Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Kaspersky’ın Evladını Kaçırdılar..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

 

 

Ünlü Rus antivirüs programı Kaspersky‘ın sahibi Eugene Kaspersky‘ın oğlu Ivan Kaspersky‘ı geçtiğimiz günlerde kaçırdılar. Baba Kaspersky oğlunu kaçıran kişilerin sosyal ağlardan(Facebook, Twitter vs.) takip ettiklerini ve fırsat bulduklarını söyledi. Dünyanın en popüler bilgisyar virüs programı sahibi ve oğlu kaçırılan Kaspersky ailelerin ve çocukların sosyal ağları kullanma alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmelerini söyledi.

Modern dünyada suçların neredeyse tamamı teknoloji ve internet ile bağlantılı işleniyor, bu olayda en belirgin örneklerinden biri. Kaçırılan çocuk ünlü bir iş adamının oğlu olunca tabii ülkenin tüm istihbarat örgütü bu iş üzerine yoğunlaştı, başarılı bir opersyonla çocuğu kaçıran şebekeyi çökertip çocuğu kurtardı. İnsanlar kişisel bilgilerini sosyal ağlara yazarken, nerede ne yaptıklarını yazarken dikkatli omalılar.

Eugene Kaspersky şöyle söylüyor: “Ivan’a sosyal ağlarda kişisel bilgilerini nasıl paylaşması veya paylaşmaması gerektiğini söylemeyerek hata yaptım. Siz de aynı hatayı yapmayın ve çocuğunuzu istenmeyen durumlardan korumak için bir an önce harekete geçin. Bilgisayar güvenliğine karşı olan tehlikelerin yanı sıra, sosyal ağlar da aslında fiziksel bir güvenlik tehlikesi.

Sosyal ağların kişisel iletişime yeni bir bakış açısı getirdiğini belirten Eugene Kaspersky “İnsanlar olabildiğince açıklar ve fikirlerini paylaşırken kendilerini rahat hissediyorlar. Aynı zamanda iş arkadaşlarının özel hayatlarının da bir parçası olmasına izin veriyorlar. Burada hiçbir art niyet görmüyorum ve aslında bu yaklaşım gelecekte insanların nasıl iletişim kuracaklarını ve hareket edeceklerini gösteriyor.

SONSUZA KADAR KALACAK
Eugene Kaspersky’ye göre unutulmaması gereken bir diğer konu ise bilgisayar kullanıcılarının internete postaladıkları her şeyin, internette sonsuza kadar kalacak olması. Eugene Kaspersky “İleride, çocuklarımız sosyal ağda paylaştıkları bilgilerden pişmanlık duyabilirler. Paylaştıkları her şey, ilerideki kariyerlerini, sosyal statülerini, ilişkilerini zedeleyebilir ve şantaj için kullanılabilir” diyor.

Ivan Kaspersky suan ailesi ile beraber.. Babası dünya devi güvenlik şirketi Kaspersky’ın sahibi .. Hep söylerler şu güvenlik zincirlerini kırmayın , su uyarılara uyun , sunları yaparsanız ileriye dönük sıkıntı ve dertler başınızdan eksik olmaz diye..Bu olayı eğer bir başka kişi üzerinden söylemek gerekirse ihmalliğin verdiği açık derdik.Ama böyle gerçekleşen bir olayda diyecek pek söz yok doğrusu.. 🙂

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?