Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


telefon duvar kağıtları, mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr

Etiketler


Arşivler


YÖK 2018 Vakıf Üniversiteleri Raporu

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese merhaba,

Herkes eğitim öğretim hayatında heyecanla yılların geçmesini bekleyip hedeflerini gerçekleştirebileceği bir üniversite hayali kurar. İmkanların fazla olduğu, kendini yetiştirebilecek, vizyon katıp üniversite sonrası iş hayatına geçişte zaman kaybı yaşamaksızın hayata hazırlayan köklü, büyük bir üniversiteye gitmek ister. Geçmişte devlet üniversitelerinin çoğunlukta olduğunu bilinip daha fazla puan çıkartıp daha iyi üniversitelere gitmek istenirdi.

Türlerine Göre Mevcut Üniversite Sayısı

Günümüzde bu düşünceler biraz değişti. Grafikte de görüldüğü gibi vakıf üniversitelerinin sayısı devlet üniversitelerine yaklaşıyor. Farklı bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Puanın yanında artık parası olanın kapıları daha hızlı açtığı bir sürece geçildi. Parayı verenin düdüğü çaldığı bir durumdu. Vakıf üniversiteleri kampüs büyüklüğü, laboratuvarları, öğrenci sayısı, kariyer olanakları, yeni bölümler, ar-ge süreçleri, akademisyenleri ve daha birçok kriterlerle her kulvardan öğrencinin kalbini kazanmaya başladılar. Fakat üniversitelerin tanıtımında yapılan reklamlar ne kadar gerçeği yansıtıyordu?

Dün okuduğum habere göre YÖK güzel bir araştırma yapmış. Vakıf üniversitelerini birçok yönden analiz etmişler, reklamlarda öğrencilere sunulan olanakların ne kadar gerçekçi olduklarını gösteren bir rapor hazırlamışlar. Tercih sürecindeki öğrenciler reklamlara bakarak ve üniversiteyi ziyaret ederek karar vermeye çalışırken bu raporla daha doğru bir karar vereceklerine inanıyorum.


Raporda Neler Var

Raporda, Türkiye’deki tüm vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrenci ve öğretim üyesi sayıları, fakülte ve MYO sayıları, kütüphane büyüklükleri, kitap sayıları, dünya sıralamalarındaki yerleri, mezunlarının KPSS/ALES/TUS gibi merkezi sınavlardaki başarıları, TÜBİTAK proje bütçeleri, öğrenci başı cari giderlerle tam bursluluk oranları gibi bilgilere yer verildi. Tüm bu başlıklarda sıralamalar yapılarak her bir yükseköğretim kurumunun farklı alanlarda sıralamalardaki yerleri, iyi oldukları ve hala iyileştirilmeye açık olan yönleri sunuldu. Kitapta ayrıca YÖK tarafından yapılan geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri, mevzuat çalışmaları ve son dönemlerde sayısı oldukça artan yerinde incelemelere ait görseller de paylaşıldı.

Saraç, Yeni YÖK olarak, devlet ve vakıf yükseköğretim kurumları ile hep birlikte bilim hayatında sürekli iyileşme ve kalite yolculuğunda ilerleme kaydedeceklerine inandığını belirtti.

Dosya: 2018 Vakıf Üniversiteleri Raporu 

Dileğim devlet ve vakıf üniversitelerinin de bilimde yollar açabilecek, gençleri bilim yapmaya özendirebilecek, imkanları doğru amaçlarla kullanıp araştırma ve geliştirmeye ağırlık verip araştırma üniversitelerimizle kaliteli özgün çalışmalar hazırlayıp tüm dünyaya örnek olabilmemizi istiyorum.

 

 

Kaynak: 
http://www.yok.gov.tr/yok-ten-vakif-yuksekogretim-kurumlari-2018-raporu
http://www.yok.gov.tr/documents/10279/43653871/vakif_yuksekogretim_2018.pdf

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.