Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Soy Ağacımız..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

soyagaci_2

Merhaba arkadaşlar..

Bazen kendi alanlarımızda uğraştığımız işler bizi sürekli meşgul eder. Odaklandığımız durumdan sapmalar gösteremeyiz. Bazen arkadaşlarımızı , bazen eşimizi, bazen de çocukları veya büyüklerimizi ihmal ettiğimiz durumlarla karşılaşırız hep.. Elbette ihmal etmemeliyiz zaten ihmal etmek için böyle şeyler yapmıyoruz. Bizi çalışmalarımız çok fazla oyaladığı için zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz , öyle değil mi  ? 🙂

Gün geçtikçe akrabalarımız arasındaki bağlarımızın yavaş yavaş erimeye, uzaklaşmalara , kopmalara neden olacak durumlarla karşılaşmaya başladığımızı gözlemliyorum. Bazen tv programlarında yapılan sokak röportajlarında gülünç duruma düşülecek sözler sarfedenleri izledikçe kendime de o soruları sormuyor değilim. Ben olsaydım ne yanıt verebilirdim diye.. Kendi kabuğuna çekilmişler , kendini çok sosyal ve aktif bulanlar , bildiğini hissedenler ya da bilmek isteyip de araştıramayan, sormayan soruşturup sorgulamayan hep birileri vardır. Zaman akıp geçiyor ve hep birer nesil doğup diğer bir nesil hayatını sonlanıyor.

Ben merak ettim ve bundan 1 yıl önce sorguladım . Bayramlarda ya da ziyaretlerde hep bilmediğim akrabalar ile karşılaşıp “Bak bu büyükannenin torunu , bu büyükdedenin oğlu , hala oğlu , amca yarısı … ” diye uzayıp giden tanıştırılmamış ve bu yaştan sonra tanıştırılmayı bekleyen ve bundan sonra da ipin ucu kaçmış 1. dereceden akrabaların bilinmesi yeterli olan bir durumla karşı karşıya kalmışızdır hep.. Bundan sonra da akraba demekle sadece 1. ve 2. dereceden birkaç kişiyi bilmemiz bizim için akraba oluşturabilecek boyuta gelmeyiz umarım..

Büyük akrabalarımla bazen bu konuları konuşsam da bana öyle bir tarif veriyorlarda ki bunu soyut olarak çıkartabilmek çok zor görünüyordu.. Ailem bana ne kadar akrabalarımı öğretse de benden küçük olanlara bu aileyi tanıtmak ve akrabalarımızı  bir bütün olarak bilebilmek için bir kaynak bırakabilmek için meraklandım ve bunu oluşturmak ve geleceğimize aktarabilmek için böyle bir çalışmanın içerisine girdim.. Sadece kendi adıma değil çevremde gördüğüm birçok kişinin de zihinlerine birer merak bıraktım.

Gözümüze takılan soy agaçları vardır. Hep merak ederiz nasıl hazırlanıyor , nasıl yapıyorlar diye.. Örneği bir üst görselde yer alan Türk boylarının bir soy ağacı var. Bunun gibi bir örnek görsel de hemen altta yer alıyor. Bunlar bizim için örnek teşkil eden soy agaçları.. Geçmişten geleceğe kuşaklarımızı rahatlıkla görebildiğimiz büyük bir çınar ağacı gibi güçlü büyük ailemizi tanımamıza yardım ediyor, geleceğe ve bize büyük örnek teşkil ediyor..

soy_agaci1

İlk olarak ufak bir araştırma yaptım ve araştırma sonucu kullanılan ve en verimli program olarak ” Family-Tree-Builder-MyHeritage ” ismindeki yazılımı buldum. Kullanması pratik ve soy ağacı oluşturulması kolay.. Program bir çok detaylı özelliğiyle size yardmcı oluyor ama bu konuda yardım almanız gereken bir durum var ki o da aile büyükleriniz..Onlar olmadan bu ağacı doldurmanız çok zor.. Bu konuda büyük fedakarlıklarda bulunmalısınız geniş bilgiye ulaşabilmek için.. İleride çocuklarınızı bilgilendirip bu konuda onların da bilgi sahibi olmalarını istediğinizde ,onlara birşeyler aşılayabilmenin yararını ileride göreceksiniz.. =)

Family-Tree-Builder-MyHeritage

Uygulamanın arayüzü bu şekildedir. Sağ ve solda yer alan anne ve babanın bilgileri ve aşağıya doğru uzayan çocukları ve varsa torunları şeklinde ilerleyen bir yapıyı oluşturuyorsunuz..Bu yapı gitgide büyüyecektir.. Sonunda alacağınız büyük görsel de altta yer alan görsel gibi olacaktır.

Tabi siz görsel ve düzen şeklini uygulamanın önerdiği ayarlara göre değiştirebilir , üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.. Sonunda soy ağacınız bu şekilde oluşmaktadır..

Uygulama kullanma konusunda takıldığınız yerler olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Şimdiden size kolay gelsin..  =)

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?