Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


Kodu Cup Türkiye 2018 Yarışması

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

QNB Finansbank, Habitat ve Microsoft Türkiye işbirliğinde hayata geçen ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor’ projesi, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda çocukların teknoloji okuryazarlığı konusundaki becerilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Bu sene 3.sü yapılacak Kodu Cup Türkiye yarışmasına 8-14 yaş arasındaki bütün öğrenciler katılabilir. Teması “Uzayda Yaşam” olan bu senenin yarışmasına başvuru için son gün 30 Haziran 2018 tarihidir.

Çocukların 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır. Başvurular arasından 8-11 yaş kategorisinden 5 ve 12-14 yaş kategorilerinden de 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecektir. Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır. Her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlara kupa ödülü verilecektir.

Yarışma Teması:

2018 KODU Cup Türkiye yarışmasının teması “Uzayda Yaşam” olacaktır.

Uzayda Yaşam” temasında yarışmaya katılanlar uzayda dünya dışında oluşabilecek yaşam alanlarında, nasıl bir yaşam olabileceğine, hangi koşullarda yaşanabileceği ve ne tür bir sistem ile karşılaşabilecekleri ile ilgili çalışabilirler.

Jüri, oyunun “Uzayda Yaşam” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, oyunun oynanma deneyimini ve program içerisindeki kodların uygulanmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir.

Uygunluk:

Kodu Cup Türkiye 2018 yarışmasına Türkiye’de bir okulda okuyan ve başvuru tarihine kadar, 8-14 yaş aralığında olan her çocuk katılabilir. Çocuklar yarışmaya, 3 kişiden oluşan bir takım halinde katılmalıdır. Çocukların yarışmaya kayıtlarını, öğrenim gördükleri okullardaki bir öğretmenleri ya da Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor inisiyatifi çerçevesinde eğitim veren eğitmenlerden biri yapmalıdır. Çocuklar, kendi başlarına yarışmaya kayıt olamazlar. Yukarıda belirtilen çerçevede kayıt olmayan veya bireysel başvuru yolu ile yarışmaya kayıt olan çocukların katılımları kabul edilmeyecek ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Her takım sadece bir oyunla yarışmaya başvurabilir.

Katılım:

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Öğretmenler başvuruları http://aka.ms/koducup2018 adresindeki formu doldurarak yapmalıdır. Ayrıca bu web sayfasına öğrencilerin oluşturduğu başvuru dosyasını (Word formatında) ve Kodu’da yaptıkları oyunun dosyasını da yüklemelidirler. KODU dosyasının nasıl oluşturulacağı ve masaüstüne nasıl kaydedileceği  https://youtu.be/wFOJfAC6TKA linkindeki videoda anlatılmıştır.

Finalde yarışmacılar, yarattıkları oyunları jüri karşısında tanıtacaklardır. Her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlara kupa ödülü verilecektir. Her bir yaş kategorisinin birincileri, KODU Kupası almaya hak kazanacaklardır.

Finale kalan takımlar, lider öğretmenlerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecektir. Finalistler Ağustos 2018’de https://www.facebook.com/minikparmaklargelecegiprogramliyor/ sayfasında da duyurulacaktır. Finalin yapılacağı tarih ve yer bilgisi katılımcılara ayrıca bildirilecektir. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Haziran 2018’dir.

Ödüller:

Finale 10 takım katılacak ve oyunlarını jüri üyelerine tanıtacaktır. Aşağıdaki kategorilerde sadece öğrencilere ödüller verilecektir. Her bir yaş kategorisinden ilk üç’e kalanlara kupa ödülü verilecektir. Her bir yaş kategorisinin Birincileri, KODU Kupası almaya hak kazanacaklardır.

Önemli Tarihler:

Yarışma için son başvuru tarihi 30 Haziran 2018’dir2018 Ağustos ayı içerisinde ön eleme yapılarak finale kalmaya hak kazananlar belirlenecek ve duyurulacaktır. Eylül ayının 1. veya 2. haftası ise ilk 3’e kalanların belirlenmesi için final ve ödül töreni yapılacaktır.

2017 Temasından..

Kodu Cup 2017’de ise çocuklar “Yeni Nesil Turizm” temasıyla bize eşsiz bir turizm deneyimini oyunlaştırarak sundular ve 8-11 /12-14 yaş kategosinde toplam 6 takım 100’den fazla takım arasından dereceye girdi.

8-11 yaş kategorisinde The Spirit Of Adventure takımı “Grand Adventure : Mission” oyunuyla birinci, Harşena’nın “Labirentten Kaçış” oyunu ikinci, Astro Girls’ün “Space Tour” oyunu üçüncü olmuştur.

12-14 yaş kategorisinde The Coding Explorers takımı “Windmill” oyunuyla birinci, Scorpions’un “İki Arkadaşın Maceraları” oyunu ikinci, Gezdik Gördük Öğrendik’in “Kuşadasını Tanıyalım” oyunu üçüncü olmuştur.

Ek Bilgi:

 

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.