Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


#Kısa Kısa Finaller Sonrası..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

 

Merhaba arkadaşlar..

Finallerimiz biteli neredeyse bir ay oluyor ve tatilin , gezilerin sona ermesiyle artık hayata yönelik bir şeyler yapmanın sırasına geldik.. Yine küçük bir kaçamaklar yaparak tatili oluşturuyorum kendime ama olsun.. Hayata şaka yapmak yok artık 🙂

Bu ikinci sınıf bitti üçe merdiven dayadık.. Ama kesinlikle bunu belirtmeliyim ki kalma riskinin yüksek ve gerçekten de basit derslerin öğrenciyi en çok zorladığı yıl geldi bana.. Öğretmenlerin öğrenciyi her türlü bırakma politikalarıyla geçti.. Üniversiteler işte..

Ters köşeler , hocaların sıkıntı çıkartan halleri ve vize – final stresleriyle tam bir kaos oluşturdular öğrenciler için ..

Ben ikinci sınıfta şunu gördüm. . Belkide daha yeni uyanıyorum ama hayatta her şey ezber .. EZBER..

Taklitler ve ezberlerle dolu bir yaşam sürdürüyoruz.. Yaratıcılık dediğinizde sadece sözlük anlamı var sorduğunuzda..En basit örnek olarak o kadar sınavlar yapılıyor , o kadar hepsi ezbere dayalı bilgiye ekdeksli sorular..

Ama hepsinin bir gidişat yolu var.. Yine onları ezberlemek size düşüyor..

İkinci sınıfta olmasını istediğim en çok şeyin aslında geç kalınmış olsa da uygulamalı eğitime geçilmesi.. Vize ve finallerin aslında bir hafta içerisindeki çalışmaya göre değil de bir yıl içerisindeki performans ve yeteneğine göre verilmesi daha adil olacağını düşünüyorum..

Bu sene birçok haksızlıklarla karşılaştım.. Yaptığım proje ve ödevlerde her zaman detaycılık gösterip özenerek yaparım.. Ve bundan daha kötüsü ile karşılaştığım ödevlere yüksek puanlar gördüm..  Şaşırdım hep ve bir o kadarda üzüldüm .. Ama burası üniversite, hayatın gerçekleri ..

Bildiğim bir şeyde sürekli tereddütler yaşadım.. Hangi öğrendiğim doğru diye..  Final sırasında bile şüphelerde kaldığım anlar oldu.. Şansıma güvenip doğru yanıtladığım zamanlar oldu..

Ama en çok çalışmaktan ve dersi takip etmekten zevk aldığım Öğretim Tasarımı dersiydi..  İkinci sınıfa özgü Materyal ve Öğretim Tasarımı dersi .. Gerçekten bir şeyleri öğrendiğim , yeni şeyler keşfettiğim , öğrenmekten zevk aldığım bir ders.. Biraz uğraştırdı bizi ama her şeye değdi..  Eğer bir böteye hazırlanan öğrenci iseniz ya da ikinci sınıfa geçtiyseniz kesinlikle bu derse emeğinizi daha fazla verin. Çünkü bir şeylerden daha fazla öğrendiğinizi göreceksiniz 😉

Bir insan eğer üniversiteye kadar gelip ve bir de eğitim fakültesine geliyorsa onun karakteri , fikirleri ve düşünceleri oturmuş olmalı az çok.. Verimli , doğru bir birey olmalı.. Ama öğretmenlik için kpss olmasa eğitim sistemini hiç düşünemiyorum.. Hiç olmazsa bir kısmı elenip başka dallara yöneliyorlar..

Bu arada Karma Öğretim öğrencisi olarak bu eğitim öğretim yılı boyunca çok zevk aldım.. Şu son düzenlemeye göre ikinci ve karma öğretimler kapatıldı.. Bu çok daha mutlu edici bir haber oldu. Asker yetiştirir gibi öğretmen birey yetiştiriliyor ama bunların sadece 10 da 1 bile alınmıyor.. Ne kadar üzücü bir durum ile karşı karşıyaydık.. Bu durumun farkına varıldığı için çok mutluyuz. 🙂

Kapatıldığı için memnunum. Ama bu sefer de nasıl bir macera bizi bekliyor onu hep birlikte göreceğiz.. 🙂

Bu sene pek etkin olamadım , çünkü gerçekten karma öğretim öğrencisi olmama rağmen zamanım hiç olmuyor, yetişemiyordum.. Birkaç önemli etkinlik haricinde aslında pek te çok şey kaçırmış değilim gibi düşünüyorum.Ama her şeyden önemlisi takip etmelisiniz.. Geleceğe yönelik bir şeyler istiyorsanız yönelmelisiniz..

Ve bu ilk senemi evimizde geçirdik.. 2.sınıfın başında çok sevdiğim arkadaşlarımla beraber çıktığımız evimizde ilk yılımızı başarılı bir şekilde atlatmış bulunuyoruz.. Bir arkadaşımızı aramızdan ayırdık bazı sebeblerden dolayı ama inşallah hayırlısıyla bu şekilde yolumuza mutlu ve güçlü bir şekilde devam ederiz.. Şenol ve Adem kardeşlerim ile güzel bir üniversite yaşantısı içerisindeyiz..  Hayatın tadına varmak , yaşamak ve sevmek , mutlu ve huzurlu olmak çok güzel.. 🙂

Eğitim ile ilgili son söyleyeceklerim ise şunlar olacak ..

Size  tavsiyem ezberi elinizden asla bırakmayın.. Eğer hedefiniz yükseklerde ise ezberi elinizden bırakmayın.. Matematik dersi olsa da yine ezberleyin.. Korkmayın ezberlemekten , faydasını göreceksiniz..Ezberinizi kuvvetlendirin.Bana hak vereceksiniz..

Son sözüm bu olacak .. =)

Hoşçakalın..

 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?