Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Philips Hue – Akıllı Ampuller..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU


Merhaba arkadaşlar..

Günümüzde evimizin her köşesinde teknolojik gelişmelerin yerini aldığı ürünlere her geçen gün bir tane daha ekleniyor. Yıllardır kullandığımız tungsten ampullerin yerini yakın zamanda tasarruflu ampuller almıştı. Şimdi ampuller bir kez daha değişime uğrayacak.

meethue_hero

Yeni ampullerimizle tanışalım. Günümüzde nesnelerin internetini konuşurken bu gelişme de tam zamanında geldi. Ampulün interneti olsa ne olacak? diye soracağız. Bizim yerimize o kadar çok düşünülmüş ve fikirler uygulamaya geçilmiş ki tanıtım videolarını izlediğimizde şaşkınlıktan kendimizi alamadığımızı görüyoruz. Hemen sahip olmak istiyoruz. Şahsen ben videoyu izlerken “buna sahip olmalıyım.” diye mırıldandığımı hissettim.

Peki nedir bu Philips HUE ? Personal Wirelles Lighting ( Kişisel Kablosuz Aydınlatma) 

philips-hue-kutu

Kutu içeriğinde 3 hue ampul ve 1 tane hub ile yapabileceklerinizi göstermeye başlıyorsunuz. Hub’ı kuruyorsunuz. Ağa bağlıyorsunuz. Sonrasında ise ampullerinizi tanıtıyorsunuz. Peki bunlar neye göre hangi renk yanacak? Bunun için yazılmış uygulamalarınızı ister telefona, ister tablete, isterseniz bilgisayarınıza kurduktan sonra internet üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Günlük yaşamda nasıl kullanabiliriz? Bunun için bir sınırlandırma yapmamız doğru olmaz. Var olan özellikleri değerlendirerek daha farklı neler yapabileceğiniz size kalmış. Ama temel olarak burada birkaç özelliği göstermişler. Yön Bulma , Alarm , Zamanlayıcı , İFTTT reçeteleri ile işlerinizi ya da özel zamanlarınızı düzenleyebiliyorsunuz. philips-hue-1.1-2

Burada bize en çok kullanışlı gelen özelliklerden bir tanesi de IFTTT reçeteleriyle etkileşimli çalışması oluyor. Çünkü bu reçeteler isteklerinizi gerçekleşmesinde sonsuza açılan kapı gibi. Şu şekilde örneklendirebiliriz:

philips-hue-app-update-03
Gmail adresinize gelmesini beklediğiniz önemli bir mail var. Mail kutusunu her seferinde kontrol etmek yerine uyarının size gelmesini istiyorsunuz. Mail adresiniz için IFTTT adresinden bir reçete oluşturuyorsunuz. Reçetede “Eğer şu kişiden ya da yeni mail geldiğinde ışıklandırmanın rengi kırmızı olsun.” diye bir kural oluşturuyoruz.  Gerisini ışıkların renginin değişmesine bırakıyoruz. Daha başka genelleyebileceğimiz sosyal ağlarınızı bu şekilde reçeteler oluşturarak hueye bağlayabiliyorsunuz. Daha fazla seçenek için IFTTT kurallarına göz atmalısınız.

Bir başka güzelliği ise lokasyon özelliğidir. Reçetelerden tanımladığınız lokasyon durumuna göre ampullerin renklerinin değişmesi ile herhangi bir durumdan haberdar olabilirsiniz. Yine bu özelliği daha detaylıca IFTTT reçetelerinin izin verdiği noktada kullanabilirsiniz.

Satın almayı düşünüyorsanız 1 hue hub, 3 ampul standart paketine ortalama fiyatı 530 TL ödemeniz gerekiyor. Sonrasında köprüye ekleyeceğiniz ampuller için 160 Tl ödeme yapmanız gerekiyor. Bir hue köprüye en fazla 50 ampul bağlayabilme sınırı var. Ürün Türkiye’deki bazı özel yerlerde bulunmaktadır. Ürünü araştırıp size en yakın noktada inceleyebilme,daha fazla bilgi alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Resmi Site : http://www2.meethue.com/tr-tr/

Ürün Satış : 

Ürün Satış : 

 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?