Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe, interaktif final com tr, hussein al jasmi boshret kheer türkçe sözleri

Etiketler


Arşivler


Command Conquer Generals & Zero Hour %100 Kurulum

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

Bazı oyunlar vardır, efsane olmuştur. Oynamışsınızdır, kaç kez bitirmişsinizdir. Hala daha bıkmadan oynamak istersiniz. Bilgisayarınızdan kaldırmak istemezsiniz. Gerek tek başınıza gerekse ağ kurup arkadaşlarınızla tekrar tekrar oynamak istersiniz. Oyun zamana meydan okuyan kalitesiyle vazgeçilmez olmuştur. İşte bugün anlatacağım oyun da bu vazgeçilmez efsanelerden  bir tanesi.

Oyun efsane olunca bilgisayarımızdan kaldırmak istemesek de zorunlu olarak biçimlendirme işlemi sonrası siliniyor. Ya da teknik sorunlardan dolayı oyunu bilgisayarımıza hiç kuramayabiliyoruz. İşin sıkıntılı kısmı ise burada başlıyor. Aynı sorunun kurbanları arasında uzun zamandır kuramadığım Zero Hour paketini sonunda kurmayı başardım ve çözümünü detaylıca paylaşmak istedim.

Öncelikle oyun hakkında uzunca bilgi vermek istiyorum.Çözüm kısmına direk geçmek isteyenler bu kısmı atlayabilirler. Zamanında yapılmış ve kalitesinden hala söz ettiren, sıkça tavsiye ettiğim vakit buldukça oynadığım bir strateji oyunu Generals. Ayrıcalığı farklı stratejiler kullanarak karşı tarafı bertaraf etmek. Bunu 1 asker ile de yapabilirsin, tanklarla veya uçaklarla da. En güçlü devleti alıp yenilmek de var, en zayıf devleti alıp yenmekte! Savunma ve saldırı stratejilerin en ufak bir denemede ne kadar ayakta kalabilecek?

Oyun Bilgisi:

Command & Conquer: Generals , Command & Conquer Serisinden bir gerçek zamanlı strateji oyunu. Microsoft Windows için Şubat 2003’te, Mac OS için de 2004’te EA Games tarafından piyasaya sürüldü. Command & Conquer: Generals – Zero Hour adlı bir genişleme paketi de Microsoft Windows için 2003’te, Mac OS için 2005 yılında piyasaya sürüldü. Aspyr Mediaoyunu 2015 yılında Mac OS için tekrar yayımladı.

Olay Örgüsü: 

2013 yılında ABD ve Çin Generalleri ,Orta Doğuda kurulan bir terör örgütü olan Küresel Özgürlük Ordusu (GLA)’na karşı mücadele etmektedir. Oyuncu üç tarafı da kontrol edebilir. Üç harekat toplam 7’şer görev içerir. Hikâye ilk önce Çin, GLA ve son olarak ABD’de devam eder.

Ordular:

USA (Amerika Birleşik Devletleri)

ABD’nin yegane amacı dünyaya hakim olmak, terörizmi bitirip dünyaya demokrasiyi yaymaktır. Ancak bu yegane amaç için ABD’nin kat edeceği yolda yeni engeller, yeni düşmanlar beklemektedir. ABD, düşmanlarını yok etmek için üstün hava gücünü ve üstün teknolojisini kullanır. Diğer taraflara göre daha fazla para kazansa da, masrafları da bir o kadar fazladır. ABD, süper silah olarak hedef bölgeye belirli bir süreliğine yıkıcı hasar veren lazer ışınlarını kullanır.

GLA (Küresel Özgürlük Ordusu)

Orta Doğu’da kurulan terörist bir örgüttür. Amaçları Orta Doğu’da bağımsız bir ülke kurmaktır. Başlarda Çin ile ortak çıkarlara sahip olsalar da, bir süre sonra bu örgüt Çin’e saldırır ve Çin bu sefer, ABD’ye yardım etmeye başlar, ABD ile ortak çıkarlar güder. Bu örgüt, şehir içi çatışmalarında ABD ve Çin’i geride bıraksa da, hava birimleri açısından sadece bir Gazelle saldırı helikopterine sahip olduğu için Çin ve özellikle ABD tarafından şehir içi çatışma avantajı yok edilmektedir. Yine de örgütün güçlü silahları ve birimleri yok değildir. Oyunda diğer taraflara göre daha az para kazanırlar. Ancak masrafları daha azdır. GLA, düşmanlarını yok etmek için genelde gerilla savaşı taktiğine uygun birimlerini, gizlenebilen birimlerini ve zehri kullanır. Zehir, kullanıldığı yerde en çok piyadelere zarar verir. Bu yüzden Çin’in yüksek insan gücü avantajını neredeyse yok etmektedir. Bu örgütün süper silahı SCUD füzeleridir. Hedef bölgeye atıldığında zehir yayar ve piyadeler başta olmak üzere birçok birime büyük hasar verir.

PRC (Çin Halk Cumhuriyeti)

Bu ülke, dünyayı kapitalizmden kurtarıp komünizmi dünyaya egemen yapmak için düşmanlarına karşı cesur tanklarını ve askerlerini kullanır. Kara kuvvetleri ağırlıklıdır. Çin’in savaş alanında Horde Effect (Kalabalık Etkisi) vardır. Olabildiğince çok insan gücü kullanan Çin’in birimleri bir arada saldırıda bulundukları zaman birbirlerinin yanında oldukları sürece saldırı ve savunma gücü gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrılırlarsa güçleri azalır. Savaşı havada da sürdürebilmek için Sovyet/Rus yapımı MiG’leri kullanırlar. Çin yapımı bir hava alanına dört adet MiG girebilir. Enerji üretmek için nükleer santralleri kullanır. Çin, oyundaki tek nükleer güçtür. Taktik nükleer savaş başlığını mermi olarak kullanan topçulara, atıldığı yere yüksek miktarda hasar ve radyoaktivite yayan taktik nükleer silaha sahiptir.

USA Generalleri:

USA Lazer General (ABD Lazer Generali)

General ‘Pinpoint’ Townes (kısaca General Townes), savaşta lazer gücünü kullanır. Lazerin dünyada o ana kadar görülmüş en hasar verici ve eritici şeklini kullanan Townes, normalden fazla ihtiyaç duyduğu enerji için gelişmiş soğuk füzyon santrallerine sahiptir. Crusader tankı gövdesi üzerine yerleştirilmiş daha uzun menzilli tankları vardır. Fakat enerji üretimi ihtiyacın altına düşerse lazer tankları da etkisiz hâle gelir.

USA Superweapon General (ABD Süper Silah Generali)

Uzun menzilli savaş aletleri ve süper silahlar olmadan neredeyse geçilmesi imkânsız ‘araç’ savunma birimi EMP füze sistemi sayesinde, General Alexander’ın süper silahlarını devirmek ya da üssünü yok etmek gerçekten zor oluyor. Bu EMP roketleri, herhangi bir araca çarpınca hasarın yanında olusan elektro-manyetik dalga, aracın sistemlerine sabotaj düzenliyor ve bir süre sistemleri çalışmıyor. Aracın sistemleri yeniden çalışana kadar zaten yeni EMP roketleri gelmeye devam ediyor. Hava araçları zaten EMP etkisine girince düşüyor. Crusader ve Paladin Tank gibi ana savaş birimlerine de sahip değildir. Particle Cannon’u %50 ucuza kurabilir. Bombasını bırakana kadar kurşunların bile yakalıyamadığı süper-sonik hızda olan Aurora Bomber’ın daha gelişmiş versiyonu olan Aurora Alpha Bomber’a sahiptir. Enerji santralleri normaldir, fakat fazladan %100 enerji üretimini sağlayan yükseltme %300’dür. Tek başına en fazla enerjiyi sağlayabilen enerji santrali bu generale aittir.

USA Air Force General (ABD Hava Kuvvetleri Generali)

İsim = General Malcom ‘Ace’ Granger
Ülke = ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Rütbe = 4 Yıldız General
Branş = Birleşik Devletler Hava Gücü
Taktik(ler) = Hava gücü

General Granger, daha ucuz ve güçlü uçaklara sahiptir. General Alexander gibi tankları yoktur. Defans birimleri normaldir. Kendi kendine havada füzeleri dolan savaş helikopteri Commanche’ler görünmezlik özelliğine sahip olabilir. Diğer savaş uçaklarının Paladin Tanka benzer lazer savunması vardır. Uçaklar iyi atış hızı olan bu lazer ile füzelere karşì neredeyse dokunulmaz olur. Asker taşıyabilen ve kaynak toplayabilen Chinook helikopterlerinin gelişmiş versiyonu Combat Chinook’u yapabilir. İçinde asker olunca askerler dışarıya ateş edebilir. Normal Chinook’lardan pahalıdır.

Not: Alpha ve Aurora Bomber uçakları bombalarını bırakmadan önce oldukça hızlı hareket ederler. Çin Piyade Generalinin makinalı tüfekli piyadeleri ile doldurulmuş Helixler hariç bomba bırakmadan bu uçakları düşürebilen ünite mevcut değildir.

GLA Generalleri

GLA Toxin General (Küresel Özgürlük Ordusu Zehir Generali)

İsim = Dr. Thrax
Ülke = Evrensel Özgürlük Ordusu
Rütbe = Bilinmiyor
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Zehir Temelli Silahlar

Generals Zero Hour’daki resminde zehirlerinin vücuduna etkisi görülmektedir. Küresel Özgürlük Ordusu’nun standart askeri olan Rebel’in toksin silahı olan Toksin Rebel versiyonu vardır. Fakat binalarda çok da etkili değildirler. Tankların mermilerinde bir miktar toxin mevcuttur. Ayrıca ‘Antrax Gamma’ geliştirmesi sayesinde toxinlerinin gücü normalin iyice üstüne çıkar. Patlayıcıları az, pahalı ve içinde toxin vardır. Ayrıca en son general gücü olan Anthrax Bomb (Anthrax Bombası) neredeyse SCUD füzeleri ile eşdeğer hasarı verir.

GLA Stealth General (Küresel Özgürlük Ordusu Kamuflaj Generali)

İsim = Prens Kassad
Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu
Rütbe = Bilinmiyor
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Kamuflaj ve Pusu

Prens Kassad, düşmanlarını yok etmek için kamufle birimlerini ve gerilla taktiğini kullanır. Binalar da kamufle olabildiği için diğer taraflara fark edilmesi bir hayli zordur. GLA’in temel silahlarından Marauder ve Scorpion tankları gibi tanklar bu generalde bulunmaz.

GLA Demolition General (Küresel Özgürlük Ordusu Patlayıcı Generali)

İsim = Rodall ‘Demo’ Juhziz
Ülke = Küresel Özgürlük Ordusu
Rütbe = Bilinmiyor
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Patlıyıcılar ve Bombalar

General Rodall ‘Demo’ Juhziz isminden anlaşıldığı gibi patlıyıcılarda uzman. Tek görünmez özelliği olan ünitesi, kahraman ünite Jarmen KELL ayrıca zamanlı ve uzaktan kumandalı patlıyılarla da silahlanmış. Tek toxin ünitesi de toxin traktörü. Bütün füzeleri patlıyıcı, toxin yok; Scoripon Tank’ının füzesi ve süper silahı olan Scud* Storm gibi. Patlayıcı ünite ve savunmalar geliştirilmiş. Görünmez patlayıcı varilleri daha ucuza ve daha hasarlı biçimde normalden 2-3 kat hızlı bir biçimde inşa edebilme imkânı sunuyor bize. Terrörist ve Bomb Truck daha fazla hasara yol açıyor. Combat Cycle’lar ise Rebel yerine Terrorist ile geliyorlar. Bir yükseltme (upgrade) ile ünitelerde ve savunma binalarında sadece düşman ve tarafsız ünitele işleyen, istediğiniz zaman kullanabileciğiniz, ayrıca ünite ölünce veya savunma binasının yıkılınca otomatik olarak devreye giren bir patlıyıcı sistemine de sahip oluyorsunuz. Eğer düşmanınızın tanklarının askerlerinizi ezmelerinden nefret ediyorsanız intikamınızı alabilirsiniz. Ezilince ünitenin sahip olduğu patlayıcı öldüğü için otomatik olarak devreye giriyor.

Çin Generalleri

China Nuclear General (Çin Radyasyon Generali)

İsim = General Tsing Shi Tao
Ülke = Çin
Rütbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Nükleer Temelli Silahlar

General Tao, düşmanlarını yenmek için nükleer güç ve radyasyondan yararlanır. Çin’in standart tankı olan Battlemaster’ın farklı versiyonu olan Nuclear Battlemaster’a sahiptir. Tankları hem daha hızlı, hem de mermilerinde içinde küçük bir miktan nükleer radyasyon taşır. Süper Silah olan Nükleer Füze (Nuclear Missile) %10 daha ucuzdur ve gelişmiş nükleer enerji santralleri vardır. Saldırı helikopteri olan Helix napalm bombasıyla değil küçük bir nükleer bomba ile silahlandırılabilir. Aynı şey Çin’in tek savaş uçağı olan Mig için de geçerlidir. Napalm yüklü füze yerine nükleer bomba yüklü füzelere sahip olabilir. Mig ucağının tüm geliştimeleri olursa 3 mig ile yarım ordu tank alabilirsiniz.

China Infantry General (Çin Piyade Generali)

İsim = General ‘Anvil’ Shin Fai
Ülke = Çin
Rütbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Gelişmiş Asker Birlikleri

General Fai, Fortified Bunker, Assault Helix, Assault Troop Crawler, Attack Outpost gibi içinde daha fazla asker barındırabilen üniteleri ve normal askerlerle kıyaslanamaz saldırı askerleri ile tanklarının olmaması size hiçbir sorun yaratmıyor. Çinlilerin yapabildiği 4 askerden 3’ünün daha gelişmiş sürümlerine sahiptir. Bunlardan biri Black Lotus’un gelişmiş versiyonu olan Super Lotus’tur. Super Lotus tüm işlemleri Black Lotus’dan daha hızlı yapar. Kamufulajlı olduğu için düşman üssüne sokup binalarını kolaylıkla ele geçirebilirsiniz.

Chinese Armoured Divisions General (Çin Zırhlı Bölümler Generali)

İsim = General Ta Hun Kwai
Ülke = Çin
Rütbe = General, Sınıf AAA
Branş = PLA
Taktik(ler) = Gelişmiş Tanklar

General Ta Hun Kwai, düşmanlarını yenmek için tanklardan yararlanır. Bütün tankları daha ucuza ve 1 seviye üstte üretir, Çin’in en güçlü tankı olan Overlord’un yerine Overlord’un gelişmiş versiyonu olan Emperor Overlord üretir. Tanklar ile olan üstünlüğü yüzünden piyade ve uçakları daha pahalıya üretir.

Çin Özel General

İsim = General “Tigress” Leang (bayan general)
Ülke =Birleşmiş milletler ordusunun generalidir. Kendisinin çinli olduğu bilinmektedir.
Rütbe = Ejderha General, Sınıf AAAA
Branş = Bilinmiyor
Taktik(ler) = Bilinmiyor

Bilinen çok az şeylerde biri ise hem Amerika Birleşik Devletleri hem Küresel Özgürlük Ordusu hem de Çin’in bütün yapı, asker, tank, hava aracı ve teknolojilerine sahip olduğudur. Sadece tek kişilik oyun modunda “Generals’ Challange” modunda bir sürü generali yendikten sonra final generali olarak karşımıza çıkar. Oyunun başlangıcı sırasında da 3 süper silaha birden sahiptir. Ayrıca bir superlab bir bunker ve bir nucleer bunker’a sahiptir. Bu general ile global crisis yamasında oynanılabilir.

Bireysel ya da çoklu oyuncu şeklinde oynan oyunda 3 devlet var. ABD, Çin, GLA. Bunların her birinin özel generalleri var ve stratejiyle rakip devletleri yıkmaya çalışıyorsunuz. Generals bu generallerin standart özelliklerini barındırırken Zero Hour paketi ile daha özelleştirilmiş generallerle oyun oynuyorsunuz.

Oyunun Kurulumu ve Hata Çözümleri:

Öncelikle Command Conquer Generals oyununu kuruyoruz. Kurulumda seri numarası isterse 5773-7726562-6842888-1323  kodunu kullanabilirsiniz.

Oyunların ikisi de aynı dizinde kurulu olmalıdır. Kurulu olan dizini değiştirmek isterseniz Zero Hour kurulumunda da değiştirmeniz gerekecektir. Ben değiştirmiyorum ve bu şekilde Next diyorum. Oyunu kurmaya devam ediyorum. Oyun kurulduktan sonra “Electronics Art Register” geldiğinde “Register Later” diyoruz.

Devamında böyle bir mesajla karşılaşıyoruz. “Ok” dedikten sonra normal crack işlemi yapıldığında Generals oynamaya başlayabilirsiniz. Fakat Zero Hour paketini kurmak isterseniz hiçbir işlem yapmadan okumaya devam etmelisiniz.

İlk kurduğumuz oyun için herhangi bir crack işlemi yapmadan Zero Hour kurulumuna başlıyoruz.

Aynı Generals kurulumu gibi kurulum adımlarına devam ediyoruz. İstenecek seri numara kısmında ULPF-ZEVK-FRWG-Q4YJ-6F2T kodunu yazabilirsiniz.

Kurulum dizinini ilk kurulumda değiştirmediğim için şimdi de değiştirmiyorum, aynı dizinde kuruluma devam ediyorum. Kurulumu bu şekilde tamamlıyorum.

 

Teknik Hata Çözümleri:

Asıl çözüm ise buradan sonra başlıyor. Kurulum dosyası içerisinde “generals-zh-v104_crack” ve “generals-zh-v104_update” adında iki klasör bulunmakta.

Kurulum dosyalarınızın içinde yer alan “generals-zh-v104en_update” klasöründe yer alan patch’ı  Zero Hour kurulum dizini içine kopyalıyorum ve orada yönetici olarak çalıştırıyorum. Dikkat etmeniz gereken adım şu ki herhangi bir yerde bunu çalıştırmıyorum. Kurduğum oyunun Zero Hour dizini içerisine kopyalayıp o dizin içerisinde yönetici olarak çalıştırıyorum!

Tamam diyoruz. Eğer  “old file not found however a file of the same name was found” hatası verirse oyunu kendi kaldırma aracıyla(uninstall) kaldırın. Klasör içerisinde yer alan parça dosyaları silin. Dizini temizledikten sonra yeniden temiz kurulum yapın. Aynı işlemleri sırasıyla tekrarlayın. Sabredin, çözüme kavuşacaksınız.

Patch yapılıyor. Bu aşamaya geldikten sonra işlemimiz bitmiş demektir.

Patch tamamlandıktan sonra “generals-zh-v104_crack” klasörü içerisindeki dosyaları dizin içerisine yapıştırın. Crack yapmış olacağız. Crack işlemi ardından kurulum işlemlerimiz tamamlanıyor.

Oyunumuz açıldı. Bundan sonrası heyecanla oyuna başlamakta.. =)

Gentool Ayarları:

Oyunun açılmaması durumunda Gentool uygulamasını kurup oyun dosyalarında eksiklikleri giderip çözüme kavuşturabilirsiniz.

Gentool, oyun dizinindeki eksik dosyaları tamamlayıp stabil bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bir uygulamadır. Oyundan çıktıktan sonra bu ekran karşınıza gelirse sistem sizden bir eylem bekliyor olacak. Herhangi bir tuşa bastığınızda yüklemeler başlayacaktır. C tuşuna bastığınızda güncelleme işlemi iptal olacaktır.

Technical Difficulties hatası :

Belgelerim içerisinde “Command and Conquer Generals Zero Hour Data” dizini içerisinde yer alan options.ini dosyasını açıp “Resolution = 1360 768” kaydını ekleyip kaydedin. Oyun açılacaktır.

options.ini dosyası yoksa aynı ada ve uzantıya sahip yeni bir dosya oluşturun. İçerisine şu kodları yapıştırın, kaydedip oyuna giriş yapın.

AntiAliasing = 1
BuildingOcclusion = yes
CampaignDifficulty = 2
DrawScrollAnchor =
DynamicLOD = yes
ExtraAnimations = yes
FirewallBehavior = 27
FirewallNeedToRefresh = FALSE
FirewallPortAllocationDelta = 1
GameSpyIPAddress = 0.0.0.0
Gamma = 50
HeatEffects = yes
IPAddress = 0.0.0.0
IdealStaticGameLOD = Low
LanguageFilter = false
MaxParticleCount = 1973
MoveScrollAnchor =
MusicVolume = 90
Resolution = 1024 768
Retaliation = no
SFX3DVolume = 95
SFXVolume = 85
ScrollFactor = 50
SendDelay = yes
ShowSoftWaterEdge = yes
ShowTrees = yes
StaticGameLOD = Custom
TextureReduction = 0
UseAlternateMouse = no
UseCloudMap = yes
UseDoubleClickAttackMove = no
UseLightMap = yes
UseShadowDecals = yes
UseShadowVolumes = yes
VoiceVolume = 95

Şimdilik karşılaşacağınız hatalar bu şekildedir.  Herhangi soruna karşılık yorum yaparak sorunu birlikte çözebiliriz.

İyi eğlenceler.. =)

 

Kaynaklar: 
http://www.gentool.net/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Command_%26_Conquer:_Generals
http://www.fulloyun.com/f85/command-conquer-generals-technical-difficulties-sorunu-76331/

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 4
 • Cenk
  Posted on

  Cenk Cenk

  Cevapla Author

  Benim bilgisayar windows 10 nasıl ettiysem yüklenmiyor generals ve zerou lütfen bana yardım edin oyunu hatasız indirip yükleye bileceğim bir adres de söyleseniz çok sevinirim


  • Kemal İKİZOĞLU
   Posted on

   Kemal İKİZOĞLU Kemal İKİZOĞLU

   Cevapla Author

   Merhaba Cenk,
   Daha önce Windows 10 kurulu bir bilgisayarda Generals oyununu test etmedim.Fakat Windows’un Uyumluluk Modu ile bu sorunun aşılabileceğini düşünüyorum. İnternette küçük bir aramayla kurulum dosyalarını indirebilirsiniz. Sayfamda yer alan oyunun kurulum adımlarını uygulayıp kurulum sonrasında Windows Uyumluluk modundan istenilen işletim sistemine uygun bir modu kullanarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz.


 • Oğulcan
  Posted on

  Oğulcan Oğulcan

  Cevapla Author

  İyi güzel harika anlatılmışta indirme linki nerde be abi yarım saat koskoca sayfada linki aradım yok.


  • Kemal İKİZOĞLU
   Posted on

   Kemal İKİZOĞLU Kemal İKİZOĞLU

   Cevapla Author

   Merhaba Oğulcan,

   Böyle bir durumla karşılaştığınızda problemin nasıl adım adım çözülebileceğini sizlerle paylaştım. Program veya oyunun linkini Google’da küçük bir araştırma yaparak rahatlıkla bulabilirsiniz.

   Yararlı olması dileğiyle..


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.