Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


SRV Renk Şeması mail, mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr

Etiketler


Arşivler


Arduino Servo Motor(SG90) Kullanımı

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Merhaba arkadaşlar..

Çocukken oyuncak arabalara olan hayranlığımızı çok iyi biliriz. Sırf o motorları kullanabilmek için uzaktan kumandalı arabalar aldığımızı nasıl unutabiliriz ki 🙂 İlgimiz bir şeyler üretmeye kaydığında kurduğumuz cümlelerden ilki “Şuraya bir motor ekleyeyim ki şu işi yapsın.”  oluyor ve motorları bir yerlere dahil etmeyi çok seviyoruz. Hayatımızın her aşaması bir eylem hali bir hareket hali olduğu için Arduino’da da programlayıp kullanabileceğimiz, harekete geçebileceğimiz motorlar bulunmaktadır. Bugün bu motorların kullanımını öğrenip ilerideki uygulamalarımıza dahil edeceğiz. Bunun için çok heyecanlıyım. Hadi malzeme listemize göz atıp şu motorları bir an önce çalıştıralım.

Malzeme Listesi:

Devre Şeması:

Devremizin kurulumu basit. Servo motor bağlantı kısımlarına soldan sırasıyla topraklama, 5V, sinyal bağlantılarını bağladıktan sonra kurulum tamamlanıyor. Devremizi tamamladıktan sonra kod kısmına geçelim.

Kodumuzu Arduino’ya yükledikten sonra devremizi çalıştırabiliriz. Kodumuzun 22. ve 27. satırlarında yer alan

for (pos = 0; pos <= 180; pos += 5)

kodumuzda 5 değerini düşürdüğünüzde motorumuzun dönüşü yavaşlayacak, değeri arttırdığımızda dönüşü hızlanacaktır.

Böylelikle motorumuzu çalıştırmış ve sağa tam tur, sola tam tur döndürerek ilk motor deneyimimizi yaşamış olduk.

Bir başka dersimizde görüşmek dileğiyle..

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 0
There are currently no comments.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.