Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Fatih Projesi nedir ? Geleceği nasıl etkileyecek ?

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar ..

Şu sıralar ismini sıkça duyduğumuz Fatih Projesi hakkında , görsellerle , alıntılarla destekleyerek daha anlaşılır hale getireceğim.Bu proje eğitim sistemimizin bir dönüm noktası , bir başyapıtı , bir eğitim – öğretim devrimi.. Avrupa sistemleri ile rekabete sokacak bir yenilik..

İlk önce söyle soralım Fatih projesi nedir , hangi amaçları taşımaktadır ?

Fatih (Fırsatları Arttırma, Teknolojiyi İyileştirme Hareketi)  Projesi yaklaşık 1,5 milyar TL’ye mal olacak bir eğitim-öğretim sisteminin teknolojik altyapı ile güçlendirerek öğrenciye en iyi şekilde imkanı sunarak daha gelişimci , daha geleceğe dönük bakan gençler yetiştirmeyi amaçlar..Bunu biraz daha açıklayalım.Bu proje ile hangi amaçlar gerçekleştirilecek ve hangi hedeflere dönük olacak bunları inceleyelim..

 1. Sınıfları birer ?teknoloji merkezi? haline getirecek.
 2. Projeyle, okullardaki bilgisayar odalarının kullanımına da son verilecek.
 3. Her öğrenci, bilgisayarı kendi sınıfında kullanacak.
 4. Üç yılda tamamlanacak proje ile 42 bin okuldaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar,projektör cihazları, 38 bin 688 çok amaçlı fotokopi makinesi ve akıllı tahtalar 40 bin okula dağıtılacak.
 5. Projede, kara tahtanın yerini akıllı tahta alacak.Böylece artık öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tebeşir tozu yutmaktan kurtulmuş olacak.
 6. Öğretmenler; bilgisayar, projeksiyon cihazı, özel kalem, tahta olarak kullanılacak platform ve yazılımdan oluşan ?akıllı tahtada? harita, grafik ve video gösterimleri yapabilecek.
 7. 2 milyar TL harcanacak projede köy okullarına da bilgisiyar ulaştırılacak.
 8. Sınıflarda, e-kitaplarla ders yapılacak.
 9. Öğretmenler, klasik tahta yerine, doğrudan bilgisayara bağlı tahtalarla ders işleyecek.
 10. Öğrenciler, işlenen konuları, tahtadan kendi bilgisayarına aktarabilecek.
 11. öğretim programları, bilişim teknolojisi destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulacak, her ders için yine e-kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.
 12. Bunun için gerekli olan Bilişim Öğretmenleri Eğitim Fakültelerinden mezun olmuş öğretmenlerden sağlanacak..Bir nevi böte’nin geleceğini etkileyen bir proje olacak.
 13. Projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor.
 14. Eğitimde Bilgisayar öğretmenlerine verilen değer düşürülmüştü.Bu sayede herkesten daha değerli bir konuma taşınarak el üstünde tutulacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ;

Orta öğretimde başlayan, 3 yıl içinde okul öncesi eğitime inmesi planlanan projeyle eğitimde fırsat eşitliği ve kalitenin artırılmasını amaçladıklarını belirten Bakan Çubukçu, projeyi ”adından çok söz ettirici, örnek bir proje” olarak nitelendirdi.

Günümüz şartlarında eleştirel düşünce, etkin problem çözme yeteneği, bilgisayar okur yazarlığı gibi özelliklere sahip olmayanların diplomalarının çok fazla bir önem taşımadığını kaydeden Çubukçu, ”Fatih Projesi’nin, bir anlamda eğitimde bir çağı kapatıp bir çağı açacağına, gençleri teknolojiyle, bilgiyle, dünyayla buluşturacağına inanıyorum. Ana hedefimiz olan Cumhuriyetimizin 100. yılında istikrarı, bölgesel ve küresel ölçekte ekonomiye sahip lider Türkiye’nin nitelikli, donanımlı bireylerinin yetiştirilmesinde, eğitim ortamlarının iyileştirilmesinin sağlanmasında yeni bir adımı daha arkada bırakıyoruz” diye projenin hedeflerine dair açıklamada bulundu.

Çocukların çağın gerektirdiği donanıma, bilgi ve beceriye, yaratıcı, üretken ve bilgiyi hayatlarında kullanan bireyler olarak yetiştirilmesini amaçladıklarını anlatan Çubukçu, teknolojide hızlı bir değişim olduğunu, bu değişimi yakalayabilen toplumların bilgi toplumu olabileceğini söyledi. Bakanlık olarak Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüştürülmesi için yoğun çalışma yürüttüklerini vurgulayan Çubukçu, bu konudaki en büyük gücün genç insan kaynağı olduğunu belirtti.

Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Amacımız, dinamik ve genç insan kaynağımızı çağın gerektirdiği teknolojik donanıma sahip, soran, sorgulayan, geleceği şekillendiren nesiller olarak yetiştirmektir. Tüm okulları bilgisayar ile donattık, bilişim teknoloji sınıflarını kurduk. 2002’de 85 öğrenciye bir bilgisayar düşerken 2010’da 15 öğrenciye bir bilgisayar düşüyor. 2003’te çok az okulda, sınırlı internet erişimi varken bugün ilköğretimde okulların yüzde 96’sında, orta öğretimde de yüzde 100’ünde internet erişimini sağladık. Okullarımızın tamamını her türlü bilişim teknolojisi araçlarıyla donatmak istiyoruz. Amacımız Türkiye’nin her yerinde öğrencilerin sosyo ekonomik durumu ve şartları ne olursa olsun bilişim teknolojisi olanaklarından yararlanmasıdır.”

”Teknolojinin eğitimde kullanımı ne kadar gelişirse gelişsin eğitimin ana unsuru öğretmenlerimizdir” diyen Bakan Çubukçu, öğretmenlerin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olamayacağını vurguladı. Fatih Projesi’nin bileşenlerinden birinin öğretmenlerin hizmet içi eğitimi olduğunu hatırlatan Çubukçu, okullarda görev yapan 608 bin öğretmenin yüz yüze ve uzaktan eğitimle sisteme, eğitim içi hizmete hazır hale getirileceğini söyledi.

Çubukçu, projeyle öğretmenlerin Türkiye’nin her yanında aynı teknolojik alt yapıyı kullanabileceğini anlatarak, ”Projenin sonunda öğretmen eğitimine yönelik Türkiye’nin her ilinde en az bir hizmet içi eğitim sınıfı kurulmuş olacak, bu yöntemle mekan ve zaman konusunda da ayrıca tasarruf yapmış olacağız” dedi.

Biraz geçmişten örnek almak gerekirse Avrupalılar Sanayi İnkılabını başlatarak çok büyük gelişim göstermiştir.Birçok sömürge yolları elde etmiştir.Bizim bu sanayi kuşağını yakalamamız çok zor oldu.Ki şuan hala aramızdaki açığı tam anlamı ile kapattık diyemeyiz.Hala fark görülebiliyor.Teknoloji içinde aynı durum söz konusu olabilir.Suan baktığınızda Avrupadan sadece birkaç adım gerideyiz.Bu başlanan eğitim reformu ile daha çağdaş bir eğitim , yetişen öğretmenlere dahi iyi imkan , daha rekabetçi bir ortam ve daha başarılı bireyler yetiştiştiğini göreceğiz..Hadi hayırlısı.. 🙂

 

Bu proje hakkında daha detaylı bilgi almak için :Resmi Web Adresi

Kaynak : 2 | 3

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?