Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


FLL JR Kaya Gibi Sağlam Tasarım Ödülü Kazandık!

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

20 Nisan 2019 Cumartesi günü Halkalı 1 Doğa Koleji’nde gerçekleştirilen First Lego League Jr fuarına katıldık. Şubat ayından itibaren hazırlanmaya başladığımız süreçte bu sezonun teması olan Görevimiz Ay hakkında ve mühendislik defterindeki sorulara yanıtlar bulmaya çalıştık. Var olan sorunlar üzerinde uzun uzun konuştuk. Ve bir soruna çözüm bulmak için legoların başına geçtik.

Hazırladığımız modelde roket içerisinde gelen malzemeler kurduğumuz platform içerisinden palete dökülmektedir. Palete dökülen her bir malzeme sırasıyla ayrıştırılarak ilgili saklama kabinlerine doğru yola çıkmakta..

Bir robot yardımıyla malzemeler uzun süre saklanacak ambarlara aktarıldıktan sonra orada bekletiliyor. Su kapsülleri ise durmadan yoluna devam ederek ayrı bir bölümde tutuluyor.

Çalışma alanı iki bölüme bölünmüş şekilde tasarlandı. Kırmızı alan önemli kritik kontrollerin yapıldığı kısım. Geminin, roketlerin, sakalama alanlarının ve sistem ayarlarının yapıldığı kısım. Mavi alanda deney ve gözlemlerin yapıldığı ve yaşam alanlarının olduğu kısımlar bulunmaktadır.

Yaşam alanları içerisinde farklı bitkiler yetiştirilerek en hızlı uyum ve büyüme sağlayanları da yapılan deneylerle seçmeye çalışıyoruz. Modelimiz güneş enerjisi sayesinde enerjiyi uzun süre depoluyor ve buradan kullanıyor. Radarlarımız sayesinde çevrede olan bitene kulak verirken herhangi bir tehdit anında lazer silahlarımızla olaya müdahale edebileceğiz. Aynı zamanda ihtiyacımız olacak herhangi bir durumda 3D yazıcımızla istenilen ürünü çıktı alabileceğiz.

Lego parçalarıyla hazırladığımız büyük modelimizde 3 motor kullandık. Paleti ve roketi hareket ettiren küçük modellerde bir de depolama alanlarına ham maddeleri aktaran rover aracımızda.

Takımımla güzel bir iş çıkardık. Bir de ren geyikleri modelini hazırlamıştık. Noel baba ve ren geyikleri aslında ayın karanlık yüzünde yaşıyorlarmış. Çocuklara dağıttıkları hediyeleri oradan getiriyormuş düşüncesiyle aydaki görevimizi de böylece tamamlamış olduk.

Yapılan bu hazırlıklar ve sunum üzerine “Kaya Gibi Sağlam Tasarım” ödülünü aldık. Öğrencilerimle birlikte FLL Jr sürecinde verdiğimiz emeklerin karşılığını almış olduk. Biz görevimiz ay sürecinde yaptığımız araştırma ve müfredat içerisinde bulunan konularla yeni bilgiler öğrendik. Öğrencilerim arkadaşlarıyla paylaştı ve onlar için büyük ve güzel bir deneyim oldu.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.