Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Kesik İnternetin Bedeli 90 Milyon $

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Mısır’da internet kesintisi kararından dönüldü, ancak zarar büyük. OECD’nin yaptığı açıklamaya göre Mısır’da isyancıların organize olmasını engellemek amacıyla gerçekleştirilen internet kesintisinin maliyeti ağır oldu. 90 milyon dolarlık ticari zarar doğduğunu açıklayan OECD’ye göre, ülkede düzenlenen gösteriler nedeniyle hükümet tarafından engellenen iletişim ve internet hizmetlerinin uzun vadeli etkisinin daha önemli olabilecek. Mısır dışından sağlanan söz konusu hizmetlerin engellenmesinden, uluslararası ve yerel yüksek teknoloji şirketlerinin olumsuz yönde etkilendiği belirtilirken, 5 günden fazla süreyle engellenen telekomünikasyon ve internet hizmetlerinin maliyetinin gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 3-4’ünü oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Sunucuların Kapatılması

İktidar karşıtı halk hareketlerinin yaşandığı Mısır?da ülkenin internete erişimini sağlayan son servis sağlayıcı da dün gece hizmeti durdurdu.

Kahire Borsası ve pek çok büyük şirketin müşterisi olduğu Noor ISP, hükümetin internet servisini durdurma talimatına daha fazla direnemedi.

Mısır?daki hükümet, muhalif protesto eylemlerinin organize edilmesini zorlaştırmak için internete erişimi 27 Ocak?ta yasaklamıştı. Etisalat Misr, Link Egypt, Telecom Egypt ve Raya gibi ISP?ler aynı gün internet bağlantı hizmetlerini kesti. Pazarda yüzde 8?lik paya sahip Noor ise bugün fişi çekti.

ESKİ TEKNOLOJİLER RAĞBETTE

Genişbant internetten yoksun kalan Mısır halkı, çareyi eski teknolojileri kullanmakta buluyor. Haberleşme ve örgütlenmede faks makinelerinden çevirmeli ağ bağlantısına kadar pek çok eski yöntemi deneyen Mısırlılara uluslararası sivil toplum kuruluşları da destek olmaya çalışıyor.

Bu aktivist gruplarından Re-Build ve Telecomix, normal telefon hatları üzerinden çevirmeli ağ bağlantısı sağlayabilmek için pek çok uluslararası telefon numarası ve sunucuyu Mısırlılara ücretsiz sunuyor. Bu numaralar Twitter’da #egypt ve #jan25 tagleriyle yayınlanıyor.

Ayrıca Fransa, ABD, İsveç, İspanya, Kanada ve diğer pek çok ülkede telefon firmaları, Mısırla görüşme için bedava servis hatları tahsis etti. Bu özel kodlu hatları kullananlar Mısır kaynaklı gelen ve giden çağrılar için ücret ödemiyor.

WikiLeaks belgelerinin yayınlanması sırasında ABD ve Avrupa’da karşılaşılan devlet bakısı ve tehditlere karşı siber alemde direniş başlatan Anonymous grubu da Mısır’daki temas noktalarıyla sürekli faks mesajlaşması yapıyor. Bir mesaj merkezi gibi çalışan grup, yazılımlar kullanarak Mısırdan faksla gelen örgütlenme ve duyuru gibi mesajları otomatik olarak Mısır ve diğer ülkelerdeki önemli noktalara yine faks yoluyla dağıtıyor.

Kaynak  : 1 | 2

YORUM : Merhaba arkadaşlar; Bu haberi okuduktan sonra bir beyin fırtınası yapma gereksinimi duydum.Bu teknoloji bu kadar kullanıyoruz,ve sürekli güncellenmelere ayak uydurmakta zorluk bile çekebiliyoruz..Tam bir ürüne ya da gelişime ayak uydurduk diyelim , ertesi gün ya da bir ay sonra yeni bir tanesi çıkıyor.Böyle bir dünyada bu haber için anlatılanlar korkunç derecede ürkütücü.Düşünün suan herşeyi yapabildiğiniz altyapı sisteminiz , internetiniz var.İç karışıklık sebebiyle internetinizi elinizden alıyorlar.Ve dünya ile bağınızı koparıyorlar.Eski devirde kalma (diyorum) çevirmeli ağ sistemlerini kullanmaya başlıyorsunuz.Süreli internet bağlantısı , hızı yeni sisteme göre 100 kat düşük bir bağlantı ile hayatta kalmaya çalışıyorsunuz..Bu bir ülke için kıyamet alameti gibi birşey.. İnternet sorununun çözümünden çıkan tablo ise 90 Milyar $ ..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?