Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


m ok ru video downloader, kodu game lab nedir, hc-05 bluetooth modülü uygulamaları, moodle naıl giriş yapılır, inönü üniversitesi bilgisayar muafiyet sınavı soruları, universitede kendimi nasil gelistiririm, usb ye ms dos yukleme, içinde benzetme olan şarkılar, ygd ne demek lgd ne demek lgd ne demek, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1887 Ku92oraB5ePf3zKi2svIBEs72DuDM9-3RAhYeyt7_x6fM_WUV8YJn-8KhvF5OyIC 776f3e2b3d80fc7e5720c1558c78251ad8ae6d13&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Etiketler


MS-DOS Ortamında Kablosuz Ağ İşlemleri

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Parolalar diğer bir tabirle şifreler günlük hayatımızda güvenliğimizi sağlayan temel yapılardan biridir. Sahiplenmek, kontrolü sağlamak adına hep bir şifre koyma ihtiyacı hissederiz. Gün gelir koyduğumuz bu şifreleri unutur ve ne yapacağımızı düşünmeye başlarız. Şifreyi kırmak, kaldırmak isteriz. Kayıt altına alsak da gün gelir not almadığınız kayıtlı parolanızı bile öğrenme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bu şifreleri öğrenebilmek için ms-dos ortamında bazı komutlara ihtiyacımız olacaktır. Başlat menüsüne tıklayıp cmd yazdıktan sonra karşımıza çıkan Komut İstemi uygulamasını açalım.

Açılan konsol ekranında şu komutları giriyoruz:

netsh wlan show profile

Enter dedikten sonra bilgisayarımızda tanımlı tüm wifi ağ profilleri listeleniyor.

MSDOS komutlarıyla wifi ağ profillerini listeledik

Siz hangi profilin parolasını öğrenmek istiyorsanız şimdi o profil için bir komut yazacağız:

netsh wlan show wifi-adı key=clear

Komut satırına kodu yazıp gönderdikten sonra o ağ profiline ait tüm bilgiler bizimle paylaşılacaktır.

Bir ağ profilini seçtikten sonra profile ait bilgileri görüntüledik

Öğrendiğiniz bu hayat kurtaran bilgiyi doğru amaçlarla kullandığınızda bir anlam ifade edecektir. Bilgisayarınızda unuttuğunuz parolanızı hatırlayabilmek için bu yolu kullanarak ağ parolanızı bulabilirsiniz.

Not:Ağın şifresini öğrenebilmeniz için o ağa bağlanmış/bağlı olmanız gerekmektedir.

Yararlı olması dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.