Teknoloji ve Hayata dair günceler

Menü


Kategorilerim


Son Yorumlar


Sık Arama Sorguları


samsungalaksi s5830i goruntulu konusma, Samsong duol, mysql kurulumu, geçmiş yılların ygs soruları, sakaryalı ünlüler, hukuk öğrencisi kendini nasıl geliştirir, türk boyları soy ağacı, uzaktan eğitimde okula gidiliyor mu, uzaktan eğitimde derslere girilebiliyor mu, boshret kheer sözleri türkçe

Etiketler


Arşivler


Metal Gear Solid Phantom Pain %100 Kurulumu

Kemal İKİZOĞLUKemal İKİZOĞLU

metalgearsolid5

 

Merhaba arkadaşlar..

Uzun süredir Metal Gear Solid Phantom Pain’i nasıl kuracağım hakkında birçok kez araştırma yaptım.İnternetimin adil kullanım hakkı aşımını ikiye katladım.Direndim,vazgeçmedim.İnat ettim,sonunda başardım. Nasıl başardığımı burada anlatarak bu oyunu oynamak isteyip de hatalarla boğuşan oyunseverleri bir an önce bu ızdıraptan kurtarmak istedim.

İlk olarak oyunu oynayacağım bilgisayar sistemimle ilgili bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarımın teknik özellikleri 8 GB Ram ( 4 Gb çalıştırmıyor) , 1 TB HDD, Geforce 820M Ekran kartı (Geforce 310M çalıştırmıyor) ve işletim sistemi olarak Windows 7 64 bit ultimate sürümüne sahibim.

Oyun için önce RePack sürümünü kurmaya çalıştım. Fakat ne yaptıysam oyunu çalıştıramadım. Sonrasında Steam-Rip’i denedim.Oyunu kurdum. Fakat  oyun “Xinput1_3.dll dosyası bulunamıyor.” diye hata vermeye başladı. Bilgisayarım yeni formatlanmıştı. Yüklediğim güncelleştirmeler, DirectX 11 paketleri vs vs hiçbir şey işe yaramadı. Üstelik Steam’de kurulu değildi.

Oyun için uğraşlarım: 

Oyun C sürücüsünde kuruluydu. Ama Steam kurulu değildi. Hemen Steam’ı kurup kayıt oldum.Steam kendi kendine güncelleştirmelerini yapıp başarılı bir şekilde açıldı. Sonrasında kurulmuş oyun klasörü içerisinde yer alan “CommonRedist” klasöründeki uygulamaları kurdum.(DirectX , vcredist)  Hala Xinput1_3.dll hatası devam ediyordu. Sonra araştırmaları biraz daha derinleştirmeye başladım. Bu dll dosyasını dışarıdan indirip oyun klasörü içerisine, Windows klasörüne, System32 klasörüne,SysWOW64 klasörü içerisine attım.Fakat hala çözülmedi.

Çözümü için şu adımları uygulamak gerekliymiş! 

Metal Gear Solid oyun klasörünü Program Files içerisinden kesip Steam > SteamApps> (common adında bir klasör oluşturun) common klasörü içerisine yapıştırın. Sonra Steam’a girip sol altta yer alan ” Oyun Ekle ”  butonuna tıklayıp Oyun kısayolu ekle diyoruz.Açılan pencereden Gözat > SteamApps içerisine eklediğimiz oyun klasörü içerisinden oyun kısayolunu bulup ekle diyoruz. Seçilen programları ekle dedikten sonra oyunun kısayolu Steam içerisindeki sol pencerede belirecektir.Oyunu çalıştıracağınız kısayol linkini orada gördüyseniz şimdilik o kısımla işimiz bitti demektir.

Oyunu SteamApps > common  klasörü içerisine taşıdıktan sonra Program Ekle Kaldır‘dan oyunu kaldırıyoruz. Masaüstünde kısayolu kalmışsa onu da kaldırın.  Sabırlı olmalısınız ki hala oyunu çalıştırmaya çalıştığınızda oyun dll hatası verecektir.

Önemli nokta şu ki dışarıdan bulduğumuz dll işe yaramıyor. Bu dll dosyasını eklediğimiz yerlerden kaldırmaya gerek yok. Oyun klasörü içerisinde yer alan ” CommonRedist ” klasörü içerisinde yer alan DirectX > Jun2010 klasörünü açıyoruz. Orada ” APR2007_XİNPUT_X64 ” rar dosyasını bulun ve dosyayı açıp içerisindeki “xinput1_3.dll” dosyasını  oyun klasörü içerisine, Windows klasörüne, System32 klasörüne,SysWOW64 klasörüne, Steam içerisine, SteamApp içerisine kopyalayın. Sonrasında her yerde okuduğunuz gibi saat dilimini +8 Hong Kong, Urumçi, Pekin yapıyoruz.

Steam içerisinden eklediğimiz kısayolu tıklayıp Oyna butonuna basıyoruz. Ve uzun zamandır beklediğiniz o an karşısınızda..  Keyfini çıkarın 🙂

Eğitim ve teknoloji haberlerini, ilginç ve önemli bilgileri, kendimi geliştirdiğim alanlardaki öğrendiğim tecrübelerimi blogumda paylaşıyorum. Öğrenmekten ve paylaşmaktan zevk alıyorum.İnandığım bir şey var ki istisnalar hariç, hiçbir şey imkansız değildir. Mucizeler için zaman gerekir! Bu benim yaşam felsefem.

Comments 6
 • Tolga
  Posted on

  Tolga Tolga

  Cevapla Author

  Allah razı olsun senden kardeşim be cok işime yaradı günlerdir 10 tane versiyonunu indirip çalıştıramadığım oyunu sonunda oynuyorum


  • ikizoglu
   Posted on

   ikizoglu ikizoglu

   Cevapla Author

   Adımların işe yaradığını görmek çok güzel. Oyunun keyfini çıkarmalısın 😉


 • mustafa
  Posted on

  mustafa mustafa

  Cevapla Author

  gerçekten bu adımlarla bu oyunu açmayı başardım çok teşekkür ediyorum saygılarımla 🙂


 • ali
  Posted on

  ali ali

  Cevapla Author

  orada steam steamapps (common adlı bir dosya oluşturun)demişsiniz.Zaten Steam yüklediğinizde steam o common dosyasını otomatikmen oluşturuyor.Yani dosyayı oluşturmanıza gerek yok.


 • Cem
  Posted on

  Cem Cem

  Cevapla Author

  hepsini denedim xinput hatası kalktı ortadan ancak sorun şu ki oyun görev yöneticisine geliyor ama oyun ekranı gelmiyor malesef


  • Kemal İKİZOĞLU
   Posted on

   Kemal İKİZOĞLU Kemal İKİZOĞLU

   Cevapla Author

   Merhaba Cem, bir çözüm videosu izlerken şöyle bir duruma denk gelmiştim. Açılan uygulamanın/oyunun görev yöneticisinde önceliği düşük olduğu için biraz bekletiyordu. Bu önceliği değiştirerek açılışı hızlandırabilirsin.

   Windows 10 görev yöneticisini açtığınızda “Ayrıntılar” sekmesine gelin. Çalıştırdığınız oyunu bulduktan sonra sağ tıklayıp “Öncelik Ayarla” seçeneğini Yüksek yaparak önem derecesini arttırabilirsin.

   Kolay gelsin.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.