Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Adobe Creative Cloud Nedir ?

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

ccadobe
Bulut bilişim, günümüzün değişen ihtiyaçlarına göre işletmelere sunduğu çözümlerle öne çıkmakta. Bize yazılım ve donanım maliyetleri açısından oldukça avantaj sağlayan bu sistem birçok yazılım firmasının artık standart olarak kullanıcılara sunmaya başladığı bir hizmet haline geldi. Örnek vermek gerekirse;  Google ve Microsoft bulut tabanlı ofis yazılımları ve elektronik posta hizmetleri sayesinde sayısız işletmenin olmazsa olmazı konumunda.Geçtiğimiz günlerde ise bu sektörde sevindirici bir gelişme yaşandı. Dünyanın öncü yazılım firmalarından Adobe, bir süredir yurtdışında hizmet sunan bulut servisi Adobe Creative Cloud‘u Türkiye’de de hizmete açacağını duyurdu. Adove Creative Cloud 100 GB‘lık bir online depolama alanını da kullanıcılara sunacak.

Adobe Creative Cloud Nedir?

Adobe Creative Cloud en basit haliyle çoğu Adobe yazılımını üyelik tabanlı olarak internet üzerinden kullanmanıza imkan tanıyan bir sistem. Bu sistem altyapı olarak Adobe Creative Suite 6 paketine dahil olan yazılımlara dayanmakta. Örnek vermek gerekirse:

Adobe ayrıca bu pakete dahil olmayan ve Türkiye’de satılmayan yazılımların da bu sistem üzerinden kullanılabileceğinin müjdesini veriyor. Bu yazılımlar:

Adobe Digital Publishing Suite, medya ve iş yayıncılarının tablet cihazlar için yayın yaratma, dağıtma, bu yayınları paraya çevirme ve optimize etmelerini sağlayan bir çözüm.

Adobe Muse, grafik tasarımcılarının hiç kod yazmadan web standartlarına uygun ve estetik HTML web siteleri tasarlayıp yayınlamasına imkan tanıyan bir yazılım.

Adobe Edge, kullanıcıların HTML5 standartlarında CSS3 ve Javascript kullanarak animasyon ve interaktif içerik hazırlamasına imkan veren bir yazılım. En önemli özelliği ise hiç CSS3, Javascript ve HTML5 standartlarını bilmenize gerek olmadan bunları yapabilmeniz.

Adobe Creative Cloud‘un işletmenize maliyet ve kullanışlılık açısından sunabileceği birden çok çözüm mevcut.Bu kullanışlılık ve çözümler bizim her anlamda pratikliğimizi ve çalışma odaklı olmamızda bize yardımcı olacaktır.

Herhangi Bir Bilgisayardan Erişim:

Bulut sistemi mantık olarak bilgileri internet üzerinden uzaktaki bir sunucuya iletip orada saklamanıza ve sonrasında herhangi bir bilgisayardan bu bilgilere ulaşmanıza imkan tanır. Benzer şekilde Adobe Creative Cloud üzerindeki yazılımlar ile başlattığınız bir projeyi bulut sistemi üzerine kaydedebilir ve sonrasında başka bir bilgisayarda bu projeye devam edebilirsiniz.

Örnek bir senaryo olarak;

Ofiste çalıştığınız bir photoshop projesini zaman yetmediği için evde tamamlamak istediniz. Projeyi ofisinizde kaldığınız noktada kaydettikten sonra evinizde Adobe Creative Cloud’a üyelik bilgilerinizle giriş yapmanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde birden çok ofisiniz varsa Adobe Creative Cloud çok mantıklı bir çözüm olacaktır.

Adobe ayrıca tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlardan da Adobe Creative Cloud’a erişimin mümkün olacağının ipuçlarını veriyor.

Her Cihaz İçin Ayrı Lisans Maliyetinden Kurtulun:

Bilindiği üzere Adobe yazılımları genel olarak standardın üzerinde fiyatlara sahipler. Çoğu işletme için de olmazsa olmaz nitelikte olan bu yazılımlar maliyet açısından ciddi sıkıntılar yaratmaktaydı.

Adobe Creative Cloud bu sıkıntıları ortadan kaldırmakta. Üyelik için ödeyeceğiniz miktar maliyetler açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca aynı yazılımı evinizde, iş yerinizde, herhangi başka bir bilgisayarda yasal olarak kullanabilmek mümkün olacak.

Bu noktaların haricinde lisansız yazılımlardan doğan yasal süreçler ve yüksek cezalar göz önüne alındığında Creative Cloud yine mantıklı bir çözüm olarak parlamakta.

Adobe Yazılımlarını Türkçe veya Dilediğiniz Başka Bir Dilde Kullanın:

Creative Cloud size Adobe yazılımlarını Türkçe olarak kullanabilme imkanı sunmakta. Adobe Muse ve Adobe Edge gibi Türkiye’de satışı olmayan ve Türkçe desteği olmayan yazılımları bile Türkçe olarak kullanabilmek gerçekten güzen bir haber. Ayrıca Türkçe dışındaki dillerde de Adobe yazılımlarını kullanabilmek uluslararası faaliyet gösteren firmalar için kullanışlı olacaktır.

Donanım Maaliyetlerinden Kurtulun:

Adobe Creative Cloud üzerinde çalışan yazılımlar aslen sizin işlem yaptığınız bilgisayarda değil de uzaktaki bir sunucuda çalıştırılmaktadır. Bu nedenle işlem yaptığınız bilgisayarın donanımının yazılımları çalıştırabilmek için önemi kalmamaktadır. İşletim sistemi, işlemcisi, belleği ya da grafik işlemcisi ne olursa olsun bilgisayarlarınızı bu yazılımları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Tek gerekli olan internete bağlanabilen ve güncel tarayıcıları destekleyebilen bir bilgisayar. Böylece donanım güncelleştirme ya da yeni bilgisayar satın alma maliyetlerinden de kurtulmaktasınız.

Projelere Özel Kiralama Mantığı

Eğer sadece belirli projeler üzerinde çalışırken Adobe yazılımlarını kullanma ihtiyacı hissediyorsanız Creative Cloud proje bazlı Adobe yazılımlarını kiralama imkanı sunacaktır. Böylelikle kısa bir süre ihtiyacınız olacak bir yazılıma gereksiz bir ücret ödemekten kurtulacaksınız.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?