Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Güncel Haberlerden Notlarım..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Öylesine bir sörfe başlamıştım.Uzun zamandır hiç takip edemediğim haberlere göz atmaya başladım.. Aralarında gördüğüm bazı önemli gelişmeleri , haberdar olmanızı istediğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim.. İsterseniz hiç vakit kaybetmeden bunlara göz atalım.. 🙂

# İlk olarak biliyoruz ki enerji bizim için çok önemli.. Bataryalarımız , şarjlarımız bazen bizi olmadık yerde yüzüstü bıraktığı olmuştur. Kimimizin tableti , kimimizin telefonu .. Daha önce de görmüştüm ama şimdi bir haberiyle karşılaştım. Bir firma enerji depolayan bir cihazı satışa sunmuş. Telefonunuzu şarj yapabileceğiniz ve sizi bu müzdariplikten kurtaracak bir ürün geliştirmiş.. USB çıkışı veren ürünü tüm usb ile ilgili cihazlarınızda kullanabilirsiniz.. Artık illa priz aramaya gerek yok 😀 Bu konu hakkında yazıyı incelemek için tıklayınız.. 

#Nokia şirketi linux mühendisi aramaya başlamış.. Neden aradığı da daha sonradan tahmin edilmiş ya da açıklanmış gibi.. Bunun sebebi harita servisini özelleştirmek ve şirket kendisine ait bir harita servisi oluşturmak gibi bir amaçları var .. Bakalım ios , Nokia , Google’ den sonra sıra Nokia’ya gelecek mi bakalım.. 🙂 Bu konu hakkında yazıyı incelemek için tıklayınız.. 

#Artık yavaş yavaş yazılımcılara, yazılım yöneticilerine özel bir sinerji ortamları oluşturmak için etkinlikler düzenlenmeye başladı.. 8 Aralık 2012 tarihinde Lean Kanban Ceo’su David J. Anderson yazılımcı yöneticiler zirvesinde konuşmacı olacakmış.. Bu konu hakkında daha detay için tıklayınız.. 

#Cebimizde onca kart taşımanın sonuna yaklaşıyoruz gibi.. Bundan daha önce de bahsedilen haberlere göre cipli kartlara geçileceğini söylemişlerdi.Ne zamandır bekliyoruz ama proje artık son aşamasına yaklaşmış gibi.. Bakan Ergün söyle bir açıklamada bulunmuş :

Ergün, yeni kimlik kartlarıyla hem vatandaşlara kamu binalarına girişte kolaylık sağlanacağını hem de güvenlik kontrollerinin daha kolay sağlanacağını, ileriki aşamada da kartlarla stadyum, sinema, okul gibi farklı ortamlarda geçiş kontrolü ve bilet hizmetlerinde de kolaylık sağlayacağını söyledi.

Onlarca uygulama tek kartta toplanacak

* Akıllı kimlik kartları sağlıktan sosyal güvenliğe, ulaşımdan bankacılık sistemine kadar birçok alanda hayatı kolaylaştıracak.
* Kartlar vizesiz sınır geçişlerinde seyahat belgesi (e-pasaport) yerine de geçecek.
* Tek Ulaşım Kartı Projesi hayata geçtiğinde, metro, otobüs, vapur ve trenlere binişlerde akıllı kimlik kartı kullanılacak.
* Yeni kimlik kartları kamu binalarında kapı girişlerinde de kullanılacak. Bu sayede güvenlik kontrolleri kolaylaşacak.
* İleriki aşamada stadyum, sinema, okul gibi farklı ortamlarda geçiş kontrolü ve bilet hizmetlerinde de kullanılacak.

Biz de bir an önce merak ediyoruz bu kartların çıkacak zamanını.. Böylece her özelleşmiş kartın tek bir kartta kullanacağı ve diğer kullanıma açılacak özellikler için de gerçekten hem tasarrufa geçileceği hem de daha pratiklik sağlayacağı görünüyor.. Açıkçası bunları okuduğumuzda kulağımıza hoş geliyor .Umarım böylesine özellikli bir kartın problemi veya sıkıntısı olmaz.. 🙂 Bu konu hakkında daha detay için tıklayınız.. 

office-pro-plus-2013

#Office 2013 ile ilgili birkaç haber okudum.. Bu haberi okuduktan sonra aslında bende düşündüğüm şeylerin gerçekleştiğini görmeye başladım. Bu bir nevi tahmin değil , bir gereklilik duyulan bir durumdan kaynaklı bir tahmin olduğunu söylemek istiyorum. Artık ” Cloud ” yapısını hayatımızın içinde yaşamaya başlıyoruz.. Biz farkında olmasak da bize adım adım yaklaşmaya başladı.. 

Yeni Windows 8 ile beraber kullanıma açılmaya başlanacak olan Office 2013 yeni windowsun tasarımına uygun bir şekilde geliştirilmiş. Metro ekran geçişleri , SkyDrive kullanımının daha da aktif hale getirilmesi ve kullanıcı hesaplarının artık tüm özelliklerini içeren bir anahtar görevi göreceği sistem bu sürümde kullanılmış. Hani bir TC kimlik numaranız sizin tüm işlemleriniz için yeterli bir numara ise , Web üzerinde de artık tüm kişisel ayarlarınız , tercihleriniz , dosyalarınız .. Açıkçası gerekli olacak her şeyiniz bir kullanıcı hesabınız üzerine entegre edilmiş ve tüm sistemleriniz o kullanıcı hesabına bağlanarak etkileşimli çalışır hale gelmeye başladı.. Bakarsanız sosyal ağlarınızın birbiri üzerinde nasıl entegreli çalıştığını göreceksiniz.. Artık Microsoft’ta kendi içerisinde ürün yelpazesi üzerinde bunu kullanmaya başlamış gibi.. Bu konu hakkında daha detay için tıklayınız.. 

#İlk defa duyduğum bir etkinlikten bahsetmek istiyorum.. Google’nin 13.sünü düzenlediği Big Tent etkinliği.. İnternet – Bilgi – Gelecek – Hizmet konularının görüşüldüğü bir etkinlik olduğunu ve  teknoloji dünyasının fikir liderleri, siyaset arenasından karar vericiler, akademisyen ve kullanıcıları aynı çatı altında buluşturduğunu öğrendim. Kısaca siz de göz atıp hakkında biraz daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.. Size yardımcı olacak birkaç adres vermem gerekirse :

  1. Haberin adresi .. 
  2. Google Big Tent 

#Gün geçtikçe teknoloji ile eğitimin entegreli halde bilişim tekn
olojilerinin uygun bir şekilde kullanılması eğitimin kalitesini de arttırdığını gösteriyor.Zambak Yayın Grubu, tabletli eğitim sistemine yeni geliştirdikleri Teknoloji Destekli Eğitim Seti ile katkıda bulunuyor.Sınıf seviyesine göre  hazırlanan ders içerikleri 8 Gb’lık bir flash disk içerisinde yerleştirilmiş  , akıllı tahta , pc , tabletlerde kullanılabilecek bir yazılım geliştirmişler.. İçerisinde konu anlatımı , test , deney , gözlem ve tüm ders materyalleri mevcut.. Kalan boş kısım ise öğretmenin kullanacağı depolama alanı 🙂  Bu konu hakkında daha detay için tıklayınız.. 

html5+css+js

#HTML 5 standardı çıktı çıkalı yeni yeni uygulamalarda kullanılmaya başlandı bile.. Pek sık duymasak da özellikleri bizi çok umutlandırıyor .. Şimdi birkaç özelliğinden daha bahsetmek istiyorum.. Yada ilk olarak şunu söylemek istiyorum.. İnternet üzerinde dolaşacağımız zaman , bir alışveriş sırasında ya da bir form doldurma sırasında veya herhangi bir durumda internet bağlantınızın gittiğini varsayalım.. Bağlantının gittiğini ancak bulunduğunuz sayfadan başka bir adrese geçtiğinizde anlayacaksınız. Ve belkide form üzerinde gerçekten de önemli doldurduğunuz bilgilerinizin ne durumda olduğundan habersizsiniz.. Hele bir alışveriş üzerindeyken ya da banka hesaplarınızı kontrol ederken.. İşlem oldu mu olmadı mı ? Tekrar dolduracak mıyım bunların hepsini diye sıkıntı yaşarız..

Sizce de öyle değil mi ? HTML 5 standardında uygulamaların offline çalışma özelliği getirilmiş.. Belli başlı simgeler ile bu durumdan sizi haberdar ediyor ve size bulunduğunuz durumdan haber sağlıyor … Bu konu hakkında biraz daha araştırma yapıp daha detaylı bilgiyi blogumda paylaşmayı düşünüyorum. Gerçekten bende merak ediyorum.. Eğer konu hakkında fikirleri olan arkadaşlarım varsa bizimle paylaşabilirler.. Çok memnun oluruz 🙂 Bu konu hakkında daha detay için tıklayınız.. 

Şimdilik aktaracaklarım bu kadar.. Esen kalın.. 🙂

 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?