Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Google’nin Yeni Projesi: Project Glass..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

 

Merhaba arkadaşlar..

Bir Google ki ne pir ne pir.. Yaptığı işlerle her zaman kendinden söz ettiriyor. Şimdide yeni bir gözlük projesi ile karşımızda..

Öncelerden öyle bir dijital gözlük hayalimiz olurdu. Şu işlevi yapsın , onu yapsın , bunu da yapsın diye.. Eskiden dediğim bundan 2-3 yıl öncesine kadar tek bir işlevi varken şimdi en az tek bir işlevden hatta gelişmiş sistemlerle entegre olmalarından bahsediyoruz.. Bu çok güzel bir haber..

Her ne kadar tek başına işlevi olan birşey her zaman daha kaliteli oluyorsa,  görev yükü nesnenin arttıkça bozulma oranı o kadar da artıyor.. Bakalım teknoloji bize daha ne kadar nimetlerini gösterecek.. Hatta Google’nin nimetlerinden daha ne kadar faydalanacağız? demeliyiz.. Böylesi daha doğru olacaktır.. 🙂

Gözlük kullanıcılara arttırılmış gerçeklik ((Augmented Reality)) sunuyor. Gözlüğün sağ göz üzerinde bir lens ile bir kamera bulunmakta.Bir akıllı telefonun işlevlerini kolayca görebileceği için hayatı kolaylaştırdığı gibi bize tasarrufta sağlayacak..

Bu işler için yeni bir teknoloji kullanılıyor. Head-up display adı verilen bir teknoloji ile gözün önüne gelen bir ekranla gerçek hayata bilgi aktarmayı amaçlayan katmanlı bir gerçeklik olarak açıklanıyor.Sesle komut vererek gözlüğün çektiği fotoğrafları Google Plus+ hesabına aktarabiliyor.Randevuları hatırlıyor , gelen mesajları iletiyor.Video çekerek arkadaşların ile kolayca paylaşma imkanı sunuyor.. Ayrıca  çekilen videolar hd 720p kalitesinde ! Harita uygulamaları ile birlikte de çalışabiliyor.. Kaybolduğunuz anda hemen yardımınıza koşuyor..

Yani işin kısacası o yanınızda olduğu sürece hiçbir yere kaybolamazsınız 🙂 Ve her anınızı kendi gözünün bakış açısıyla yakalayabileceğiniz bir pratik cihaz olacak.. Ne diyelim , iyi bir iş çıkartıyor yine Google..

Tanıtım videolarını izleyerek daha fazla tecrübe edinebilirsiniz..

Gözlüğün Analizi:

Daha fazla ayrıntı için surayı ziyaret edebilirsiniz.. 
 

Kaynaklar :
http://teknoloji.milliyet.com.tr/google-project-glass-i-dogruladi-/intelturkiye/haberdetay/05.04.2012/1524428/default.htm


http://www.androidauthority.com/google-glasses-project-glass-competition-alternative-73115/
 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?