacağım.

Apple Teacher

Apple yaz ayında Türkiye’de Apple Teacher programını başlatmıştı. Program içerisinde kodlama aracı Swift Playground ve uygulamaların temel kullanımlarını içeren bir eğitimi vardı. Başarıyla tamamlayıp Apple Teacher ünvanını almaya hak kazandım.

2019’da Hedefler Ne Durumdaydı?

Geçen sene belirlediğim hedeflerim şu şekildeydi:

Kendimi yoğun çalışma temposuna bırakmaktan ziyade standart çalışmayı daha verimli hale getirebileceğim,

kendime zaman ayırıp dinlenebileceğim,

Seçici olup daha fazla boş zaman oluşturabileceğim hedefler belirleyeceğim demiştim.

http://blog.ikizoglu.com/2017/12/2017-2018-degerlendirme/

Geçen seneye göre hedeflerimi analiz ettiğimde bu yıl evlilik, okul değişikliği ve uyum sağlama süreci, kitap yazımı, kurslar, blog yazıları ve araştırmalar derken ne kadar verimli bir süreç geçirdiğimi rahatlıkla görüyorum.

2020 Hedeflerim:

2020 yılı hedeflerimi gerçekleştirebileceğim ve dileklerinizi gerçekleştirebileceğiniz sağlıklı, huzurlu, mutlu, hepimiz için güzel bir yıl olur. 🙂

Mutlu yıllar.. =)

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?