Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


m ok ru video downloader, kodu game lab nedir, hc-05 bluetooth modülü uygulamaları, moodle naıl giriş yapılır, inönü üniversitesi bilgisayar muafiyet sınavı soruları, universitede kendimi nasil gelistiririm, usb ye ms dos yukleme, içinde benzetme olan şarkılar, ygd ne demek lgd ne demek lgd ne demek, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1887 Ku92oraB5ePf3zKi2svIBEs72DuDM9-3RAhYeyt7_x6fM_WUV8YJn-8KhvF5OyIC 776f3e2b3d80fc7e5720c1558c78251ad8ae6d13&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Etiketler


Arduino Uzaklık Sensörü Değerini LCD Ekrana Yazdırma

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Herkese Merhaba,

LCD ekran ve uzaklık sensörü kullanımı derslerinde bu sensörleri öğrenmiştik. Şimdi bu iki elektronik parçayı kullanarak bir devre tasarlayalım ve uzaklık değerlerimizi lcd ekrandan okuyalım. Bunun için hemen ihtiyacımız olan malzeme listesine göz atalım.

Malzeme Listesi:

Devre Şeması:

Devremizi 2×16 LCD ekran ve HC-SR04 uzaklık sensörü kullanarak hazırladıktan sonra kod kısmına geçebiliriz.

Kodumuzu Arduino’ya gönderdikten sonra çalıştırıyoruz.

Sonuç

Ekranın ilk satırında Kemal İKİZOĞLU sabit bir şekilde kalırken ikinci satırda Mesafe değeri yarım saniyede güncellenecektir. 5 cm’den daha yakına Mesafe Yakın; 200 cm’den daha uzağa Mesafe Uzak mesajını gösterecektir. Arada yer alan değerler sürekli duruma göre güncellenecektir. Sonuç olarak bu değerleri alıyorsanız devreniz ve kodlarınız başarılı bir şekilde çalışıyor demektir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Kolay gelsin.

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.