Teknoloji ve Hayata dair günceler

Youtube’deyiz!


Kategoriler


Son Yorumlar..


Sean Parker anektodları.?! | Napster , Facebook Developer..

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

   7 yaşında programlama öğrenmeye başlar, daha lisedeyken bir çok uluslararası siteyi hobi olarak kırıp adminlerini bilgilendirir ki babası ile bir tartışması sonucunda babası bilgisayarı elinden alıp kilitler. Bu esnada parker yalnızca “baba log out olmam lazım” diye ağlar nitekim fbi kendisine ulaşmakta geç kalmaz, zarar vermediği için yalnızca kamu hizmeti yapmakla cezalandırılır. Lisede bir sene hep A alıp bir sene kalmaktan son anda kurtulur ki bunu da sadece kimsenin kuklası olmadığını göstermek için yapar. Ailesinin kolej ısrarına rağmen lise bitince internet yoluyla tanıştığı ekürisi, bir diğer yetenekli hacker Shawn Fanning‘in napster projesine destek vermek için san francisco’ya taşınır ki bu evden ilk ayrılışıdır.

Partiler içinde boğulurken napster’ı yaparlar, ilk senede milyonlarca kullanıcıya ulaşmalarına rağmen telifli müzik dosyalarını illegal paylaştıklarına karar verilir ve napster doğduktan 14 ay sonra hakim kararı ile kapatılır. Daha sonra yeniden açılmasına rağmen hem piyasada rakipler oluşması, hem de fanning’in diğer ortaklarının dahi çocuk parker’ı uzaklaştırması nedeniyle napster asla eski seviyesine dönemez. 2001-2004 yılları arasında plaxo‘yu kurar ki kurana kadar ve kovulduktan sonra yine işsizdir. Yatırımcılarının onu kovması uyuşturucu yüzündendir. 2004′ te bir gün oda arkadaşının stanford‘da okuyan kız arkadaşının bilgisayarında thefacebook yazısını görür. O andan itibaren ne parker, ne zuckerberg, ne de dünya artık eskisi gibi olmayacaktır.

Zuckerberg ile New york’da tanışırlar ve kısa sürede kaynaşırlar. Parker işsiz olmasına karşın hala bir bmw kullanıyordur, 20 yaşındaki zuckerberg’i kafalar ve mentörlüğünü yapmaya başlar. Nitekim facebook‘a zuckerberg’den fazla inanan ve bugün geleceği noktayı o zamandan tasarlayan parker’dır. Facebook’un başkanı olarak yatırımcılarla pazarlık eden, yönetim kurulunun 5 koltuğundan 3 tanesi daimi olarak koparan ve bu sayede yahoo‘nun 2007 de yaptığı 15 milyar dolarlık teklifin reddedilebilmesine imkan sağlayan da parker’dır…

Ancak yine rahat durmaz ve 2005′ te kiraladığı bir evde parti esnasında uyuşturucu kullanımı ile suçlanır. Ceza almamasına karşın yatırımcı baskısı ile facebook başkanlığını bırakmak zorunda kalır. Hali hazırda 7 facebook hissesine sahiptir zaten… 2010 yılında davos’ta bölgenin gece hayatından şikayet eden bir açıklama yaptı, seneye büyük bir yer bulabilirse bir kaç rock star arkadaşı ile tüm zamanların en büyük forum partisini organize edecekmiş. Ara sıra eski arkadaşı shawn “napster” fanning ve chatroulette‘in 18 yaşındaki kurucusu andrey ternovskiy ile bir araya gelip fikir üreten parker, tüm aşırılıklarına rağmen kanser araştırmaları için en fazla bağış yapan kişilerden biri. Linkedin kurucusu ve parker’ın eski arkadaşı reid hoffman onunla ilgili “ona neden katlanıyoruz? iki sebepten; birincisi olduğu yere değer katar, ikincisi çok sadıktır”, paypal kurucusu peter thiel parti canavarı dedikleri ve muhtemelen uyuşturucu bağımlısı olan (proposition 19 için 100.000 bağışlamış) parker’ın howard hughes‘un torunu olduğunu düşünüyor. Wikipedia kurucusu jimmy wales ise onun bir sanatçı olduğunda ısrarlı. Kendisi ise “benim için her zaman bir peri masalı değildi. Tüm başarım hatalarımdan doğdu. Çocukluk hayalleriniz her zaman başarı hikayesidir, gerçek ise çok daha ağır ve dramatiktir” diyor.

Konuyla alakalı bir haberde şöyle deniliyor…

Facebook’un kurucularından iki önemli ismin marihuana sevgisi şaşkınlık yarattı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde çok yoğun bir şekilde kullanılan marihuananın yasal olarak serbest bırakılması için başlatılan kampanyaya Facebook’un kurucu ekibinden Sean Parker ve Dustin Moskovitz destek verdi.
Parker kampanyaya 100.000 dolar bağışlarken Moskovitz ise 70.000 dolar bağışladı. Facebook’un ilk genel müdürü olma ünvanını da taşıyan Sean Parker ve Dustin Moskovitz artık yönetim kurulunda değiller ama ellerinde hala kurucu ortaklıktan gelen hisseleri bulunuyor.

26 yaşındaki Dustin Moskovitz’in elindeki hisselerin değerinin 1.4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu hisseler sayesinde Moskovitz dünyanın en zenginleri listesinde en genç milyarder olarak göze çarpıyor.

Sean Parker ise Facebook hisselerinin %4′ünü elinde bulunduruyor. Bu da yaklaşık 920 milyon dolara denk geliyor.

İşin ilginç bir yanı da marihuana kullanımının yasallaşması için çalışan Proposition 19 adlı kuruluşun Facebook’a reklam vermek istediğinde red cevabı almış oması.

Kaynak

Gelen Arama Terimleri:

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Yorumlar 0
İlk yorumu yazmak ister misin?